• 11:58 قبل از ظهر

  • 1399-12-10

  • کد خبر: 7522

احمد داوود اوغلو:

در برابر بی‌عدالتی‌ اردوغان حزب جدید تأسیس کردم

نخست وزیر سابق ترکیه درباره اینکه چرا حزب آینده را تأسیس کرده است، گفت: ما می‌خواستیم ترکیه مستقل بسازیم که مردمش سربلند باشند. تنها دلیل من برای تأسیس این حزب سکوت نکردن در برابر هرگونه بی‌عدالتی است.

آناج-گروه ترکیه و قفقاز؛ احمد داود اوغلو رهبر حزب آینده در یک برنامه تلویزیونی در شبکه “خبر گلوبال” شرکت کرد و به پرسش‌های “بوکت آیدین” پاسخ داد.

داوود اوغلو با بیان اینکه مخالف تعطیلی احزاب توسط حاکمیت ترکیه است، توضیح داد که وی تلاش کرده است با علی باباجان یک حزب واحد ایجاد کند اما موفق نشده است.

احمد داود اوغلو در پاسخ به این سوال که آیا با ترک حزب عدالت و توسعه و تأسیس یک حزب جدید به آکپارتی خیانت کردید، گفت: هرگز؛ من یا باید یک نخست‌وزیر پست می‌بودم، یا اینکه از اصول خودم دفاع می‌کردم. ارزش‌هایی که از آن‌ها دفاع می‌کنید همیشه حرف اول را می‌زنند. من هرگز به توده طرفدار آکپارتی و ارزش‌های اصیل حزب خیانت نکردم.

وی در بخشی از گفتگو درباره استعفایش از نخست‌وزیری گفت: ترک آن صندلی شهامت زیادی می‌خواهد. وقتی در اوج قدرت بودم، مقامم را ترک کردم تا آسیبی به کشور نرسد. من یک استاد دانشگاه هستم. به خاطر من، کنفرانس‌های همسرم لغو شد، در حالی که هیچ مسئله سیاسی برایش رخ نداده بود. فشارهای زیادی به ما تحمیل شد که هیچ یک از آن‌ها را به زبان نیاوردم چون هنوز امید داشتم. سه سال و نیم سکوت کردم. شما ممکن است خود را فدا کنید، ولی نمی‌توانید مملکت خودتان را فدا کنید.

داوود اوغلو، درباره اینکه چرا حزب آینده را تأسیس کرده است، گفت: ما می‌خواستیم ترکیه مستقل بسازیم که مردمش سربلند باشند. اگرچه من بسیار متأسفم و آسیب دیده‌ام، اما هیچ تمایلی به انتقام ندارم. نام این حزب را “آینده” گذاشتیم تا به آینده نگاه کند. تنها دلیل من برای تأسیس این حزب سکوت نکردن در برابر هرگونه بی‌عدالتی است.

 

نخست‌وزیر سابق ترکیه در پاسخ به این سوال که فکر می‌کنید بتوانید در یک انتخابات زودهنگام آرای رأی‌دهندگان به حزب عدالت و توسعه را به دست آورید گفت: من با تکیه بر نظرسنجی‌ها یک تحلیل سیاسی – اجتماعی نمی‌کنم. در ترکیه نظرسنجی‌ها به ویژه در دوران پاندمی‌قابل اعتماد نیستند. نظرسنجی من قدم زدن در بین مردم است. من در خیابان، بازار، همه جا قدم می‌زنم.

وی در پایان تأکید کرد که با توجه به بازخورد مردم و شرایط سیاسی کشور آینده مثبتی را برای حزب خود در انتخابات پیش رو پیش‌بینی می‌کند.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *