• 11:42

  • 1400-03-24

  • کد خبر: 12425

مدل‌های ترکیه برای به‌کارگیری اس 400 روسی

ستون‌نویس روزنامه جمهوریت با اشاره به عدم استفاده ترکیه از سامانه موشکی اس 400 آن را به عنوان اصلی‌ترین نقطه ضعف آنکارا در مواجه با فشارهای آمریکا قلمداد کرده و با اشاره به اظهارات مسئولان ترک در ماه‌های گذشته، 6 مدل مختلف برای حل این مسئله برشمرد.

آناج-گروه ترکیه و قفقاز؛ محمدعلی گوللر، ستون‌نویس روزنامه جمهوریت ترکیه در یادداشت خود با اشاره به صحبت‌های وزیر دفاع ترکیه که در آن از امکان حل مسئله اس 400 سخن گفته بود، به بررسی سناریوهای مختلف حل مسئله اس 400 میان ترکیه و آمریکا پرداخت.

او صحبت‌های خلوصی آکار را پیام چانه‌زنی برای معامله با آمریکا عنوان کرده با اشاره به عدم استفاده ترکیه از این سامانه موشکی آن را به عنوان اصلی‌ترین نقطه ضعف آنکارا در مواجه با فشارهای آمریکا  قلمداد کرده است.

گوللر با اشاره به اظهارات مسئولان ترک در ماه‌های گذشته، 6 مدل مختلف برای حل این مسئله احصا کرده است:

1)مدل پاکستان: نیروهای ترک و آمریکایی یک دفتر مشترک برای مدیریت سامانه تأسیس می‌کنند. در این صورت استفاده از این سامانه هیچ مشکلی نخواهد داشت و تنها زمانی که به هنگام پرواز هواپیماهای اف 35 ریسکی برای آن‌ها متصور شود با نظارت افسران آمریکایی مسیر نظارت سامانه روسی به سمت دیگری هدایت خواهد شد.

2)مدل گیریت: وزیر دفاع ترکیه پیش‌تر گفته بود که ترکیه برای استفاده از اس 400 از همان مدلی که یونان برای اس 300 در گیریت استفاده می‌کند می‌تواند بهره ببرد. بر اساس این مدل اس 400 در آشیانه نگهداری خواهد شد که طبیعتاً این نیز فرق خاصی با عدم استفاده از سیستم ندارد.

3)مدل اینجیرلیک: این مدل مورد پیشنهاد آمریکا است. آن‌ها معتقدند که اس 400 در پایگاه اینجیرلیک که تحت اداره آمریکا است قرار بگیرد تا به این ترتیب آمریکایی‌ها امکان نظارت بر آن را داشته باشند.

4)مدل قبرس: بر اساس برخی شایعات ترکیه پیشنهاد کرده است که این سیستم موشکی را از خاک ترکیه به  قبرس منتقل کرده و در آنجا فعال کند که البته به دلیلی اعتراض قبرس جنوبی و یونان آمریکا با این مسئله موافقت نکرده است.

5)مدل نخجوان: برخی مقامات ترک معتقدند که این سامانه می‌تواند به نخجوان منتقل شود. به این ترتیب امکان دفاع هم‌زمان از ترکیه و آذربایجان در برابر تهدیدات ارمنستان وجود خواهد داشت و ترکیه نیز در مقابل تهدیدات محتملی که از سوی ایران می‌تواند رخ دهد آمادگی خواهد داشت.

به نظر می‌رسد این پیشنهاد که هم روابط ترکیه و روسیه و هم آذربایجان و روسیه را تحت تأثیر قرار می‌دهد می‌تواند مورد تأیید و حمایت آمریکا باشد اما به احتمال قوی آذربایجان با آن موافقت نمی‌کند.

6)مدل تعهد کتبی: بر اساس این مدل که از سوی آمریکایی‌ها ارائه شده و البته بنا بر اخبار منتشر شده از سوی ترکیه رد شده است، آمریکا خواستار تعهد کتبی ترکیه مبنی بر عدم استفاده از اس 400 است. در این مدل کارشناسان آمریکایی حق نظارت بر عدم فعال‌سازی این سامانه را خواهند داشت.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *