• 4:38 بعد از ظهر

  • 1400-01-30

  • کد خبر: 9710

ارامنه قره‌باغ منطقه را ترک می‌کنند

عدم امنیت در آینده، مسائل اجتماعی و همچنین کمبود زیرساخت‌های لازم برای تداوم زندگی در مناطق تحت کنترل صلح‌بانان روسی در قره‌باغ باعث افزایش مهاجرت ارامنه این منطقه به ارمنستان یا روسیه شده است.

آناج-گروه ترکیه و قفقاز؛ بنا بر مطالعه انجام گرفته در مناطق تحت کنترل صلح‌بانان روسی در قره‌باغ، تعداد افرادی که به ارمنستان یا روسیه مهاجرت می‌کنند در حال افزایش است.

بسیاری از این افراد در مصاحبه خود به مواردی از قبیل عدم امنیت در آینده، مسائل اجتماعی و همچنین کمبود زیرساخت‌های لازم برای تداوم زندگی اشاره کرده‌اند.

گفتنی است بسیاری از معلمین پزشکان پرستاران و بسیاری از کارکنان نهادهای دولتی منطقه را ترک کرده‌اند.

در این مطالعه همچنین به احتمال خالی شدن منطقه از ارامنه با تداوم این روند اشاره شده است.

به دلیل محصور بودن در خشکی و همچنین محاصره اقتصادی از سوی جمهوری آذربایجان، ترکیه و تا حدودی گرجستان، ارمنستان فرصت شکوفایی اقتصادی و زیرساخت‌های لازم برای تداوم زندگی شهروندی را از دست داده است.

از سوی دیگر این کشور با کاهش شدید جمعیت و همچنین افت کیفیت جمعیت روبرو می‌باشند، به گونه‌ای که جمعیت این کشور قبل از فروپاشی شوروی بیش از ۳.۶ میلیون نفر بود, اما هم اکنون این جمعیت به زیر ۲.۹ میلیون نفر رسیده است اما آمارهای غیررسمی‌از جمعیت ۲.۵ میلیون نفری این کشور حکایت دارد.

بیش از سی سال است که نرخ باروری در این کشور زیر استاندارد لازم برای تداوم نسل بوده است.

تعداد ارامنه حاضر در قره‌باغ پس از جنگ ۴۴ روزه نیز به زیر ۶۰ هزار نفر رسیده بود، اما با امضای معاهده صلح هزار نفر از ارامنه‌ای که منطقه را ترک کرده بودند تحت نظارت روسیه به خانکندی و شهرهای اطراف بازگشتند.

اگرچه ملی‌گرایان ارمنی و سیاست خارجی توسعه‌طلبانه روسیه بر حضور ارامنه در مناطق اشغالی قره‌باغ اصرار دارند اما مطالعه میدانی نشان می‌دهد که ارامنه در قره‌باغ آینده‌ای ندارند و این منطقه صرفاً به عنوان یک مناقشه منجمد شده میان آذربایجان و ارامنه تحت سیاست مداخله روس‌ها خواهد بود تا روس‌ها در قالب میانجی‌گری حضور خود را در منطقه تداوم بخشند.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *