• 08:15

  • 1401-04-04

  • کد خبر: 37822

کمبود آرد و نان در مناطق ییلاقی سهند مراغه

عشایر مناطق ییلاقی سهند در مراغه به عبت تامین نشدن به موقع آرد عشایر مهمان با کمبود آرد و نان مواجه هستند.

به گزارش آناج، با هدف بررسی مشکل تامین آرد، وضعیت راه‌ها و فراهم کردن صفحه های خورشیدی مورد نیاز عشایر، نشست شورای اداری عشایر سهند با حضور مدیران کل عشایر آذربایجان شرقی و غربی در مراغه برگزار شد.

ریش سفید یکی از طایفه‌های عشایر گفت: به علت تامین نشدن آرد، نان را به صورت آزاد از روستا‌های مسیر سهند و یا بازار مراغه تامین می‌کنند.

محمدی افزود: در بازار آزاد هر بسته نان را به ۲ برابر قیمت عرضه می‌کنند.

پناهی نیز گفت: به علت نبود آرد، خانواده‌ها نان مورد نیاز خود را با پیمودن بیش از ۳۰ کیلومتر از شهر‌های مراغه، بستان آباد و تبریز تامین می‌کنند.

یکی از خانم‌های عشایر نیز گفت: به علت تامین نشدن سهمیه آرد مجبور هستند هر کیسه آرد را از بازار آزاد خریداری کنند.

 

خاکسار جوان عشایر نیز گفت: در کنار کمبود آرد و نان، عشایر مناطق شاه یوردی راه دسترسی مناسب به مراتع را ندارند.

وی افزود: تردد در برخی از مناطق به علت تخریب راه بر اثر  سیل تنها با ماشین‌های کمک دارد امکان پذیر است.

علیلونیز گفت: تامین نشدن صفحه های خورشیدی برای عشایر برای شارژ گوشی و روشن کردن شبانه محوطه چادر‌ها از مشکلات این روز‌های عشایر است.

مدیرکل امور عشایر آذربایجان شرقی گفت: آرد مورد نیاز برای عشایر این استان از طریق تشکل‌های عشایر تامین و در حال توزیع است.

آل هاشم افزود: عمده مشکل تامین آرد در عشایر مهمان است و این اداره کل آمادگی دارد در صورت تامین شدن آرد از طریق استان‌های مبدا آن را بین عشایر توزیع کند.

وی اضافه کرد: مراتع آذربایجان شرقی میزبان خانواده‌های عشایر از استان‌های اردبیل، آذربایجان شرقی و زنجان است.

به گفته مدیرکل امور عشایر آذربایجان شرقی بهسازی راه‌ها مرتع سهند از اول تیز آغاز شده و بخشی نیز از هفته آینده با تامین بولدزر بازگشایی می‌شود.

مدیرکل امورعشایر آذربایجان غربی نیز گفت: سهیمه آرد مورد نیاز عشایر شهرستان میاندوآب با پیگیری از فرمانداری و اداره غله این شهرستان به زودی تامین می‌شود.

ناجی در خصوص تامین صفحه های خورشیدی افزود: در یک ماه گذشته ۷۰ دستگاه توزیع شده و ۲۴۰ دستگاه دیگر نیز در روزهای آینده توزیع می‌شود.

همه ساله با آغاز بهار و گرم شدن هوا ۷۵۰ خانوار عشایر از استان‌های آذربایجان شرقی و غربی با ۱۳۰ هزار راس دام به مراتع سهند کوچ می‌کنند.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.