• 6:14 بعد از ظهر

  • 1400-02-01

  • کد خبر: 9831

تهدیدات ارضی الهام علی‌اف و پاسخ ارمنستان

رئیس‌جمهوری آذربایجان که به خاطر لاینحل ماندن حل مسئله قره‌باغ کوهستانی با انتقادات شدید داخلی مواجه شده است، ارمنستان را به اشغال نظامی جنوب این کشور تهدید کرد.

آناج-گروه ترکیه و قفقاز؛ الهام علی‌اف، رئیس‌جمهوری آذربایجان که به خاطر لاینحل ماندن حل مسئله قره‌باغ کوهستانی با انتقادات شدید داخلی مواجه شده است، ارمنستان را به اشغال نظامی‌جنوب این کشور تهدید کرد.

الهام علی‌اف در گفتگو با تلویزیون دولتی این کشور گفت: ما دالان زنگزور را اجرا خواهیم کرد، ارمنستان بخواهد یا نخواهد. اگر بخواهد، آسان‌تر حل خواهد شد و اگر نخواهد با زور حل خواهیم کرد. همان‌طور که من قبل از جنگ و در زمان جنگ گفته بودم خودتان با خوشی از اراضی ما گم شوید، در غیر این صورت شما را با زور بیرون می‌اندازیم. اینگونه نیز شد. سرنوشت دالان زنگزور نیز همین‌طور خواهد شد.

علی‌اف افزود: رقیب اصلی ما زمان است. زیرا، احداث خط آهن و جاده زمان‌بر است. به همین علت، نیروها برای این بسیج شده‌اند که این طرح اجرا شود. به این ترتیب، ملت آذربایجان به زنگزور که 101 سال پیش از دستمان گرفته شده است، بازخواهد گشت.

آنا ناقدالیان سخنگوی وزارت امور خارجه ارمنستان در پاسخ به تهدیدات صریح الهام علی‌اف گفت: ما سخنان رئیس‌جمهور آذربایجان در مورد استفاده از زور علیه تمامیت ارضی ارمنستان را شدیداً محکوم کرده و تأکید می‌کنیم که چنین اظهاراتی صلح و ثبات منطقه‌ای را به طور جدی به مخاطره انداخته و در عین حال توخالی بودن بیانات اخیر دولت آذربایجان در مورد صلح و سازش را آشکار می‌سازند.

ناقدالیان با تأکید بر اینکه ابراز چنین تهدیداتی آن هم در آستانه سالگرد نسل‌کشی ارمنیان با هدف گفت‌وگو با ملت ارمنستان از موضع قدرت صورت می‌گیرد، افزود: ما با متحد استراتژیک خود (روسیه) و همچنین با دیگر شرکای خود که علاقه‌مند به پایداری صلح و ثبات در قفقاز جنوبی هستند، دائماً در ارتباط هستیم و با توسل به تمام امکانات، از حاکمیت و تمامیت ارضی خود دفاع خواهیم کرد.

الهام اسماعیل کارشناس امنیتی آذربایجان در گفتگو با مساوات تی وی در تحلیل تهدیدات الهام علی‌اف گفت: در حال حاضر ما نمی‌توانیم جنگ کنیم. زیرا در مقابل ما ارمنستان قرار ندارد، بلکه روسیه در مقابل ما قرار دارد.

برخی ناظران این احتمال را بعید نمی‌دانند که علی‌اف برای منحرف کردن اذهان عمومی‌جمهوری آذربایجان از ضرورت بازپس‌گیری قره‌باغ کوهستانی، ممکن است به ماجراجویی جدیدی دست بزند یا با تهدیدات لفظی از افزایش نارضایتی‌ها در داخل جمهوری آذربایجان جلوگیری کند.

انتهای پیام/

دیدگاه ها:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *