• 5:38 بعد از ظهر

  • 1400-02-01

  • کد خبر: 9828

بحران اوکراین فرصتی برای ترکیه برای بازگشت به غرب

دیپلمات سابق آمریکایی با اشاره به این که ترکیه با روسیه در پرونده های قره باغ، سوریه و مدیترانه شرقی دچار اختلاف است، از احتیاج متقابل غرب و ترکیه به هم در برابر روسیه سخن گفت و نوشت: اگر ترکیه با حمایت از اوکراین به سمت غرب بازگردد، شانس از سرگیری ارتباطات را پیدا خواهد کرد.

آناج-گروه ترکیه و قفقاز؛ دیپلمات سابق آمریکا ادوراد استافورد در مقاله ای که در سایت خبری تحلیلی احوال منتشر کرده است به تحلیل تاثیر بحران اوکراین در روابط ترکیه با غرب پرداخته است.

او در این مقاله با اشاره به این که این بحران فرصتی برای بازگشت ترکیه به جبهه آتلانتیک فراهم آورده است نوشت: اگر در نتیجه این وضعیت ترکیه و روسیه در دریای سیاه رودررو قرار بگیرند ناتو نقشی کلیدی در این مساله بازی خواهد کرد.

استافورد نوشت: شاهد چند تکه شدن ناتو هستیم که این وضعیت با خط لوله نورد استریم 2 تشدید نیز خواهد شد. این خط لوله باعث افزایش نفوذ پوتین در آلمان و اروپا خواهد شد و از سوی دیگر اوکراین و لهستان را از بازار انرژی محروم خواهد کرد.

دیپلمات سابق آمریکایی با اشاره به این که ترکیه با روسیه در پرونده‌‌‌های قره باغ، سوریه و مدیترانه شرقی دچار اختلاف است، از احتیاج متقابل غرب و ترکیه به هم در برابر روسیه سخن گفت. او نوشت: اگر ترکیه با حمایت از اوکراین به سمت غرب بازگردد با در نظر داشتن این که رئیس جمهور فعلی آمریکا و وزیر خارجه آن کسانی هستند که در سیاست‌‌‌های خود جنبه‌‌‌های شخصی را کمتر مورد توجه قرار میدهند شانس از سرگیری ارتباطات را پیدا خواهد کرد.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *