• 7:44 قبل از ظهر

  • 1400-01-28

  • کد خبر: 9566

رئیس‌جمهور سابق ایران در گفت‌وگو با شبکه تلویزیونی تی‌وی-5 ترکیه؛

برجام برای لاینحل شدن مشکلات تنظیم شده بود

محمود احمدی‌نژاد گفت: برجام با این هدف تنظیم شد که مشکلات پیچیده‌تر و لاینحل شود؛ زیرا اصول حقوق بین‌الملل و قواعد حقوقی در تنظیم آن رعایت نشده است. توازن تعهد و منافع برای دو طرف برقرار نیست. در یک طرف فقط منافع وجود دارد و در طرف دیگر تعهدات در نظر گرفته شده است.

آناج-گروه ترکیه و قفقاز؛ محمود احمدی‌نژاد رئیس‌جمهور سابق ایران در گفت‌وگو با شبکه تلویزیونی تی‌وی-5 ترکیه به مواردی از جمله برجام، روابط میان ایران و ترکیه و مسائل منطقه‌ای اشاره کرد. متن اظهارات او به شرح زیر است:

– ملت‌های ایران و ترکیه درواقع یک حقیقت واحد هستند و به لحاظ فرهنگی و جایگاه تاریخی و ارزش‌ها و اصولی انسانی، یکی هستیم و تحت هر شرایطی باید باهم باشیم و مسائل منطقه از جمله مسئله سوریه نباید بین دو ملت فاصله ایجاد کند.

-اتحاد دو کشور می‌تواند بسیاری از مسائل منطقه را به نفع مردم حل‌وفصل کند. مرزهای سیاسی مرز بین دولت‌هاست و مرز بین ملت‌ها نیست. ما باید به سمتی برویم که همه ملت‌ها بتوانند آزادانه باهم مراوده داشته باشند و برای ساختن یک دنیای بهتر باهم همکاری کنند و دو ملت بزرگ ایران و ترکیه می‌توانند در این مسیر پیشگام باشند.

– دشمنان ملت‌ها به دنبال ایجاد درگیری‌های داخلی در کشورهای منطقه و همچنین درگیر کردن کشورها با یکدیگر هستند. آن‌ها برای همه نقشه دارند و می‌خواهند همه را تضعیف کنند و مایل نیستند ترکیه، ایران، عربستان و عراق قوی باشند.

– برجام با این هدف تنظیم شد که مشکلات پیچیده‌تر و لاینحل شود. زیرا اصول حقوق بین‌الملل و قواعد حقوقی در تنظیم آن رعایت نشده است. توازن تعهد و منافع برای دو طرف برقرار نیست. در یک طرف فقط منافع وجود دارد و در طرف دیگر تعهدات در نظر گرفته شده است. تمام تعهدات ایران بسیار آشکار و قاطع و با تضمین درج شده اما منافع ایران از این توافق، نسیه و همراه با تعارفات و ابهام است.

– منطقه خاورمیانه و خلیج‌فارس باید منطقه دوستی و همکاری باشد. هیچ دلیلی برای اختلاف و درگیری بین کشورهای منطقه وجود ندارد. مگر اینکه دو علت دخالت کند تا بین کشورهای منطقه اختلاف ایجاد شود. یکی دخالت بیگانگان و دیگری غفلت مسئولین کشورهاست. قدرت‌های فرامنطقه‌ای برای تسلط بر منطقه ما به دنبال ایجاد درگیری بین کشورها هستند.

– یک روزی را در ذهن خودتان تصور کنید که ایران، ترکیه و عربستان به طور صد درصد باهم متحد باشند. آن‌وقت ببینید چه اتفاق مثبتی در منطقه می‌افتد، چه مشکلات بزرگی برطرف می‌شود و چه تأثیری در صلح و امنیت جهانی خواهد داشت؟ آن وقت سرعت پیشرفت کشورهایمان چقدر خواهد شد و امنیت ما چقدر بالا خواهد رفت. ما همه برادر و دوست و همسایه هستیم. باید مراقب طراحی‌های قدرت‌طلبان جهانی باشیم.

– سرمایه‌داری جهانی و هیئت حاکمه پشت صحنه آمریکا می‌خواهند بر دنیا مسلط باشند و آن را اداره کنند و بر ثروت سایر کشورهای جهان سیطره داشته باشند.

– اختلافات مذهبی در منطقه ما توسط تحریک بیگانگان تشدید و به یک مسئله مهم تبدیل می‌شود. گروه‌های تندرویی که اختلاف مذهبی درست می‌کنند، اکثراً به نحوی مورد حمایت قدرت‌های جهانی هستند و الا مردم هیچ اختلاف و مشکلی باهم ندارند.

– کشورهایی که بر اساس ذهنیت کمک به مسئله فلسطین به عادی‌سازی روابط با این رژیم رو آورده‌اند، باید بدانند که این کار هیچ کمکی به حل مسئله نخواهد کرد. مسئله فلسطین، مسئله اختلاف کشورهای خلیج‌فارس با رژیم صهیونیستی نیست! مسئله مردم فلسطین و اشغال سرزمین فلسطین و سلب حق حاکمیت مردم فلسطین و آوارگی 5 میلیون مردم فلسطین است که از سرزمین خودشان بیرون رانده شده‌اند. مسئله فلسطین باید در داخل فلسطین حل‌وفصل شود و حق تعیین سرنوشت مردم فلسطین به آن‌ها برگردد و آوارگان فلسطینی بازگردند و تکلیف سرزمین اشغالی فلسطین معلوم شود.

– مرحوم نجم‌الدین اربکان را یک شخصیت مهم، مومن و تأثیرگذار می‌شناسیم که نقش موثری در تغییرات اساسی در ترکیه ایفا کرد و همین‌طور گروه “د-8” را که مجموعه بسیار مهمی‌است پایه‌گذاری کرد. وی به دنبال دو هدف بود که تا لحظات آخر عمرش آن را دنبال می‌کرد. یکی وحدت کشورها و ملت‌های مسلمان منطقه و هدف دیگرش نیز اهتمام در جهت پیشرفت کشورهای منطقه بود. اربکان دوست داشت که همه پیشرفته و قوی باشیم و من فکر می‌کنم که او یک فرد واقع‌بین بود و به اعتقاد بنده، اهدافی که دنبال می‌کرد، قابل تحقق است.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *