• 12:01 قبل از ظهر

  • 1399-10-21

  • کد خبر: 3705

در سایه غفلت دستگاه دیپلماسی؛

خطر حذف قیر ایران از بازار 500 میلیون دلاری ترکیه و گرجستان

سالانه حدود 500 هزار تن قیر به ترکیه و گرجستان از سوی واحدهای قیرسازی که عمدتاً در شمال غرب ایران واقع هستند صادر می‌شود که این موضوع از اسفندماه سال گذشته متوقف شده است.

گروه ترکیه و قفقاز آناج؛ میرجلال سیدجلالی، عضو هیئت‌مدیره انجمن قیر آذربایجان شرقی با اشاره به وضعیت نامطلوب صادرات قیر ایران گفت:

کشور ترکیه از اسفندماه سال 98 و چند روز قبل از اینکه مرزها به علت شیوع کرونا بسته شود با صدور بخشنامه‌ای حمل‌ونقل مواد نفتی را که شامل قیر هم می‌شود، به وسیله کامیون و قطار چه به صورت ترانزیت و چه برای مصرف در داخل ترکیه ممنوع کرد.

علیرغم پیگیری‌های زیاد، ترکیه تاکنون از دادن اجازه خرید قیر از ایران به خریداران به جز در مقطعی کوتاه و به صورت جزئی سر باز زده است و این ممنوعیت کماکان ادامه داشته و بنا بر اخبار واصله کشور ترکیه قیر خود را از عراق تهیه می‌کند.

سالانه حدود 500 هزار تن قیر به ترکیه و گرجستان از سوی واحدهای قیرسازی که عمدتاً در شمال غرب ایران واقع هستند صادر می‌شود که این موضوع از اسفندماه سال گذشته متوقف شده است.

با توجه به اینکه صادرات قیر به گرجستان نیز از طریق ترکیه صورت می‌گیرد، ما در حال از دست دادن بازار صادراتی گرجستان نیز هستیم.

متأسفانه بعد از پیگیری‌ها و مکاتبات فراوان دستیار وزارت امور خارجه و مدیرکل اوراسیا به ما اعلام کردند این ممنوعیت شامل همه کشورها بوده و مختص ایران نیست، در حالی که به نظر می‌رسد این گزاره درست نباشد و باید دستگاه دیپلماسی کشور به جد پیگیر این موضوع باشد.

مدتی است قیر بی‌کیفیت عراقی از این کشور بارگیری می‌شود و پس از ورود به خاک ایران و طی کردن مسیر با گازوئیل سوبسیددار از طریق مرز بازرگان به ترکیه حمل می‌شود که باعث تحمیل دردی مضاعف به تولیدکنندگان قیر شمال غرب کشور شده است.

نکته اصلی اینکه عراقی‌ها از گازوئیل سوبسیددار ایران استفاده می‌کنند تا تولیدکننده ایرانی را از بازار ترکیه حذف کنند.

در نتیجه به نظر می‌رسد که این ممنوعیت صادرات تنها شامل تولیدکنندگان قیر ایرانی است و نباید اجازه داد گازوئیل سوبسیددار ایران در خدمت عراقی‌ها قرار گیرد.

امسال فروش قیر صادراتی تولیدکنندگان قیر شمال غرب حتی معادل 2 درصد پارسال نیز نبوده است.

نکته جالب توجه اینکه کشورهایی که سالانه صدها میلیارد دلار صادرات دارند، به خاطر رقم‌های بسیار پایین صادراتی با همسایگان و کشورهای طرف قرارداد وارد گفتگو شده و نسبت به رفع موانع اقدام می‌کنند ولی در کشور ما این موضوع پیگیری نمی‌شود.

برای قیرسازان منطقه شمال غرب غیرقابل‌باور است که صادراتی که سالانه حدود 224 میلیون دلار در این بحبوحه تحریم‌ها برای کشور ارزآوری دارد به حال خود رها شود.

پیگیری‌های قیرسازان برای حل این معضل و ورود دستگاه‌های دولتی تاکنون به جایی نرسیده است.

با توجه به عدم صادرات قیر در ده ماه گذشته به کشورهای ترکیه و گرجستان که تقریباً  100 درصد بازار صادراتی کارخانجات قیر شمال غرب کشور را تشکیل می‌دهند و عدم وجود دورنمای روشن در این زمینه و رکود داخلی از این به بعد تعطیلی کارخانجات قیر و بیکاری کارگرانشان در منطقه شمال غرب و حتی استان تهران بسیار محتمل خواهد بود.

بنده از مسئولین دولتی و به خصوص آقای جهانگیری معاون اول رئیس‌جمهور و آقای زنگنه وزیر نفت تقاضا دارم که پیگیری مشکل صادرات تولیدکنندگان قیر را در دستور کار قرار دهند.

در شرایط محدودیت‌های ارزی کشور شایسته نیست که ایران به راحتی از بازار قیر ترکیه و گرجستان حذف شود.

از طرفی عراقی‌ها نیز با گازوئیل سوبسیددار کشور در حال صادرات قیر به ترکیه از طریق مرزهای ایران هستند.

حداقل کاری که می‌توان انجام داد این است که جلوی واردات قیر از عراق به ایران گرفته شود و امیدوارم واقعاً عزمی‌برای پیگیری مشکلات تولیدکنندگان قیر وجود داشته باشد تا بتوانیم بازار ترکیه و گرجستان را حفظ کنیم و مانع بیکاری هم‌وطنان خود شویم.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *