• 14:47

  • 1399-08-12

  • کد خبر: 110

تحلیل| خطرناک‌ترین سناریو در انتخابات آمریکا برای اردوغان

سناریوی انتخاب مجدد ترامپ علاوه بر اردوغان می‌تواند به نفع ایران و روسیه در رابطه با ترکیه باشد اما اگر جو بایدن برنده شود، اردوغان به شدت دچار ضعف خواهد شد و مجبور به تغییر سبک رفتاری و سیاست‌هایش خواهد بود.

اختصاصی آناج: انتخابات ریاست جمهوری آمریکا فردا سه‌شنبه (۱۳ آبان) برگزار و کلیددار چهار سال آینده کاخ سفید مشخص خواهد شد.

اینکه دونالد ترامپ بار دیگر انتخاب شود و یا جو بایدن وی را شکست دهد تأثیر زیادی در اقتصاد و سیاست‌های دولت ترکیه خواهد داشت.

اگر ترامپ برنده شود، به نفع دولت اردوغان خواهد شد و احتمال انتخابات زودهنگام در ترکیه بسیار کم خواهد شد و اردوغان تا سال ۲۰۲۳ میلادی قدرت را در دست خواهد داشت.

چراکه دولت اردوغان عملاً با غرب به بن‌بست رسیده است و ترامپ زیاد کاری به سیاست‌های منطقه‌ای و نزدیکی ترکیه با ایران و روسیه ندارد.

بنابراین سناریوی انتخاب مجدد ترامپ علاوه بر اردوغان می‌تواند به نفع ایران و روسیه در رابطه با ترکیه باشد.

اما اگر جو بایدن برنده شود، اردوغان به شدت دچار ضعف خواهد شد و مجبور به تغییر سبک رفتاری و سیاست‌هایش خواهد بود.

چراکه جو بایدن قابلیت اتحاد و ائتلاف غرب علیه ترکیه را دارد.

بنابراین در صورت انتخاب شدن بایدن، سیاست‌های ترکیه به دوران اوباما بازخواهد گشت.

به همین خاطر در سه‌ماهه اول سال ۲۰۲۱ میلادی، روزهای سختی در روابط ترکیه با آمریکا در انتظار اردوغان است.

دولت اردوغان به خاطر همکاری با روسیه در استقرار سیستم دفاع موشکی اس-۴۰۰ در خاک ترکیه، مورد غضب آمریکا قرار دارد اما ترامپ جلوی بسیاری از تحریم‌هایی که قرار بود علیه آنکارا اعمال شود را گرفته است.

اما در صورت راهیابی بایدن به کاخ سفید، علاوه بر تحریم‌های تسلیحاتی، تحریم‌های اقتصادی دیگری هم در انتظار ترکیه است، بنابراین اردوغان برای حفظ قدرت خود در ترکیه مجبور به نشستن در میز مذاکره با بایدن خواهد بود و سیاست‌های رفتاری خود در منطقه را تغییر خواهد داد.

در دوران باراک اوباما تنش‌های زیادی در روابط ترکیه و آمریکا وجود داشت اما با روی کار آمدن ترامپ بسیاری از این تنش‌ها به نفع اردوغان حل شد و حتی پرونده هالک بانک ترکیه فراتر از تصورات اردوغان بسته شد.

در نتیجه خطرناک‌ترین سناریو برای دولت اردوغان، پیروزی جو بایدن در انتخابات ریاست جمهوری و پیروزی حزب دموکرات در انتخابات سنا و کنگره آمریکا است.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *