• 2:17 بعد از ظهر

  • 1400-01-14

  • کد خبر: 8763

تشدید دخالت ترکیه در یمن

هم‌زمان با پیشروی‌های گسترده نیروهای ارتش و کمیته‌های مردمی یمن در جبهه مأرب، تحرکات و دخالت ترکیه با هماهنگی عربستان و بهره گرفتن از تروریست‌های القاعده برای ممانعت از شکست نیروهای حزب «الاصلاح» هم تشدید شده است.

آناج-گروه ترکیه و قفقاز؛ روزنامه الاخبار لبنان از افزایش دخالت ترکیه در یمن تحت نظارت سعودی پرده برداشت.

در این گزارش آمده است: القاعده حامی‌سعودی در جبهه‌های اطراف شهر مأرب شده است و بر اساس اطلاعات رسیده به الاخبار، مأموریت تأمین سواحل استان أبین به القاعده محول شده است تا افرادی را از خارج یمن به استان البیضاء بیاورد و از آنجا به استان مأرب منتقل کند.

در این طرح ترکیه به صور پنهان نقش‌آفرینی می‌کند و نقش آن هموار کردن رسیدن این تروریست‌ها و تجهیزات آن‌هاست که در راستای گام‌های بیشتر با هدف بهبود روابط با ریاض از یکسو و حمایت از بازمانده‌های حزب الاصلاح که در آستانه از دست دادن مرکز اصلی در یمن هستند، از سوی دیگر است.

الاخبار با اشاره به افزایش حمایت‌های ترکیه در حمایت از حزب الاصلاح در یمن گزارش داد: آنکارا تحت عنوان اقدام انسان دوستانه – آن‌هم فقط در مناطق تحت کنترل حزب الاصلاح یعنی استان‌های تعز، مأرب و شبوه – از سه سال قبل به یمن وارد شده و حمایت لجستیکی قوی از شبه‌نظامیان این حزب به شکل غیرمستیم به عمل آورده است.

بر اساس این گزارش، این نقش با حمایت مالی قطر در غرب استان تعز در حدود یکسال قبل تشدید شده است.

الاخبار به آموزش سرکرده‌های حزب الاصلاح در پایگاه‌های نظامی‌ترکیه در خارج یمن و نقش اطلاعاتی چشمگیر ترکیه  در استان شبوه یمن اشاره کرده است.

این رسانه به همکاری جدید حزب الاصلاح با نظارت مستقیم طرف سعودی اشاره کرده است و اینکه با هماهنگی ترکیه کشتی‌های حامل تسلیحات ترکیه مانند تسلیحات میانبرد و نیز قناصه‌هایی که تک‌تیراندازان حزب الاصلاح از آن در تعز و مأرب استفاده می‌کنند، به سواحل استان شبوه رسیده است.

نقش ترکیه به ویژه پس از بهبود روابط میان آنکارا و ریاض در ماه گذشته و پس از آماده کردن تروریست‌های مورد حمایت ترکیه در سوریه برای مشارکت در جنگ مأرب، تشدید شده است.

الاخبار فاش کرد که وظیفه تأمین امنیت تروریست‌هایی که از سوریه به یمن با هماهنگی سعودی می‌روند به القاعده واگذار شده است.

این رسانه از تحرکات القاعده با حمایت مالی سعودی در مناطقی از استان ابین در نزدیکی ساحل خبر داده است و اینکه ائتلاف سعودی-اماراتی وظیفه تأمین امنیت کشتی‌های ناشناسی که حامل تروریست‌هایی هستند که از سوریه و دیگر کشورها به همراه سلاح می‌آیند را به القاعده محول کرده است تا امنیت جاده ساحلی واقع میان استان‌های شبوه و أبین را تأمین کنند و سپس آن‌ها را به جبهه مأرب برسانند.

طرح جدید  به سرکردگی «سالم الشنعاء» در استان أبین از حدود دو هفته قبل اجرایی شده است.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *