• 17:04

 • 1399-12-23

 • کد خبر: 8138

بیانیه اعتراضی جمعی از دانشجویان و اساتید به جایزه علی پولاد

جمعی از دانشجویان و اساتید دانشگاه‌های شمالغرب کشور با صدور بیانیه‌ای به آنچه نفوذ جریان سرمایه داری در میان قشر دانشجویان رخ داده است، اعتراض کردند.

 


به گزارش آناج، جمعی از دانشجویان و اساتید دانشگاه‌های شمال غرب کشور در بیانیه‌ای به آنچه نفوذ جریان سرمایه سالار در دانشگاه میدانند اعتراض کردند. در ادامه متن این بیانیه را میخوانید:

باسمه تعالی

شهید آیت الله بهشتی: آنچه اقتصاد اسلامی می‌خواهد با آن مبارزه کند، «حاکمیت_سرمایه» است؛ خواه این حاکمیت سرمایه مربوط به اشخاص و گروه ها و خواه مربوط به دولت باشد.

تقویت علم و نخبه پروری و حمایت از استعدادهای دانشجویان یکی از وظایف دانشگاه و شاید از اصلی ترین و مهمترین آنهاست. در این بین، محیط ارزشمند دانشگاه با خطرات و تهدیداتی روبرو می‌شود که یکی از آنها آلوده شدن نهاد علم و تحقیق به جریان های سرمایه داری است که تبعات ناگواری به همراه دارد.

واضح است که وقتی از جریان سرمایه‌داری صحبت می کنیم منظورمان مذمت ثروت نیست و تمایز آنها در این است که ثروت در پیوند با ساختارها و اثرگذاری بر آنها قرار نمی گیرد اما جریان سرمایه به مدد اندوخته مادی خود وارد محیط های فرهنگی ، اقتصادی ، سیاسی و اجتماعی شده و با به خدمت گرفتن و سواستفاده از آنها در جهت کسب اعتبار و وجاهت هایی که فاقد آن است بر می آید.

یکی از این نمونه‌های مذموم در سال های اخیر جایزه ای تحت عنوان علی پولاد است که بوسیله فردی تاجر مسلک بطوری رقم خورده است که این شخص هیچ پیشینه علمی معتبری نداشته و صرفا واجد یک مدرک دکتری افتخاری از جمهوری آذربایجان بوده است و با خرج مبلغ بسیار ناچیزی که قطعا خود دانشگاه توان پرداخت آن را دارا بوده، با به سخره گرفتن فضای علمی و هتاکی به حیثیت دانشجویان در حال فعالیت بوده و با اینکه در دوره های نخست این برنامه بدون نام علی پولاد و در استان آذربایجان شرقی برگزار می شد، سال قبل با نام این شخص و امسال هم با افزوده شدن دانشگاه های استان آذربایجان غربی، زنجان و اردبیل در کنار اضافه شدن تصویر این شخص به پوستربرنامه درحال برگزاری است.

برای اینکه بهتر متوجه عمق فاجعه شویم لازم است به دیگر حواشی این فرد از جمله تدوین کتابی در حوزه تاریخ بدون هیچ گونه تخصصی در این امر با عنوان “شناسنامه تبریز” اشاره کنیم که با واکنش های فرهیختگان این حوزه درباره اعتبار علمی این اثر همراه بوده یا احتمال نام گذاری خیابانی توسط شورای شهر به نام علی پولاد و پیشنهاد در اختیار گرفتن تربیت دانش آموزان توسط مجموعه ایشان که هیچ گونه صلاحیتی در این حوزه ندارند و چنین مسائل کذایی دیگر.

گذشته از اینها در اختیار قراردادن اطلاعات نخبگان کشور به چنین اشخاصی چه توجیهی می تواند داشته باشد و دستگاه های نظارتی باید به عواقب امنیتی و خطر آسیب دیدن نیروهای علمی و خسارات ناشی از آن توجه نمایند.

ما دانشگاهیان دغدغه مند که سال قبل نیز در مقابل این پدیده به اعتراض برخاسته بودیم و این اقدام با مهر تایید مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه همراه گشته بود این پرسش را مطرح می کنیم که چه ارتباطات مشکوک و زدوبندهایی درمیان است که با وجود مخالفت دانشجویان و دانشگاهیان انقلابی و مسوول محترم نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه اقدام قاطعی دراین باره صورت نمی گیرد؟

لذا ما امضاکنندگان این بیانیه با توجه به واکنش منفی و مخالفت شورای محترم فرهنگی دانشگاه تبریز قویا خواستار این هستیم که مسئولان ارشد و تصمیم گیر دانشگاه و استان ضمن حفظ رویکرد حمایتی از دانشجویان و تشویق آنها، با ایجاد مرکز یا دبیرخانه ای متشکل از نخبگان دانشگاهی جهت تامین منابع مالی مشروع و بی شائبه از طریق خیّرین پاک دست یا منابع مشخص دانشگاه با مساعدت دانشگاهیان جهت جایگزین کردن این رویداد و تبدیل آن به همایشی در شان فضای دانشگاهی و به نام اساتید نخبه و چهره های برتر دانشگاهی اقدامات لازم را انجام داده و از نهاد علمی دانشگاه و جایگاه دانشجو و سرمایه های علمی محافظت کنند.

حمایت کنندگان:
بسیج اساتید دانشگاه‌های آذربایجان‌شرقی
بسیج اساتید دانشگاه تبریز
بسیج کارکنان دانشگاه تبریز
بسیج دانشجویی دانشگاه تبریز
انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه تبریز دفتر تحکیم وحدت
جامعه اسلامی دانشجویان دانشگاه تبریز
شورای تبیین مواضع بسیج دانشجویی استان آذربایجان شرقی
شورای تبیین مواضع بسیج دانشجویی استان آذربایجان غربی
شورای تبیین مواضع بسیج دانشجویی استان زنجان
شورای تبیین مواضع بسیج دانشجویی استان اردبیل
انجمن اسلامی دانشجویان مستقل دانشگاه ارومیه
جامعه اسلامی دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی تبریز
جامعه اسلامی دانشجویان دانشگاه مراغه
جامعه اسلامی دانشجویان دانشگاه بناب

انتهای پیام/

کلید واژه ها :

دیدگاه ها:

  سلام بنده نفوذ جریان سرمایه داری و مافیایی علی پولاد به برند سازی کذایی در دانشگاهها و آلوده نمودن ساحت مقدس علم و دانشگاه با پول های آلوده را محکوم می کنم و ابراز انزجار دارم.

  خیلی کار اشتباهی هست و علم و ثروت رو با هم ادغام کردن
  جایزه برای مقام علمی هست نه مقام پولی

  سلام…من‌با‌امثال‌علی‌پولادسخنی‌ندارم‌امابدون‌تردیدازپشت‌
  صحنه‌دستهای‌شیطانی‌عوامل‌پان‌فارسیزم‌از‌ساده‌لوحی‌وجوگیر
  شدن‌برخی‌استفاده‌کرده‌سرمایه‌داران‌را‌به‌هرحیلتی‌از‌آذربایجان
  فراری‌میدهنددلیلش‌هم‌واضح‌است‌تحقیقا‌بیش‌از‌هشتاد‌و
  پنج‌درصد‌سرمایه‌داران‌کارآفرین‌آذربایجانی‌مجبور‌شدندبروند‌ودر‌مناطق‌فارسی‌زبان‌کارخانه‌…زدند‌خوب‌چرااینجاخطرناک‌بودندو
  آنجااستقبال‌کردنداما‌….

  در جامعه ای که دانشجویانش سواد خواندن و نوشتن ندارند و مدارک را با پول میخرند و دکتر و مهندس میشوند…خشمگین شدن از جایزه علی پولادها طنزی تلخ است…جامعه دانشجویی و دانشگاهی کشورمان توسط یک شبکه مخوف مافیایی اداره میشود…استادی میگفت از حراست دانشگاه به من گفته اند به فلانی نمره بده که او در فلان سازمان استخدام خواهد شد تا بعدا مشکلی برایت پیش نیاید….خدایا خودتان به داد این مردم برسید

  باید از نوع فعالیت مشکوک که هویت ایرانی و اسلامی دانشگاه و دانشجو را مورد هجمه قرار می دهد جلوگیری کرد.

  عالی جنابان
  کاش برای فرار سرمایه از منطقه هم بیانیه صادر می کردید.
  کاش برای انتقال خام معادن هم بیانیه صادر می کردید.
  کاش برای تخریب منابع و جنگل ها هم بیانیه صادر می کردید.
  کاش کاری می کردید که نام پیاده نظام قدرت و ثروت بکار برده نمی شد؟

  این بیانیه، دقیق،روشنگرانه و از سر آگاهی و دلسوزی است.
  بدون این بازی ها هم می شود از فرهنگ حمایت کرد، نمونه اش خانواده های بیاضیان، درخشان و برهان الدین در شبستر.
  و البته نمونه های بسیار دیکر.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.