• 8:04 بعد از ظهر

  • 1399-12-06

  • کد خبر: 7356

رئیس کمیته امداد کشور در تبریز؛

تکذیب کمک به نیازمندان دیگر کشورها/ غوغای خیّرین آذربایجان‌شرقی در سال 99

سیدمرتضی بختیاری گفت: ما با خیریه‌های دیگر کشورها تبادل تجربیات داریم اما کمکی به نیازمندان سایر کشورها نمی‌شود.

به گزارش آناج، سیدمرتضی بختیاری در سفر به تبریز نشست خبری با اصحاب رسانه آذربایجان‌شرقی داشت. در ابتدای این نشست محمدکلامی، رئیس کمیته امداد استان در خصوص عملکرد این مجموعه اظهار داشت: اگر امروز کمیته امداد استان موفقیتی داشته به مدد کارهای اهالی رسانه و انعکاس فعالیت‌های کمیته امداد بوده است.

وی با اشاره برگزاری جشن خودکفایی مددجویان کمیته امداد استان گفت: امروز پنج هزار مددجوی کمیته امداد استان که خودکفا شده‌اند، از مجموعه جدا شدند و در راستای این خودکفایی هم در سال جاری برای ۱۱ هزار نفر اشتغالزایی انجام شده است.

رئیس کمیته امداد استان در خصوص خدمات به مددجویان روستایی عنوان کرد: یک هزار و 100 واحد سرویس بهداشتی و حمام برای مددجویان روستایی ساخته و برای هشت هزار و 700 خانه مددجویان لوله‌کشی گاز انجام شده است.

وی با اشاره به رشد میزان صدقات در آذربایجان‌شرقی توضیح داد: در سال گذشته ۱۸۷ میلیارد تومان میزان صدقات استان بود که امسال این عدد به ۲۹۷ میلیارد رسیده است.

در ادامه سیدمرتضی بختیاری، رئیس کمیته امداد کشور با بیان اینکه خیرین آذربایجان‌شرقی در سال جاری غوغا کرده‌اند، اظهار داشت: علی‌رغم تحریم‌ها و کرونا و مشکلات اقتصادی میزان صدقات آذربایجان‌شرقی امسال دوبرابر شده و در بحث اشتغالزایی هم این استان جز پیشتازان بوده است.

وی با اشاره به گستردگی فعالیت‌های کمیته امداد گفت: امروز جشن خودکفایی پنج هزار مددجوی استان برپا شد و همزمان هم ۵۲۰ سری جهیزیه در سراسر استان به زوج‌های جوان داد.

رئیس کمیته امداد کشور با بیان اینکه تکانه‌های اقتصادی فقر آفرین است، عنوان کرد: رویکرد ما در خصوص مددجویان کمیته امداد به جز سالمندان و بیماران صعب العبور که همواره نقش حمایتی از آنها داریم، توانمندسازی و اشتغالزایی است.

وی در پاسخ به این سوال که آیا کمیته امداد در دیگر کشورها هم به نیازمندان کمک می‌کند یا خیر، یادآور شد: بر اساس اساسنامه‌ای که سال ۹۴ رهبر انقلاب ابلاغ کرده‌اند، با خیریه‌‌‌های سایر کشورها تبادل تجربیات داریم اما کمکی به دیگر کشورها نداریم. در لبنان نیز از سال ۶۳ بر اساس تجربیات ما صندوق صدقاتی مشابه با صندوق‌های کمیته امداد نصب شده که خود لبنانی‌ها به این صندوق‌ها کمک می‌کنند.

بختیاری ادامه داد: البته در حوادثی مانند سیل و زلزله حسابهایی برای کمک به مردم آسیب دیده دیگر کشورها اعلام می‌کنیم که مردم به حادثه دیدگان کمک مالی می‌کنند.

وی با اشاره به توانمندی مددجویان کمیته امداد گفت: ۶۳ درصد تحت پوشش امداد زنان هستند و در استانی مادری و پسری که سالها قبل تحت پوشش بودند با وام قرض الحسنه کمیته امداد برای ۱۵۰ نفر اشتغالزایی کرده و کارآفرین شده بودند.

بختیاری در خصوص راه اندازی اداره بانوان کمیته امداد هم خاطرنشان کرد: اداره بانوان در چند استان پایلوت انجام شده و کار خوبی است؛ بیشتر مددجویان خانم هستند و بیان مشکلشان با مددکاران خانم راحت‌تر هستند.

وی با بیان اینکه کار اصلی ما این است که امداد رسانی را مردمی‌کنیم، افزود: سال گذشته مردم ۹۲۰ میلیارد تومان در طرح اکرام ایتام کمک کردند و پیش بینی می‌کنیم امسال این رقم به ۱۲۰۰ میلیارد تومان برسد که مقایسه این رقم با کل بودجه کمیته امداد که پنج هزار میلیارد تومان است، سخاوت مردم را نشان می‌دهد.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *