• 10:11

  • 1400-03-05

  • کد خبر: 11480

نماینده ورزقان در مجلس؛

ابهام در واگذاری معدن طلای اندریان/ نیازی به سرمایه‌گذار خارجی نیست

نماینده مردم ورزقان در مجلس با انتقاد از وضعیت کنونی معدن طلای اندریان در ورزقان، گفت: به طور قطع در نحوه واگذاری ۲۰ ساله این معدن به یک شرکت خارجی ابهاماتی وجود دارد.

به گزارش آناج، اللهوردی دهقانی روز چهارشنبه در یک گفت و گوی خبری با بیان اینکه گفته می‌شود سرمایه گذار خارجی معدن اصالت روسی دارد، ولی تبعه گرجستانی است، افزود: احتمال دارد این سرمایه گذار در روسیه یک ورشکسته باشد.

وی با اشاره به اینکه اصل واگذاری معدن طلای اندریان در اوایل دهه ۱۳۹۰ زیر سوال است، گفت: وقتی مردم عادی می‌توانند با ابتدایی‌ترین تکنولوژی‌ها، از خاک معدن این منطقه طلا استحصال کنند، پس عملیات استخراج نیاز سرمایه گذار خارجی ندارد، در حالی که در زمان حاضر سرمایه گذار خارجی سهام دار غالب است.

عضو کمیسیون صنایع و معادن ریشه مشکلات ناشی از حفاری‌های غیر مجاز در معدن طلای اندریان را مدیریت ناصحیح معدن دانست و اضافه کرد: در وضعیت فعلی اهالی روستای اندریان، تمایلی به کار در معدن ندارند، چون قاچاق برایشان به صرفه تر است و پول کلانی از این راه به دست می‌آورند. حفاران غیر مجاز بعد از مدت کوتاهی کار در معدن و آشنایی با رگه‌ها، به قاچاق روی می‌آورند.

نماینده مردم ورزقان در مجلس شورای اسلامی با اشاره به تخلفات محرز روی داده در معدن طلای اندریان گفت: این معدن تاکنون دو بار به علت تخلفات زیست محیطی تعطیل شده ولی برای رفع مشکلات آن کار اساسی نشده است.

دهقانی ادامه داد: روش استخراج در این معدن نیز نادرست بوده و اصول مهندسی استخراج در ان رعایت نشده است و برای این ادعا می‌توان به شیب‌های تند و لبه‌های خطرناک ایجاد شده بر پیکر معدن اشاره کرد.

وی گفت: تخلف محرز دیگر این است که در روند برداشت، رگه‌های پر عیار را بدون رعایت اصول معدنی و نظارت نظام مهندسی، شناسایی و برداشت می‌کنند و به تبع این رفتار نامعقول و خطرناک، بعد از ترک معدن، با پله‌های خطرناک ایجاد شده، جان افراد تهدید و حیوانات تلف خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *