• 3:01 بعد از ظهر

 • 1399-11-08

 • کد خبر: 4897

ظریف: تمامیت ارضی ارمنستان خط قرمز ایران است

وزیر امور خارجه کشورمان در سومین مرحله از سفر منطقه ای خود امروز در ارمنستان با آیوازیان وزیر امور خارجه این کشور دیدار و در خصوص موضوعات مورد علاقه دو کشور در حوزه روابط دو جانبه و همچنین تحولات منطقه گفتگو و تبادل نظر کرد.

گروه ترکیه و قفقاز آناج؛ محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه کشورمان در سومین مرحله از سفر منطقه‌ای خود امروز در ارمنستان با آیوازیان وزیر امور خارجه این کشور دیدار و در خصوص موضوعات مورد علاقه دو کشور در حوزه روابط دو جانبه و همچنین تحولات منطقه گفتگو و تبادل‌نظر کرد.

وزیر امور خارجه کشورمان در این دیدار با اشاره به روابط خوب و دوستانه و حسن هم‌جواری بین دو کشور، به عنوان دو تمدن کهن و برخوردار از تاریخی طولانی،  ارمنستان را همسایه‌ای مهم برای جمهوری اسلامی‌ایران خواند و روابط دو کشور را نماد تعامل و گفتگوی پیروان دو دین در کنار یکدیگر ارزیابی کرد.

ظریف با تأکید بر اهمیت تمامیت ارضی و استقلال و حاکمیت ملی همه کشورهای منطقه از جمله جمهوری ارمنستان، رعایت حقوق همه قومیت‌ها در منطقه را ضروری دانست و تمامیت ارضی ارمنستان را خط قرمز جمهوری اسلامی‌ایران ذکر کرد که پیش از این نیز به صراحت بیان شده است.

وزیر امور خارجه کشورمان تصمیم دولت ارمنستان و نخست‌وزیر پاشینیان برای رفتن به سمت آینده را شجاعانه و مهم دانست که با توجه به اینکه جمهوری اسلامی‌ایران به عنوان کشور همسایه، از هرگونه درگیری رقت‌بار در منطقه متضرر می‌شود،  مورد استقبال جمهوری اسلامی‌ایران بوده است.

ظریف با تأسف‌بار خواندن خسارات انسانی وارد شده در درگیری‌های اخیر در منطقه و اعلام آمادگی کشورمان برای هر گونه  مساعدت و تلاش در این زمینه، ابراز امیدواری کرد موضوعات انسانی ناشی از این تحولات در منطقه در سریع‌ترین زمان ممکن حل و فصل شود.

وزیر امور خارجه کشورمان با رد قاطع حضور تروریست‌ها و جنگجویان خارجی در منطقه، حضور این نیروها را نگرانی مشترک دو کشور دانست و آمادگی کشورمان برای همکاری‌های دوجانبه با ارمنستان و دیگر همسایگان در این زمینه و کمک به توسعه اقتصادی با استفاده از فرصت پیش آمده و منافع مشترک کشورهای منطقه را اعلام کرد.

آیوازیان وزیر امورخارجه ارمنستان نیز در این دیدار با تاکید بر حسن همجواری دو کشور،  دوستی ایران و ارمنستان را نمونه خوب گفتگوی بین فرهنگی،  تمدنی و همزیستی در کنار یکدیگر و بر اساس احترام و اعتماد متقابل ذکر کرد.

وی ضمن با اهمیت خواندن گفتگو‌‌‌های سیاسی، اقتصادی و تجاری تنگاتنگ با کشورمان، این دیدار را فرصت مناسبی برای تبادل افکار در زمینه دورنمای همکاری‌های آینده دانست و جمهوری اسلامی‌ایران را چهارمین همکار اقتصادی ارمنستان معرفی کرد.

وزیر خارجه ارمنستان با اشاره به اهمیت ثبات و امنیت در منطقه، نقش مهم جمهوری اسلامی‌ایران در منطقه را مورد اشاره قرار داد و احترام به دیدگاه جمهوری اسلامی‌ایران در موضوعات منطقه را مورد تاکید قرار داد.

روابط بانکی دوکشور، مسائل مربوط به حمل و نقل، صادرات محصولات ایران و مسائل مربوط به محیط زیست رودخانه ارس از دیگر موضوعات مورد گفت وگو وتبادل نظر وزرای امور خارجه جمهوری اسلامی‌ایران و ارمنستان در این دیدار بود.

انتهای پیام/

دیدگاه ها:

  سلام….مادرقفقاز‌دوره‌تیموری‌وقبل‌آن‌‌وهمچنین‌دوره‌آغ‌قوینلو‌
  قره‌قوینلو‌صفوی‌قاجار‌‌درقفقاز‌دولت‌وحاکم‌ارمنی‌نداشتیم‌تنها‌دولت‌
  حاکمان‌مسیحی‌درگرجستان‌بودند‌که‌‌بخشی‌از‌حکومتهای‌درپیش‌
  گفته‌شده‌‌میبودند‌این‌کشورجعلی‌بعد‌قرارداد‌ترکمانچای‌وگلستان
  با‌اخراج‌وکشتار‌شیعیان‌ترک‌آذربایجانی‌‌درقسمتی‌از‌اقلیم‌آذربایجانتاسیس‌کردند‌مانند‌اسرائیل

  شرعیت بخشیدن به یک کشور جعلی که دستش به خون هزاران مسلمان بخصوص شیعیان در حکم محاربه با امام زمان(عج) میباشد و این دوستی و مرزشناسی با دشمنان اسلام روزی دامن کشور اسلامی ایران را نیز خواهد گرفت…ارمنستان کشوری جعلی است همانند اسرائیل که دسیسه ماسونها و روسها در منطقه ایجاد شده است تا مانند فضله ای در میان مسلمانان باشد.

  متاسفانه آقای ظریف چقدر نادان تشريف دارن کشتار شیعیان آذربايجان تو خوجالی یادش رفته امروز شهدای آذربایجان با نوای یا حسین یا زهرا تشییع می شوند لااقل از امام حسین خجالت بکش البته کسی که سی سال از عمرش رو تو آمریکا گذرونده این حرفا بعید نیس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *