• 10:59

  • 1399-11-17

  • کد خبر: 5632

روایت و تفسیر منادی از شفافیت آرا

طرح شفافیت آرا موافقان و مخالفانی دارد که سخن هرکدام در نوبه خود شنیدنی است.

طرح شفافیت آرای نمایندگان مدتی است که در کشور حواشی بسیاری به پا کرده است. مجلس دهم از بررسی و تصویب این طرح عاجز ماند و مجلس جدید یکی از اصلی ترین برنامه‌های خود را تصویب این طرح دانست.

پس از چند ماه بررسی و آماده سازی، این طرح در دستور کار مجلس قرار گرفت و بخاطر اینکه طرح برای اصلاح آیین نامه مجلس بود، می بایست 2 سوم آرای نمایندگان را با خود همراه میکرد.

بررسی و تصویب آن هفته گذشته در صحن علنی مجلس به رای گذاشته شد و در عین ناباوری، این طرح تنها با کم اوردن 3 رای موافق رد و قرار شد مجددا اصلاح و در مجلس به رای گذاشته شود. طرح شفافیت آرا موافقان و مخالفانی دارد که سخن هرکدام در نوبه خود شنیدنی است.

علیرضا منادی، نماینده مردم تبریز، آذرشهر و اسکو نیز نظر متفاوتی دارد. او در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی آناج، میگوید: شعور نباید زیر سایه شور قرار گیرد. این طرح با اصول و روح شفافیت در تعارض بود و تنها شعار شفافیت میداد. در حکومت‌داری انتشار برخی آرا و نظرات تنش ایجاد میکند.

وی می افزاید: اگر در منزلی بین دو برادر اختلافی بوجود آمد، پدر خانواده مواجهه شفاف انجام نمیدهد بلکه میانجیگری میکند. اگر شفاف مواجه شود، اختلاف بین دو برادر شدت پیدا میکند.

منادی گریزی به ابهامات مالی و مالیاتی موجود در کشور میزند و میگوید: اگر راست میگویند شفافیت را در شرکت‌های دولتی پیگیری کنند. مالیات مس هزارمیلیارد تومان است. چند درصد این مقدار پول برای آذربایجان هزینه میشود؟ معلوم نیست!

وی معتقد است شفافیت در مواردی مانند حساب‌های بانکی و دارائی‌های نمایندگان و مسئولین باید محقق شود نه آرا.

نماینده تبریز همچنین می گوید: چه کسی از مالیات فرار می‌کند؟ اینها را باید شفاف‌سازی کرد. شفافیت برای تمام نهادها و قوا لازم است اما در اعلام رای، برخی مواقع باید مصالح را درنظر گرفت. من از شما سوال میکنم. آیا شرعا انتشار علت رد صلاحیت افراد جایز است؟ قطعا خیر.

منادی با اشاره به مثال معروف “جز راست نباید گفت، هر راست نشاید گفت” معتقد است: مدعیان شفافیت باید پوسته را رها کرده و به هسته شفافیت بپردازند. به استخدام‌ها، رانت‌ها، هیئت مدیره‌هایی که هیچ کارایی ندارند اما پول دریافت میکنند، به فرار مالیات ها. اینها مصداق تام مواردی است که باید شفافیت پیدا کنند و پیگیری شود.

نماینده تبریز اظهار داشت: این طرح اگر اصلاح شود و مصادیق اصلی مورد پرداخت قرار گیرد، قطعا از سوی نمایندگان استقبال خواهد شد.

منادی به مصداقی از آراء نمایندگان درباره یک طرح اشاره کرد و تفسیر خود را از طرح شفافیت آرا هویدا نمود. روایت پایانی منادی به شرح زیر است:

به طور مثال اخیرا طرح حذف آزمون آموزشیاران نهضت سوادآموزی در مجلس مطرح شد. ۲۴هزارنفر از معلمین نهضت، طبق قانون امتحان داده بودند. ۱۷هزارنفر قبول شدند و ۶هزارنفر رد. رد شدگان آنقدر به نمایندگان فشار آورده بودند که اکثر نماینده‌ها خواستار حذف آزمون شدند.

نماینده‌ای پا پیش گذاشت و این طرح را آماده کرد که آزمون حذف شود. تمام مجلس داد میزد که با حذف آزمون موافقیم و همه اصطلاحا چهار چهار میگفتند.

بنده به عنوان رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس در برابر خواسته ۶هزار رد شده ایستادم. و در صحن علنی استدلال آوردم.

در صحن علنی اینچنین گفتم: قانون‌گذار، قانون برگزاری آزمون برای آموزشیاران تصویب کرده و دولت مکلف به اجرا شده. اکنون نمایندگان محترم میگویند لازم نیست آزمون برگزار کنی! تف سربالا نیست؟ کاری نکنید در دنیا بگویند نظام آموزشی ایران آبکی است! رهبرانقلاب برای آموزش و پرورش تاکید دارند که دقت نظر داشته باشیم. چرا که بچه‌های من و شما تحت تربیت آموزگاران قرار میگیرد. گذشته از آن، خرد جمعی کمیسیون به این نتیجه رسیده که ۶هزارنفر هم دوباره میتوانند از مسیر قانونی بهره‌مند شوند. و من مدافع تمام آن شش‌هزار نفر هستم. بنده از اول مخالف آزمون بودم اما وقتی قانون‌گذار تصویب کرده، نباید کار مجلس را زیر سوال ببریم. حرمت امامزاده را متولی نگه میدارد!

بازگردیم به مسئله شفافیت. بنده با این سخنرانی و ایستادگی در برابر خواست ۶هزارنفر، روی مین رفتم. شفافیت یعنی نماینده روی مین برود و مصلحت کشور را فدای هیجانات مقطعی نکند. افتخار مجلس بود که به چنین چیزی رای نداد تا حیثیت آموزش و ارزش‌گذاری به توانمندی آموزشی زیر سوال نرود.

فرض کنید طرح شفافیت آرا، به قانون تبدیل میشد و بنده هم دراینباره مقابل خواست غیرمنطقی عده‌ای می‌ایستادم و سخنرانی میکردم. وقتی نوبت به رای دهی می‌رسید، مطمئنا رای نمایندگانی که با حرف من متقاعد شد، بخاطر فشارهای شش‌هزار نفری که شاید فردا روزی به او رای بدهند، عوض میشد. آن نماینده با خود میگفت شش هزار نفر رای مرا می‌بینند و دربرابر آنان سرافکنده میشوم فلذا او بازهم به حذف آزمون رای میداد.

در اینصورت قانونی تصویب میشد که حیثیت علمی و آموزشی کشور را به باد فنا میداد. شفافیت آرا قطعا باعث تعویض نظرهای نفسانی میشد و حکمت‌آمیز بودن قوانین را از دست قانون‌گذار میگرفت. در اینصورت شور بر شعور نماینده حاکم میشد.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.