• 20:08

  • 1400-03-23

  • کد خبر: 12331

برگزاری اجلاس ناتو با هدف فشار بر ترکیه

جم گوردنیز استراتژیست نظامی تُرک موضوعاتی که ناتو بر روی آن‌ها به ترکیه فشار وارد خواهد شد را به ترتیب مسئله اس 400 روسی، تغییر سیاست در قبال مسئله پ.ک.ک که مورد حمایت آمریکا است، تغییر سیاست در سوریه و لیبی و هماهنگی آنکارا با آمریکا عنوان کرد.

آناج-گروه ترکیه و قفقاز؛ جم گوردنیز، از شناخته‌شده‌ترین شخصیت‌های نیروی دریایی ترکیه که نقل عمده‌ای در سیاست‌های مدیترانه‌ای ترکیه داشته و البته چند ماه پیش به دلیل بیانیه‌ای که برای هشدار در مورد کانال استانبول و عواقب تشکیک در معاهده مونترو بازداشت شد در گفتگو با روزنامه سوزجو (مخالف دولت) نسبت به نتایج سنگینی که نشست جدید ناتو در بروکسل می‌تواند برای ترکیه در پی داشته باشد هشدار داد.

گوردنیز با اشاره به اینکه ترکیه را به سمت برخی چشم‌پوشی‌ها از حقوق خود سوق خواهند داد، تأکید کرد: ترکیه یا به عنوان یک ابزار برای حرص کنترل نشده ژئوپلیتیک ناتو وارد قرن بیست‌ویک خواهد شد و یا با استفاده از توان وتوی خود در ناتو در برابر کارهای انجام شده ناتو که منجر به ناامنی خواهد شد ایستادگی خواهد کرد.

او موضوعاتی که خصوصاً بر روی آن‌ها به ترکیه فشار وارد خواهد شد را به ترتیب مسئله اس 400 روسی، تغییر سیاست در قبال مسئله پ.ک.ک که مورد حمایت آمریکا است، تغییر سیاست در سوریه و لیبی و هماهنگی آنکارا با آمریکا، مدیترانه شرقی، قبرس شمالی و مسئله دریای اژه عنوان کرد.

گوردنیز با اشاره به اینکه جو بایدن یک ترومن جدید است، از تلاش آمریکای دوره بایدن برای دور کردن ترکیه از روسیه و چین تأکید کرد.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *