• 5:10 بعد از ظهر

  • 1399-08-29

  • کد خبر: 726

شهرت حاج محسن در میان فارسی زبانان/ زوج متفاوت عسگری و بساواد در روضه‌خوانی

حاج مهدی خادم آذریان گفت: متاسفانه یا خوشبختانه شهرت حاج محسن در میان فارسی زبانان بیشتر از ترک‌ها بود و وقتی ایشان به هر جلسه ای در تهران وارد می‌شدند، بزرگان هیئت از او استقبال میکردند.

آناج/گروه فرهنگ و جامعه؛ روز گذشه جامعه مداحی و هیئات حسینی تبریز شاهد فقدان یکی دیگر از پیرغلامان و مداحان دستگاه حضرت سید الشهدا بود. مرحوم محسن عسگری بیش از ۵۰ سال عمر خود را وقف روضه و مدح اهل بیت کرد و سرانجام به دیدار معشوق شتافت.

حاج مهدی خادم آذریان مداح شهیر اهل بیت(ع) در گفت‌وگو با خبرنگار آناج با ابراز تاسف، ضایعه درگذشت این مداح عصمت و طهارت را تسلیت گفت و اظهار داشت: عاشقان اهل بیت(ع) هنوز داغ جدایی فخرالذاکرین مرحوم حاج فیروز زیرک‌کار را فراموش نکرده بودند که از دست دادن حاج محسن این داغ را دوچندان کرد.

خادم آذریان ادامه داد: مرحوم عسگری به سرودن اشعار پر محتوا، مستند و معتبر شهره بود و ذوق و قریحه ایشان در یادها ماندگار است.

وی ادامه داد: عمدتا نحوه ارائه مطالب این مداح عالی قدر در مقایسه با سایر مادحین متفاوت و منحصر به فرد بود و به همین خاطر است که نظیر او در میان مداحان وجود ندارد و درآینده نیر مشابه ایشان به سختی پیدا خواهد شد.

حاج مهدی خادم آذریان با اشاره حضور مرحوم عسگری در هیئات فارسی زبان ابراز داشت: متاسفانه یا خوشبختانه شهرت حاج محسن در میان فارسی زبانان بیشتر از ترک‌ها بود و وقتی ایشان به هر جلسه ای در تهران وارد می‌شدند، بزرگان هیئت از او استقبال میکردند.

خادم آذریان همچنین با اشاره به دوستی و نسبت فامیلی مرحوم عسگری با حاج حسن یعقوبی مشهور به حسن بساواد خاطرنشان ساخت: این دو بزرگوار با یکدیگر دوستی دیرینه داشته و باجناق یکدیگر بودند و از این رو سبک و سیاق این دو مداح در روضه خوانی حماسی و عاشورایی منحصر به فرد بود.

گفتنی است این روزها حال عمومی‌حاج حسن یعقوبی نیز مساعد نبوده و ایشان هم در بستر بیماری است.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *