• 8:21 قبل از ظهر

  • 1400-02-05

  • کد خبر: 9951

جو بایدن وقایع ۱۹۱۵ را به ‌عنوان «نسل‌کشی ارامنه» شناخت

رئیس‌جمهور آمریکا طی بیانیه‌ای به‌صورت رسمی از کشتار ارامنه توسط امپراتوری عثمانی در جریان جنگ جهانی اول به‌عنوان «نسل‌کشی» یاد کرد.

آناج-گروه ترکیه و قفقاز؛ جو بایدن رئیس‌جمهور آمریکا روز شنبه طی بیانیه‌ای که می‌تواند موجب بروز موج جدیدی از تنش‌های میان واشنگتن و آنکارا شود، کشتار ارامنه توسط امپراتوری عثمانی در بحبوحه جنگ جهانی اول را نسل‌کشی اعلام کرد.

بایدن در این بیانیه اظهار داشت: ما هر سال در چنین روزی یاد همه کسانی را که در جریان نسل‌کشی ارمنی‌ها توسط امپراتوری عثمانی جان باختند گرامی‌می‌داریم و بار دیگر خود را به جلوگیری از بروز چنین اقدامات بی‌رحمانه‌ای موظف می‌کنیم.

وی ادامه داد: مردم آمریکا به همه ارمنی‌هایی که در جریان این نسل‌کشی که 106 سال قبل در چنین روزی آغاز شد جان باختند، ادای احترام می‌کنند.

این اقدام بایدن می‌تواند موجب تشدید تنش‌ها بین واشنگتن و آنکارا شود، روابطی که پیش از این نیز به خاطر اختلافات گسترده بر سر سایر موضوعات، متشنج بوده است.

گرچه این یک اقدام نمادین به شمار می‌رود ولی به معنای دور شدن کاخ سفید از لحن محتاطانه‌ای است که در قبال کشتار ارامنه طی دهه‌های متمادی اتخاذ کرده است.

جو بایدن سال گذشته در جریان مبارزات انتخاباتی خود وعده داده بود که از تلاش‌های صورت گرفته برای به رسمیت شناختن این کشتار به‌عنوان نسل‌کشی حمایت خواهد کرد.

ترکیه پذیرفته است که تعداد زیادی از ارامنه در جریان جنگ جهانی اول توسط نیروهای عثمانی کشته شده‌اند ولی مسئله نسل‌کشی و کشتار سیستماتیک ارامنه را رد کرده است.

دهه‌هاست که به رسمیت شناختن نسل‌کشی ارامنه در کنگره آمریکا متوقف شده و روسای جمهور آمریکا نیز حاضر به استفاده از این کلمه برای توصیف کشتار ارامنه نشده‌اند.

انتهای پیام/

دیدگاه ها:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *