• 11:22

  • 1401-05-18

  • کد خبر: 41689

مدیر کل سازمان انتقال خون آذربایجان‌شرقی در گفت‌وگو با آناج:

افزایش 15 درصدی اهدای خون در عاشورا و تاسوعا/ نیاز به اهدای خون مستمر داریم

رسولی گفت: نیاز به خون در تمام سال وجود دارد و به همین دلیل از اهداکنندگان خواهش داریم که به صورت مستمر این کار را انجام دهند.

مهدی رسولی در گفت‌وگو با آناج در خصوص اهدای خون در روزهای عاشورا و تاسوعا اظهار داشت: اهدای خون نسبت به سال گذشته در عاشورا و تاسوعا 15 درصد افزایش داشته و اهدای اولی‌ها هم 30 تا 40 درصد افزایش داشت که در سطح استان در مراکز تبریز، مراغه و میانه خونگیری داشتیم.

وی در پاسخ به این سوال که آیا کمبود خون در استان وجود دارد یا خیر، گفت: نیاز به خون در تمام سال وجود دارد و به همین دلیل از اهداکنندگان خواهش داریم که به صورت مستمر این کار را انجام دهند، در برخی ماه‌ها مانند شهریور و مهر و فصول سرد سال اهدای خون کاهش پیدا می‌کند در حالیکه نیاز ثابت است.

مدیر کل سازمان انتقال خون آذربایجان‌شرقی همچنین توضیح داد: به طور کلی آقایان هر سه ماه و خانم‌ها هر چهار ماه یکبار می‌توانند خون اهدا کنند که بعضا خانم‌ها به خاطر کم خونی یا افت فشار نمی‌توانند این کار را انجام دهند. در استان ما آمار اهدای خون خانم‌ها نسبت به سایر استان‌ها پایین‌تر بود اما از آغاز امسال میزان اهدای خون خانم‌ها افزایش یافته است.

وی در پاسخ به این سوال که کدام بیماران نیاز به خون‌های اهدایی دارند، عنوان کرد: بیماران تالاسمی، دیالیزی، مبتلایان به سرطان و کسانیکه شیمی درمانی می‌کنند و در جراحی‌ها نیاز به خون مستمر وجود دارد.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.