• 13:34

  • 1400-01-10

  • کد خبر: 8630

استعفای پاشینیان برای بقای قدرت

نخست‌وزیر ارمنستان تاریخ استعفایش را در ماه پیش روی میلادی یعنی آوریل اعلام و تأکید کرد که استعفایش به معنای خروجش از صحنه سیاسی نیست و فقط برای برگزاری انتخابات پارلمانی پیش از موعد است که در آن حزب حاکم «گام من» قصد شرکت و پیروزی دارد.

آناج-گروه ترکیه و قفقاز؛ نیکول پاشینیان نخست‌وزیر ارمنستان تاریخ استعفایش را در ماه پیش روی میلادی یعنی آوریل اعلام و تأکید کرد که استعفایش به معنای خروجش از صحنه سیاسی نیست و فقط برای برگزاری انتخابات پارلمانی پیش از موعد است که در آن حزب حاکم «گام من» قصد شرکت و پیروزی دارد.

نمایندگان مخالف پاشینیان، چالش نخست‌وزیر ارمنستان را پذیرفتند و اظهار داشتند که انتخابات زودهنگام در صورتی قابل قبول است که به «حذف خائن و نجات سرزمین مادری» ختم شود.

نیکول پاشینیان ۲۸ مارس (۸ فروردین) در جلسه‌ای با ساکنان منطقه آرماویر اظهار داشت: من در ماه آوریل استعفا می‌دهم. این کار را نه برای ترک سیاست، بلکه برای برگزاری زودهنگام انتخابات پارلمانی انجام خواهم داد. در این دوره، من همچنان به عنوان نخست‌وزیر باقی می‌مانم، در صورت حمایت رأی‌دهندگان در انتخابات از من، قول می‌دهم که حتی بهتر به کشور خدمت کنم. با این حال، اگر شهروندان از ما حمایت نکنند، پس ما فروتنانه قدرت را به شخص و یا گروهی که پیروز انتخاب خواهد شد تحویل خواهیم داد.

تصمیم برای برگزاری انتخابات زودهنگام در ارمنستان در نتیجه برخی مذاکرات بین مقامات و مخالفان به دست آمد که قرار است رأی‌گیری ۲۰ ژوئن (۳۰ خرداد) برگزار شود.

پاشینیان نخست‌وزیر این تصمیم را «بهترین راه برای برون‌رفت از اوضاع سیاسی داخلی فعلی» خواند.

اکنون مخالفان نیکول پاشینیان، خواستار تبدیل انتخابات به کارزاری برای سرنگونی نخست‌وزیر ارمنستان هستند.

«ایخان ساغتلیان» هماهنگ‌کننده جنبش مخالف پاشینیان تحت عنوان تلاش برای «نجات سرزمین مادری» نقشه راهی برای ادامه اعتراض‌ها ارائه کرد و گفت: «تا ۲۲ آوریل، حرکت‌های اعتراضی خود را ادامه می‌دهم که این اولین مرحله است. مرحله دوم، هنگامی که پاشینیان استعفا می‌دهد، در طی این ۱۴ روز که در طی آن پارلمان به طور رسمی برای انتخاب نخست‌وزیر جدید فعالیت خواهد داشت، لازم است اطمینان حاصل شود که این استعفا به طور واقعی انجام شود و پاشینیان را از قدرت برکنار کند.»

وی تأکید کرد: احزاب باید دو نکته مهم را در انتخابات اعلام کنند؛ اول، تحت هیچ شرایطی هیچ حزبی با این خائن (نیکول پاشینیان) در هیچ قالبی همکاری نخواهد کرد. ثانیاً، این انتخابات باید به برنامه‌ای برای حذف خائن و نجات سرزمین مادری تبدیل شود.

گفتنی است در ارمنستان امضای توافق‌نامه جنگ 44 روزه قره‌باغ برای ارامنه آن‌چنان دردناک بود که بلافاصله اعتراضات در این کشور با شعار «نیکول خیانتکار است» آغاز شد و تاکنون ادامه دارد.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.