• 8:25 قبل از ظهر

  • 1400-01-18

  • کد خبر: 9026

چالش پهپادی ترکیه با آمریکا

اگرچه واکنش آمریکا به قرارداد موشکی ترکیه و روسیه، به یک نقطه عطف مهم تبدیل شده، اما واقعیت این است که مسئله فقط موشک اس 400 نیست و آمریکا، از مشی دفاعی ترکیه دل خوشی ندارد و حرکت در مسیر استقلال و خودکفایی دفاعی را برنمی‌تابد.

آناج-ترکیه و قفقاز؛ آغاز دوران اعمال تحریم‌های آمریکا علیه چند مسئول رده نخست صنایع دفاعی ترکیه، از مهم‌ترین اخبار مرتبط با روابط واشنگتن – آنکارا است.

اگرچه این تصمیم در آخرین هفته‌های دوران اقتدار دونالد ترامپ اتخاذ شده، اما پیداست که دولت جو بایدن و کنگره آمریکا نیز، اصل تحریم را قبول دارند و معتقدند که ترکیه به عنوان عضو ناتو و متفق آمریکا و غرب، نباید از روسیه موشک اس 400 بخرد.

اگرچه واکنش آمریکا به قرارداد موشکی ترکیه و روسیه، به یک نقطه عطف مهم تبدیل شده، اما واقعیت این است که مسئله فقط موشک اس 400 نیست و آمریکا، از مشی دفاعی ترکیه دل خوشی ندارد و حرکت در مسیر استقلال و خودکفایی دفاعی را برنمی‌تابد.

تصمیم دولت اردوغان برای توسعه صنایع دفاعی، به یکی از مهم‌ترین اهداف ترکیه تبدیل شده است.

ترکیه، علاوه بر تولید بومی‌پهپادها، در حوزه‌های دیگری همچون موشک و مهمات، نفربرهای زرهی، تجهیزات و ادوات جنگ الکترونیک، خنثی‌سازی مین، مونتاژ بالگرد و سلاح‌های انفرادی، گام‌های بلندی برداشته است. اما در این میان، پهپاد یا هواپیمای بدون سرنشین، بیشتر مورد توجه قرار گرفته است.

آمریکا و ناتو، به خاطر اختلاف با روسیه، در مورد فروش پهپادهای ترکیه به اوکراین، حساس نیستند و چنین اقدامی‌را ارزشمند می‌دانند اما در عین حال، این واقعیت را نیز لمس کرده‌اند که پهپادهای مسلح ساخت ترکیه، نتیجه جنگ در قره‌باغ را تغییر داد.

سلجوق بیرقدار داماد اردوغان و طراح و تولیدکننده پهپادهای مسلح، همراه با پدر و برادر خود به کاخ ریاست جمهوری الهام علی‌اف رفت و از او مدال افتخار دریافت کرد.

پهپادهای شرکت بیرقدار، رکورد سیصد هزار ساعت پرواز را ثبت کرده‌اند و فروش این سلاح به اوکراین و جمهوری آذربایجان و همچنین استفاده از آن در پایگاه‌های ترکیه در سومالی، قطر، لیبی، قره‌باغ و عراق و سوریه، مورد توجه قرار گرفته است.

بیرقدار همچنین اعلام کرده که یک گروه کامل ناوبری و هدایت پهپادهای ترکیه‌ای فروخته شده به جمهوری آذربایجان، در ترکیه و در شرکت بیرقدار، دوره آموزشی خود را به پایان رسانده‌اند و با بازگشت آن‌ها به باکو، کشور خریدار، هیچ نیازی به استفاده از افسران الکترونیک ترکیه نخواهد داشت و می‌توانند به شکل مستقل، به کارگیری و هدایت پهپادها را در دست بگیرند.

سلجوق بیرقدار، پس از دریافت مدال قره‌باغ از دست علی‌اف و بازگشت به کشورش، در مصاحبه با سی.ان.ان ترک، اعلام کرد که نسل جدیدی از پهپادهای ساخت تیم او با قابلیت تا شدن بال‌ها و آپشن‌های دیگر، مرحله نخست آزمایش‌ها را پشت سر گذاشته‌اند.

بیرقدار در ادامه افزود: در جهان، دوران هواپیماهای جنگنده دارای خلبان به پایان رسیده است. این حرف من، به این معنی نیست که قرار است همه مأموریت‌ها توسط پهپاد اجرا شود. واقعیت این است که ما در آینده‌ای نزدیک، با هواپیماهای جنگنده هدایت‌پذیر جدیدی روبرو خواهیم بود که هیچ نیازی به خلبان ندارند و عمود پرواز بوده و نیازی به باند هم ندارند. ما باید خود را برای این دوران، مهیا کنیم.

مشخص نیست آیا این حرف سلجوق بیرقدار، به خاطر تحریم ترکیه توسط آمریکا و بسته شدن راه انتقال جنگنده‌های نسل پنجم اف 35 بیان شده یا اینکه واقعاً در آینده چنین تغییر در ساختار نیروی هوایی کشورها، به وجود خواهد آمد.

اگرچه در مورد میزان بومی‌سازی قطعات و تجهیزات خاص و نفیس پهپادهای بیرقدار، ابهاماتی وجود دارد و ظاهراً برخی از قطعات آن از انگلیس و کانادا خریداری می‌شود، اما در هر حال، این سلاح راهبردی در حال حاضر برای ترکیه به یک برند تبدیل شده و صد البته، چالش‌‌‌های سیاسی خاصی هم به دنبال آورده است.

تلاش ترکیه در چند سال اخیر برای رسیدن به خودکفایی در صنایع دفاعی، شایان توجه است. اما عضویت ترکیه در ناتو، جغرافیای سیاسی این کشور و ماهیت روابط ترکیه با جهان غرب اعم از آمریکا و اروپا، عملاً شرایطی به وجود آورده که برخی اقدامات مستقل ترکیه در حوزه دفاعی و امنیتی را به چالش می‌کشد و آنکارا ناچار خواهد بود، توسعه صنایع دفاعی را با موازنه‌سازی‌های محتاطانه با شرق و غرب، پیش ببرد.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *