• 21:54

  • 1400-03-30

  • کد خبر: 12834

انتخابات ارمنستان و پیشتازی پاشینیان

در صورت انتخاب مجدد پاشینیان به سمت نخست‌وزیری ارمنستان، می‌توان آن را به عنوان «عدم استقبال مردم ارمنستان از روس‌گرایی» تفسیر کرد. با توجه به خشم مردمی درباره شکست در جنگ ۴۴ روزه در مقابل آذربایجان، چنین واکنش سیاسی در پای صندوق‌های رأی قابل تأمل می‌باشد.

آناج-گروه ترکیه و قفقاز؛ با اتمام زمان رأی‌دهی در جمهوری ارمنستان شمارش آرا شروع شده است و مطابق خبرهای رسیده از شمارش اولیه آرا و نتایج غیررسمی، حزب نیکول پاشینیان تاکنون توانسته است بیش از ۴۹ درصد آرا را کسب کند.

حزب متبوع روبرت کوچاریان نیز با ۱۶ درصد دوم بوده و سرژ سارکسیان نیز با ۸ درصد در جایگاه سوم قرار دارد. نتایج رسمی طی ساعات آینده اعلام خواهد شد.

در صورت تداوم این روند و انتخاب مجدد نیکول پاشینیان به سمت نخست‌وزیری ارمنستان، می‌توان آن را به عنوان «عدم استقبال مردم ارمنستان از روس‌گرایی» تفسیر کرد.

با توجه به  خشم مردمی درباره شکست در جنگ ۴۴ روزه در مقابل آذربایجان و همچنین اتهام به پاشینیان درباره امضای تسلیمیت این کشور، چنین واکنش سیاسی در پای صندوق‌های رأی قابل تأمل می‌باشد.

با وجود مطرح بودن گفتمان وطن‌پرستانه و طرح آن از سوی احزاب مخالف، چنین نتیجه‌ای حاکی از برتری نسبی غرب‌گرایی در برابر روس گرایی می‌باشد.

لازم به ذکر است که حزب کوچاریان در کمپین انتخاباتی خود بر روی مفاهیمی مذهبی و ملی مانند «فرزندان حضرت عیسی، تُرک ستیزی و وعده بازگشت مناطق از دست رفته» متمرکز بود.

با توجه به تداوم شمارش آرا در مراکز اصلی، این نتیجه ممکن است تغییر یابد اما احتمال اغتشاش در ارمنستان طی روزهای آتی بالا می‌باشد.

گفتنی است که میزان مشارکت در این دوره از انتخابات ارمنستان بسیار کم و 38.17 درصد است و از 2 میلیون و 583 هزار و 823 واجد شرایط رای دادن، تنها 989 هزار و 972 نفر مشارکت کردند.

انتهای پیام/

دیدگاه ها:

    انتخاب پاشینیان نشان داد که مردم بیچاره و بدبخت ارمنستان دیگر از جنگ و جنگ افروزی گروهک های تروریستی آسالا و داشناک و حامیان کثیف آنها خسته شده اند و دیگر دوست ندارند با همسایگان نزدیک خود در قهر و جنگ باشند…مردم به خوبی آگاه شده اند که زندگی مسالمت آمیز با دوستان همتراز خود بهتر از دوستی با خرس قطبی گرسنه و بی فایده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *