• 1:31 بعد از ظهر

  • 1399-10-23

  • کد خبر: 3894

محور اصلی مذاکرات پوتین، علی‌اف و پاشینیان؛

احیای خطوط حمل ‌و نقل میان آذربایجان و ارمنستان

دیدار سران سه کشور روسیه، جمهوری آذربایجان و ارمنستان با امضا بیانیه ۴ ماده‌ای و تأکید ویژه بر احیاء خطوط ارتباطی و حمل نقل میان جمهوری آذربایجان و ارمنستان پایان یافت.

گروه ترکیه و قفقاز آناج؛ ولادیمیر پوتین رئیس‌جمهور روسیه از امضای بیانیه مشترک در پایان نشست سه‌جانبه با الهام علی‌اف، رئیس‌جمهور آذربایجان و نیکول پاشینیان نخست‌وزیر ارمنستان، برای ایجاد روابط اقتصادی و پیشبرد پروژه‌های زیرساختی در قره‌باغ با هدف احیای اقتصاد منطقه قره‌باغ خبر داد.

وی پس از این نشست چهار ساعته که در کاخ ریاست جمهوری روسیه (کرملین) در مسکو برگزار شد، در نشست خبری مشترک گفت: به طور کلی مفاد توافق‌نامه‌های مربوط به قره‌باغ که در ۱۰ نوامبر ۲۰۲۰ منعقد گشت، بررسی شد و یگان‌های نظامی‌روسیه به صورت موقت در منطقه حضور دارند و به وظایف خود عمل می‌کنند.

پوتین افزود: این نشست بسیار مهم و جدی بود و بیانیه‌ای مشترک میان طرفین برای احیای اقتصاد منطقه قره‌باغ و پیشبرد پروژه‌های زیرساختی و ایجاد روابط اقتصادی امضا شد و به همین منظور کارگروهی به ریاست معاونان روسای سه کشور تشکیل می‌شود.

وی اعلام کرد: به زودی گروه‌های متخصص تشکیل و برنامه‌ای برای توسعه زیرساخت‌ها و اقتصاد قره‌باغ آماده می‌شود.

رئیس‌جمهور روسیه تأکید کرد: توافقنامه‌های منعقد شده به نفع جمهوری آذربایجان، ارمنستان و به طور کلی منافع روسیه و منطقه قره‌باغ خواهد بود.

الهام علی‌اف نیز در این کنفرانس خبری بر اهمیت این نشست به منظور حفظ و توسعه امنیت در منطقه تأکید کرد و افزود: بیانیه اعلام‌شده بسیار بااهمیت است و اعتقاد ما را به حل بحران قره‌باغ آشکار می‌کند.

وی افزود: یکی از بندهای توافق آتش‌بس، حل و فصل بحران قره‌باغ بود و هدف از آن از بین بردن موانع در مسیر‌های ارتباطی بود و این مسئله توسعه منطقه و تقویت امنیت آن را محقق می‌کند. افتتاح خطوط حمل و نقل به نفع مردم جمهوری آذربایجان، ارمنستان و روسیه است و کشور‌های همسایه در عملیات ایجاد راه‌های ارتباطی کمک خواهند کرد.

علی‌اف اعلام کرد: توافق ۱۰ نوامبر به صورت موثری اجرا شد و نیرو‌های حافظ صلح روسیه فعالیت خود را به خوبی انجام می‌دهند و به جز حوادثی جزئی، دیگر جای نگرانی خاصی نیست.

رئیس‌جمهور آذربایجان تأکید کرد: باید به آینده و چگونگی همزیستی با یکدیگر به عنوان همسایه و همچنین افزایش تلاش‌ها برای برداشتن موانع در شبکه حمل و نقل و افزایش ثبات و امنیت منطقه‌ای نگاه کنیم.

نخست‌وزیر ارمنستان نیز اعلام کرد که برخی مشکلات در خصوص مسئله قره‌باغ از جمله وضع آن همچنان پابرجاست و باید حل شود و ما به همکاری خود با گروه مینسک در این باره ادامه می‌دهیم.

وی گفت: مسئله تبادل اسرا در نشست امروز مطرح نشد و ماده هشتم توافق آتش‌بس به صورت کامل اجرایی نشده است.

پاشینیان با تأکید بر اهمیت توافق مشترک مرتبط با مسائل اقتصادی و زیرساختی در قره‌باغ، اعلام کرد که این توافق رویکرد اقتصادی منطقه را تغییر خواهد داد و تضمین‌های امنیتی بیشتری را فراهم خواهد کرد. این نشست‌ها باید تداوم داشته باشد و مشکلات به صورت کامل حل و فصل شود.

انتهای پیام/

دیدگاه ها:

    سلام
    برخی دوستان شاکی هستند چرا آذربایجان تن به سازش با ارمنستان داده؟ چرا خانکندی و … هنوز به طور کامل در اختیار ارتش آذربایجان نیست؟ و …. باید واقع بین بود تا اینجای کار هم آذربایجان خیلی کار بزرگی انجام داده کاری که در مخیله هیچ کس نمیگنجید! بازپس گیری اینهمه منطقه وسیع آن هم فقط در عرض 44 روز واقعا کار کمی نیست! اینهمه شهید(بالای 2700) مردم آذربایجان تقدیم کردند تا قره باغ و دیگر اراضی اشغالی آذربایجان آزاد بشه…. به هر حال باید پله به پله راه حق پیموده بشه… انشالله در آینده نزدیک تمام مناطق اشغالی تمام آزاد و به آغوش آذربایجان برخواهد گشت راامنه خانکندی هم این را خوب درک کرده اند وطنشان آذبرایجان است. روسیه هم دیر یا زود آنجا را ترک خواهد کرد عالی الخصوص پس از حضور پرتعداد نیورهای ترکیه در خاک آذربایجان به وضوح شاهد تغییر سیاست های روسیه نیز خواهیم بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *