• 11:41 قبل از ظهر

  • 1399-11-11

  • کد خبر: 5050

عضو شورای شهر تبریز؛

وسعت شهرک جوانان برای امنیت بیشتر، کم شد

عضو شورای شهر تبریز معتقد است که با اصلاح نقشه شهرک جوانان خطری این منطقه را برای ساخت و انتقال حاشیه‌نشینی تهدید نمی‌کند.

به گزارش آناج، شهرک جوانان که یکی از اصلی‌ترین طرح‌ها برای حل مشکل حاشیه‌نشینی است اگرچه به کندی پیش رفته اما در این میان کلیت وجود این شهرک نیز توسط برخی کارشناسان و حتی اعضای شورا زیر سوال رفته است. برخی کارشناسان معتقدند که شهرک جوانان بر روی خط گسل قرار دارد و از نظر زمین‌شناسی در نقطه‌ای اشتباه قرار گرفته است. غلامحسین مسعودی‌ریحان، عضو شورای شهر تبریز هم در هفته‌های گذشته به این مساله معترض بوده و معتقد بود که شهرک جوانان مانند شهرک باغمیشه در نقطه جغرافیایی ناامنی قرار گرفته است. با این حال فریدون بابایی‌اقدم، عضو کمیسیون معماری و شهرسازی شورا بااشاره به کمتر شدن مساحت شهرک جوانان معتقد است وضعیتی که خانه‌های فعلی حاشیه شهر را تهدید می‌کند، در جغرافیای شهرک جوانان وجود ندارد.

بابایی‌اقدم در گفت‌وگو با آناج در خصوص مساله قرار گرفتن شهرک جوانان بر روی گسل گفت: بر اساس نامه شورای عالی شهرسازی و معماری کشور با توجه به اینکه قسمتی از این شهرک بر روی خط گسل قرار داشت در حدود 30 هکتار از محوطه‌ی این شهرک بر روی خط گسل اجازه ساخت مسکونی ندارد و بناست که تبدیل به پارک و فضای سبز شوند و همچنین حریم و بستر رودخانه کومور چای هم از این طرح حذف شده است.

وی با اشاره به شهرک مسکونی پایگاه شکاری و ایمنی آن عنوان کرد: در آن طرف کومورچای ما منازل مسکونی پایگاه دوم شکاری را داریم که موقعیتی مانند شهرک جوانان دارد اما در طول پنجاه سال گذشته ایمنی آن را دیده‌ایم.

عضو شورای شهر تبریز با بیان اینکه نمی‌توان در خصوص حاشیه‌نشینی دست روی دست گذاشت، ابراز داشت: در خصوص حاشیه‌نشینی نمی‌توان دست روی دست گذاشت؛ ما سال گذشته در منطقه بهشتی دیدیم که بر اثر بارش چند منزل مسکونی تخریب شدند و بسیاری از خانه‌های حاشیه شهر هم چنین وضعیتی دارند.

وی با اشاره به اینکه ساخت شهرک برای انتقال حاشیه‌نشینی هزینه‌بر است؛ یادآور شد: باتوجه به هزینه بالای انتقال حاشیه‌نشینی و عدم توان مالی حاشیه‌نشینان باید هزینه ساخت مسکن سرشکن شود که یکی از راه‌های آن حذف قیمت زمین و استفاده از اراضی ملی است که دولت در اختیار شهرداری‌ها قرار می‌دهد و در حال حاضر یکی از مناطق مناسب برای انتقال حاشیه‌نشینی شهرک جوانان است.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *