• 11:49 قبل از ظهر

  • 1399-11-19

  • کد خبر: 5720

آناج از زبان پهلوان هادی روایت می‌کند؛

بازخوانی پیروزی تاریخی در خاک دشمن/ یل باسمنج، غرور آمریکا را شکست

پهلوان پرویز هادی در گفت‌وگو با خبرنگار ورزشی آناج به بازخوانی پیروزی تاریخی خود در کشور آمریکا و حواشی رقابتی که با تحریم‌های ظالمانه روی تشک حس و حال انتقامی‌داشت، پرداخت.

به گزارش آناج، مسابقات جام جهانی کشتی آزاد مردان در سال 2016 به میزبانی کشور آمریکا برگزار شد. تیم ایران در این مسابقات در شرایطی برای سومین بار پیاپی به مقام قهرمانی رسید که در دور نخست رقابت سختی با میزبان داشت و فاتح این میدان راهی فینال می‌شد. تیم ایران تا کشتی آخر 4 بر 3 از حریف عقب افتاده بود و امیدش برای راهیابی به دیدار نهایی به «پرویز هادی» دوخته شده بود. ملی‌پوش آذربایجان‌شرقی اگر کشتی خود را پیروز می‌شد نتیجه 4 بر 4 می‌شد و چون تیم کشورمان یک برد طلایی کسب کرده بود برنده این پیکار می‌شد؛ به همین دلیل کشتی پرویز هادی برای تیم ملی ایران حکم مرگ و زندگی را داشت و فینال‌گونه بود.

پهلوان پرویز هادی در این مسابقه مقتدرانه ظاهر شد و توانست در برابر حریف قدرتمند خود با نتیجه 3 بر یک به پیروزی برسد. مسابقه‌ای که به گفته او شیرین‌ترین خاطره از دوران ورزشی‌اش است و هرگز فراموش نمی‌کند. به مناسبت فرا رسیدن یوم الله 22 بهمن در گفت‌وگویی با پهلوان پرویز هادی این پیروزی تاریخی را بازخوانی کرده‌ایم. روایت قهرمان باسمنجی کشتی آزاد کشورمان از حواشی این دوئل و رقابتی که روی تشک با رقیب آمریکایی داشت، خواندنی است که در ادامه می‌آید:

“ما در شرایطی عازم این رقابت‌ها شدیم که در 2 دوره قبلی قهرمان شده بودیم و به عنوان مدافع قهرمانی شرکت می‌کردیم. مسابقات در 2 روز در شهر لس آنجلس برگزار می‌شد. یکی از حریفان ما در این مسابقات آمریکا بود که از قطب‌های کشتی دنیاست و همیشه حرف‌های زیادی برای گفتن دارد. آمریکایی‌ها چون میزبان بودند در هر صورت می‌خواستند که کاپ قهرمانی را در خانه نگه دارند و با تمام کشتی‌گیران قدر خود در این مسابقات حضور یافته بودند. کشتی‌گیر سنگین وزن این تیم هم که حریف من بود، «جاکوب وارنر» قهرمان المپیک 2012 لندن بود.

کادر فنی تیم ملی قبل از این رویارویی تمامی‌وزن‌ها را آنالیز کرده بود و پیش‌بینی این بود که همه چیز به کشتی سنگین‌وزن خواهد کشید و کشتی من تعیین کننده بود. مربیان تیم ملی روی این دیدار توجه خاصی داشتند. وقتی جلسه فنی با حضور همه ملی‌پوشان تشکیل شد رسول خادم سرمربی تیم گفت که این مسابقه برای ما حیثیتی است و تنها یک مسابقه کشتی نیست. سال‌هاست که آن‌ها ما را تحریم کرده‌اند و باید در زمین جواب این ظلم را بدهیم. او می‌گفت همه مسابقات یک طرف، این مسابقه یک طرف.

شب قبل از بازی در هتل مستقر بودیم که خادم مرا به اتاقش فراخواند. آقا رسول بسیار حساس بود و می‌گفت به غیر از برد هیچ چیزی برایش قابل قبول نیست. مدام تکرار می‌کرد که مردم کشورمان منتظرند تا مثل همیشه قهرمان شویم و باید دل آن‌ها را شاد کنیم. آقا رسول چندبار از من پرسید که برنامه‌ات برای فردا چیست و اگر استرس داری نفر دیگری جایگزین کنم؟ من در پاسخ گفتم که برای پیروزی مصمم هستم و می‌توانم این حریف را شکست دهم. با این حال، او از من خواست تا صبح فردا که روز مسابقه بود، فکر کنم و جواب بدهم.

یادم می‌آید مشغول صرف صبحانه بودم که دیدم آقا رسول آمد. او از من پرسید که چیکار کردی و تصمیم‌ات چیست؟ گفتم من نظرم همان است و ذره‌ای در دلم شک ندارم. الحمدلله هرچه پیش‌بینی کرده بودیم همانطور شد و به لطف خدا با اقتدار توانستم بر حریف خود فائق شوم. هر چند حریف نامردی‌های زیادی کرد. او چند بار با دست و سر به صورتم ضربه زد و قصد داشت تا با اعصاب‌کشی تمرکزم را به هم بزند ولی می‌دانستم که نباید اسیر جنگ روانی شوم و اجازه اینکار را ندادم.

خوشبختانه در فینال توانستیم روسیه را با اختلاف شکست دهیم و قهرمان این مسابقات شویم. اینکه پرچم مقدس کشورمان در قلب کشور آمریکا به اهتزاز درآمده و سرود ملی کشورمان در خاک دشمن طنین‌انداز شد افتخار بسیار بزرگی بود که در کارنامه من ثبت شد. این خوش‌ترین و شیرین‌ترین خاطره‌ای است که از تمام مسابقاتم در دوران قهرمانی در ذهن دارم. البته بعد از این مسابقات جام جهانی دیگر در آن سطح کیفی برگزار نشد.”

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *