• 11:09 قبل از ظهر

  • 1400-01-17

  • کد خبر: 8982

تصفیه در ساختار امنیتی جمهوری آذربایجان

پس از برکناری ائلدار محمودوف از مقام وزارت امنیت، حدود بیست تن از مقامات ارشد این وزارتخانه دستگیر و زندانی شدند، اما محمودوف که به نزدیکی به ساختار امنیتی اسرائیل شهرت دارد، تحت هیچ پیگردی قرار نگرفت.

آناج- گروه ترکیه و قفقاز؛ دو ژنرال نزدیک به وزیر اسبق امنیت ملی جمهوری آذربایجان دستگیر شدند.

به گزارش روزنامه یئنی مساوات، ژنرال نظامی‌شیرین‌اف، رئیس پیشین ضداطلاعات در وزارت امنیت ملی و ژنرال مولام شیخ‌علی‌اف، رئیس پیشین اداره کل بازجویی‌ها در این وزارتخانه و نزدیک به ژنرال ائلدار محمودوف، وزیر پیشین و برکنارشده امنیت ملی جمهوری آذربایجان، بازداشت شده‌اند.

برای هریک از این دو مقام پیشین امنیتی، حکم بازداشت قطعی چهار ماهه برای شروع روند رسیدگی صادر شده است.

ژنرال ائلدار محمودوف از همکلاسی‌ها و دوستان پیشین الهام علی‌اف، رئیس‌جمهوری آذربایجان به مدت بیش از یک دهه از سال 2004 تا 2015 تصدی وزارت امنیت ملی جمهوری آذربایجان را به عهده داشت که در دوره تصدی این مقام، دولت و رسانه‌های باکو تبلیغات گسترده‌ای درباره به اصطلاح خدمات وی به امنیت ملی جمهوری آذربایجان به راه می‌انداختند.

به اصطلاح افتخاراتی نظیر انجام عملیات “کمربند سیاه” در ساختار وزارت کشور جمهوری آذربایجان برای دستگیری باند مخوف “حاجی محمدوف” (از مقامات مهم وزارت کشور) و سرکوب اسلام‌گرایان در جریان اعتراضات به برگزاری یوروویژن و رژه هم‌جنس‌بازان در حاشیه این مسابقه در باکو، از آن جمله بود.

اما پس از برکناری ناگهانی وی از این مقام در اکتبر 2015، رسانه‌های باکو گزارش‌های فراوانی را از جرم و جنایات باند ائلدار محمودوف در اختلاس و آدم‌ربایی و گروگان‌گیری سرمایه‌گذاران و فعالان اقتصادی و اخاذی‌های کلان از آن‌ها و حتی ایجاد بستر فعالیت برای وهابی‌ها در جمهوری آذربایجان منتشر کردند.

پس از برکناری ائلدار محمودوف از مقام وزارت امنیت، حدود بیست تن از مقامات ارشد این وزارتخانه دستگیر و زندانی شدند، اما محمودوف که به نزدیکی به ساختار امنیتی اسراییل شهرت دارد، تحت هیچ پیگردی  قرار نگرفت.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *