• 10:51

  • 1400-03-01

  • کد خبر: 11218

انتقاد امام جمعه ورزقان از مسئولان مس سونگون؛

تاخیر سه ساله پروژه هیپ لیچینگ/ اخراج و جابجایی کارگران شرکت‌های مس

امام جمعه شهرستان ورزقان گفت: فاز سوم تغلیظ که دو سال هست گزارش به ما می دهند که فلان شرکت می آید این در حالی است که هیچ شرکتی وجود ندارد و این خیانت به مردم منطقه ورزقان است.

به گزارش آناج، حجت الاسلام والمسلمین مهدی پورمحمد با گرامیداشت آغاز هفته معدن و با بیان اینکه کشور ما یکی از مهمترین دارندگان مواد معدنی در جهان است، اظهار داشت: کشور ایران یکی از 10 کشور بزرگ غنی از مواد معدنی قرار دارد و در غرب آسیا اولین کشور معدنی هستیم که بزرگ ترین سرمایه برای کشور می باشد و باید درست از آن مدیریت کنیم.

امام جمعه ورزقان معادن طلا و مس را ظرفیت مهم برای منطقه ورزقان عنوان کرد و افزود:  در سطح کشور 9 هزار معدن با 70 نوع ماده معدنی که دو نوع از این ماده معدنی (طلا و مس) در شهرستان ورزقان می باشد که این ظرفیت مهمی برای منطقه است.

پورمحمد در بخش دیگری از سخنان خود از روند پیشرفت پروژه هیپ لیچنگ مجتمع مس سونگون گلایه کرد و افزود: در شهریور ماه سال 97 پروژه هیپ لیچینگ کلنگ زنی شده و در آن زمان مسئول مربوطه زمان بهره برداری از این پروژه را یک سال اعلام کرده بود که متاسفانه نزدیک به سه سال است پیشرفت چندانی نکرده است.

وی ادامه داد: اگر دلیل تاخیر آن مطالعه ناقص و جابه جایی زمین می باشد،  چرا باید پروژه یکساله نزدیک به سه سال تاخیر داشته باشد، طبق اعلام مدیر عامل وقت مجتمع مس سونگون در سال 99 با پیشرفت 25 درصد و طبق بازدیدهای بعمل آمده تا به امسال 23 در صد که جمعا 48 درصد پیشرفت فیزیکی دارد این در حالی که باید در یک سال اخیر 100 درصد پیشرفت داشته و مورد بهره برداری قرار گرفته باشد.

پورمحمد به اهمیت رسیدگی به مسایل و مشکلات و مطالبات مردم، خطاب به مسئولان ( استاندار، فرماندار، نماینده مردم ورزقان وخاروانا در مجلس شورای اسلامی)، گفت: فاز سوم تغلیظ که دو سال هست گزارش به ما می دهند که فلان شرکت می آید این در حالی است که هیچ شرکتی وجود ندارد و این خیانت به مردم منطقه ورزقان است که غیر قابل قبول است و مسئولان مربوطه باید جوابگوی مطالبات مردم منطقه ورزقان باشند.

امام جمعه ورزقان در ادامه به نامعلوم بودن و اخراج و جابه جایی کارگران در شرکت های تابعه مس سونگون که ماه به ماه قول جذب آنان را می دهند، اشاره کرد و گفت: بررسی مسائل و مانع‌زدایی ها به جهش تولید، ایجاد و تثبیت اشتغال بر اساس منویات مقام معظم رهبری در سال ) تولید، پشتیبانی ها، مانع زدایی ها ) در تمام امور باید نقشه‌ راه مسوولان قرار گیرد و نباید در این پروژه عظیم برخی کارگران را به دلایل نامعلوم اخراج و برخی را جایگزین آنان کرد، هنر آن است که با پیگیری و به اتمام رساندن پروژه های اشاره شده هزاران نفر (بصورت مستقیم و غیرمستقیم) درصد اشتغالزایی افزایش پیدا کند.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *