• 4:26 بعد از ظهر

 • 1399-12-11

 • کد خبر: 7663

محسن رضایی:

کل قره‌باغ باید آزاد شود و نیروهای هیچ کشوری نباید در آنجا باشند

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: ایران بر آزادسازی کامل قره‌باغ تأکید دارد. این چه آزادسازی قره‌باغ است؟ کل قره‌باغ باید آزاد شود و نیروهای نظامی هیچ کشوری نباید در آنجا باشد.

آناج-گروه ترکیه و قفقاز؛ محسن رضایی دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام، در همایش بین‌المللی «قره‌باغ 17 ربیع؛ برترین گفتمان در مورد قره‌باغ» گفت: انتظار همه از حوزه‌های علمیه این است که همایش‌های کلیدی و مهم شبیه همین تأکید بر پیوستگی فرهنگی ایران و آذربایجان و نخجوان و قره‌باغ که بخشی از دیپلماسی عمومی‌کشور است و همسو با رهنمودهای مقام معظم رهبری و جبران‌کننده جهت‌گیری‌های وزارت امور خارجه است، را در دستور کار قرار دهند و با تشکیل دبیرخانه همایش، کارها را تا رسیدن به نتایج مورد انتظار مقام معظم رهبری ادامه دهد.

دکتر رضایی گفت: جمهوری اسلامی‌ایران و جمهوری آذربایجان یک ملت در دو کشور هستند. از این منظر آذربایجان با بسیاری از همسایگان ما متفاوت است؛ ما مردم ایران و مردم جمهوری آذربایجان یک ملت با اشتراکات فراوان هستیم. ملت ما برای آزادی آذربایجان از دست تزارها، دهها هزار شهید داده است و شهدای بسیاری از همه اقوام و مناطق ایران در خاک آذربایجان خفته‌اند و همه آن‌ها به فداکاری و ریختن خون خود برای آذربایجان و سرزمین‌های اسلام افتخار کرده‌اند. ملت بزرگ ایران چندین بار به تقاضای مردم باکو، در آزادسازی باکو از سلطه تزارها مشارکت و جانفشانی کردند و باکو را آزاد کردند.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: اولین چیزی که باید بر آن تأکید شود، همین مسئله است که ملت و دولت ایران برای آزادی جمهوری آذربایجان و قره‌باغ همیشه پیشگام بوده‌ایم. ملت ایران همیشه با حسرت به بالای ارس نگاه کرده است تا آزادی و عزت تاریخی آن را شاهد باشد. پس از فروپاشی شوروی، ملت ایران، استقلال باکو را جشن گرفتیم و در بخش‌های مختلف، از بازسازی آنجا تا کمک به تشکیل ارتش آذربایجان کمک کردیم. متأسفانه دولت ارمنستان از مرزهای بین‌المللی گذشت و وارد قره‌باغ شد و از عجایب تاریخ این است که تحریک‌کنندگان ارمنستان در این تجاوز، امروز ادعای حمایت از قره‌باغ را مطرح نموده‌اند ولی بطور همزمان از آزادسازی کامل قره‌باغ جلوگیری کردند.

وی افزود: ایران بر آزادسازی کامل قره‌باغ تأکید دارد. این چه آزادسازی قره‌باغ است؟ کل قره‌باغ باید آزاد شود و نیروهای نظامی‌هیچ کشوری نباید در آنجا باشد.

دکتر رضایی گفت: جمهوری اسلامی‌از ابتدای جنگ جوانمردانه در قره‌باغ عزیز، با تمام وجود از هویت تاریخی قره‌باغ دفاع کرد و هیچ‌گاه از جمهوری خودساخته آرتساخ دفاع نکرده‌ایم. طبق آمار رسمی، جمهوری اسلامی‌ایران برای کمک به صلح منطقه و آسایش آوارگان در مرزهای ایران که با امنیت کشورمان پیوند خورده است، حداقل 43 میلیون دلار برای آوارگان قره‌باغ هزینه کرد. ارسال برق و گاز به آذربایجان، یکی دیگر از پیوندهای دو کشور و خدمات ایران به باکو است. بعد از آقای حیدر علی‌اف، دست‌های پنهانی آمدند و سعی کردند رابطه دو کشور را خدشه‌دار کنند. ایشان در خاطرات خود گفته و نوشته است که «ایران هر چه داشت، به ما کمک کرده است». چه شد که بین ملت ایران و باکو و بین دو کشور فاصله انداختند؟ متأسفانه کشورهایی وارد قره‌باغ شده‌اند و به جای تقویت صلح، دعواهای خود را وارد قره‌باغ خواهند کرد و می‌خواهند ارث و میراث تقسیم کنند و پیشنهاد دادند ایران در کمیته آتش‌بس مشارکت نداشته باشد، در حالی که حضور ایران در کمیته آتش‌بس و بازسازی قره‌باغ، به نفع کل منطقه است.

وی با تأکید بر اینکه جمهوری اسلامی‌ایران برادر صمیمی‌جمهوری آذربایجان است، گفت: غیبت ما در کمیته آتش‌بس قره‌باغ، افتخارآمیز نیست و این غیبت، گامی‌به نفع صلح و منافع بلندمدت کشورهای منطقه نیست. همه طرف‌های درگیر و همه ناظران بین‌المللی بدانند که خواست و اراده مردم منطقه این است که ایران باید در کمیته آتش‌بس و بازسازی قره‌باغ مشارکت داشته باشد و در نظارت و همکاری امنیتی و اقتصادی در کریدورهای جدید، حضور موثر داشته باشد.

دکتر رضایی تصریح کرد: ضرورت دارد که خودمختاری ویژه قره‌باغ تشکیل شود که متعلق به جمهوری آذربایجان باشد و نیروی نظامی‌و سیاست خارجی آنجا در اختیار جمهوری آذربایجان باشد. و دیگر کشورها از آن خارج شوند و خود مردم منطقه، با مشارکت همه همسایگان آنجا را آباد کنند. همچنین ضرورت دارد ارمنستان از باقیمانده اراضی خارج شود.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام اقدامات وزارت امور خارجه در تأمین منافع ملی در مسئله قره‌باغ و حوزه قفقاز را ناکافی دانست و گفت: دیپلماسی رسمی‌ما در این هشت سال، از همسایگان ایران غفلت کرده است. یک سراب به نام غرب، آن هم نه یک دیپلماسی واقعی بلکه یک دیپلماسی کاغذی شکل گرفت و دیدیم که طرف مقابل هم به این دیپلماسی کاغذی احترام نگذاشت. یک سراب به نام غرب، آن هم نه یک دیپلماسی واقعی بلکه یک دیپلماسی کاغذی شکل گرفت و دیدیم که طرف مقابل هم به این دیپلماسی کاغذی احترام نگذاشت. اگر دیپلماسی رسمی‌ما نه بر پایه سراب غرب بلکه با تأکید بر 15 کشور همسایه و 25 کشور منطقه بود، اگر به جای 5+1 راهبرد 25+1 را دنبال می‌کردیم، همین 15 کشور همسایه و 25 کشور منطقه با کمک فعالان بخش خصوصی کشورمان، می‌توانستند در شکست دادن تحریم‌های ظالمانه مشارکت موثر داشته باشند.

وی در پایان گفت: باید انتظارات مقام معظم رهبری را پیگیری کنیم و حوزه علمیه قم که وابستگی جناحی ندارد، باید این همایش‌ها را که بخشی از دیپلماسی عمومی‌کشور و ضامن منافع ملی است، دنبال کند.

انتهای پیام/

دیدگاه ها:

  سلام…‌تازه‌متوجه‌طرح‌‌خطرناک‌روسیه‌شدید‌به‌ارمنی‌و‌روسهااعلام‌
  کنید‌‌‌‌حواسمان‌هست‌به‌نیابت‌غرب‌برای‌آینده‌خیالاتی‌دارید..پان‌فارسیزم‌راتعطیل‌کنید‌زبان‌مادری‌وملی‌آذربایجان‌‌درکلیه‌سطوح‌
  تحصیلی‌آموزش‌دهند‌با‌ترازوبیت‌المال‌راتقسیم‌کنید‌بگذارید‌
  اعتماد‌برگرددانقلاب‌اسلامی‌جانی‌تازه‌بگیردفقط‌با‌پاس‌داشت‌
  فارسی‌انقلاب‌عمق‌پیدا‌نمیکند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *