• 5:34 بعد از ظهر

  • 1400-01-26

  • کد خبر: 9551

تضعیف جایگاه ترکیه در لیبی و آفریقا توسط فرانسه و یونان

محمد آجت نویسنده روزنامه ینی شفق از تلاش برخی کشورها از جمله فرانسه و یونان برای تضعیف جایگاه ترکیه در لیبی خبر داد و از دولت ترکیه خواست تا در این مورد کمال دقت را داشته باشد.

آناج-گروه ترکیه و قفقاز؛ محمد آجت نویسنده روزنامه ینی شفق در یادداشت امروز خود ضمن اشاره به سفر هیئت عالی‌رتبه لیبیایی به آنکارا و قراردادهای متنوع بسته شده بین دو طرف از تلاش برخی کشورها برای تضعیف جایگاه ترکیه در لیبی خبر داده از دولت ترکیه خواست تا در این مورد کمال دقت را داشته باشد.

او به نقل از یک مقام بلندپایه دولت ترکیه قراردادهای منعقد شده بین طرفین را قراردادهای به غایت خوب و مثمر ثمر دانست.

او با اشاره به اخبار و تحلیل‌های متعدد منتشر شده در رسانه‌های فرانسوی در هفته‌های اخیر در خصوص نقش‌آفرینی ترکیه در آفریقا نسبت به حساسیت و ناراحتی فرانسه در قبال این موضوع تأکید کرد.

آجت نوشت:  برنارد امیه که هم اکنون رئیس اطلاعات خارجی فرانسه است و سال‌ها در آنکارا به عنوان سفیر فرانسه مأموریت داشته است یکی از اصلی‌ترین وظایف خود را تضعیف جایگاه ترکیه در لیبی و آفریقا عنوان کرده است. از این رو باید به تماس‌ها و ارتباطات او در لیبی و آفریقا توجه ویژه‌ای انجام شود. به عنوان مثال دقیقاً در روزهایی که ترکیه و مصر از آغاز دوران جدیدی روابط دوطرفه سخن گفته‌اند امیه بلافاصله راهی قاهره شده و با سیسی دیدار کرده است.

از دیگ کشورهایی که فعالیت میدانی قابل‌توجهی برای تضعیف ترکیه در لیبی دارد یونان است که با استفاده از محمد المنفی در پی کارشکنی در برنامه‌های ترکیه در لیبی است. این‌ها در حالی است که المنفی پیش‌تر از حمایت‌های ترکیه برخوردار بوده است و اکنون یونان در حال تلاش برای کشیدن او به سمت خود است.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *