• 13:44

  • 1401-03-18

  • کد خبر: 36733

فراخوان دومین کنگره بین‌المللی شعر ترکی غدیر منتشر شد

حوزه هنری انقلاب اسلامی آذربایجان شرقی با دعوت از عموم شاعران ترکی سرای جهان اسلام، فراخوان دومین کنگره بین المللی شعر ترکی غدیر را منتشر کرد.

به گزارش آناج، دومین کنگره بین المللی شعر ترکی به همت حوزه هنری استان و با همکاری بنیاد بین‌المللی غدیر و جمعی از ارگان های فرهنگی در تبریز برگزار می شود.

 


این کنگره در موضوعات مختلف از جمله ولایت محور اتحاد امت، داعش مولود اسلام منهای ولایت، علی (ع) نخستین امام شیعیان جهان، غدیر طلایه دار قافله ظهور، غدیر و نقش آن در تعالی انسان معاصر، بصیرت و ولایت‌پذیری در کلام اهل‌بیت (ع)، آموزه های علوی در تبیین و تثبیت جبهه مقاومت، سیره رفتاری امیرالمونین با آحاد جامعه، سیره عبادی امیرالمونین در آینه ادعیه و مناجات، سیره حکومتی امیرالمومین، سبک زندگی اسلامی در حیات طیبه امیرالمونین و حضرت زهرا(س) و عرفان علوی در تقابل با مکاتب عرفانی کاذب و نوظهور برگزار می شود.

همچنین در بخش ویژه این کنگره موضوع فضیلت امیرالمومنین (ع) در آیه مباهله مدنظر داوران کنگره قرار خواهد گرفت.

شاعران باید توجه داشته باشند اشعار باید به زبان استوار و فاخر شعر سروده شده باشند و آثاری که از حیث زبان و محتوا، عاری از شاعرانگی و تأثیرگذاری باشند از روند داوری حذف خواهند شد.

همچنین کنگره شامل تمامی گویش‌های رایج زبان ترکی از قبیل « آذربایجانی، استانبولی، ازبکی، قزاقی ، اویغوری، قشقایی، ترکمنی، خراسانی و تاتاری » برای مشارکت شاعران ترک‌زبان در نظر گرفته‌شده است.

شاعران محترم می‌توانند آثار خود را به دو شکل نوشتاری (رسم‌الخط) عربی و لاتین به دبیرخانه کنگره ارسال نمایند و آثار ارسالی می‌توانند در تمامی قالب‌های مرسوم زبان ترکی سروده شده و دارای اوزان عروضی یا هجایی باشند.

محدودیتی در تعداد آثار ارسالی وجود ندارد و برای تمامی شرکت کنندگان گرامی، گواهی معتبرحضور و لوح سپاس جشنواره تقدیم خواهد شد.

گفتنی است، جوایز بخش اصلی ویژه شاعران برگزیده و شایسته تقدیر داخل جمهوری اسلامی ایران از مبالغ ۷۰ میلیون، ۴۰ میلیون و ۳۰ میلیون ریال می باشد.

آخرین مهلت ارسال آثار 11 تیرماه 1401 مصادف با 2 ذی الحجه 1443 برابر با 2 جولای 2022 است که برگزاری مراسم اختتامیه کنگره روز یکشنبه 25 تیرماه1401 مصادف با16ذی الحجه 1443 برابر با 16جولای 2022 در آستانه عید بزرگ غدیر خم خواهد بود.

شاعران می توانند آثار خود را از طریق ایمیل به نشانی artabriz@yahoo.com، از طریق اپلیکیشن های فضای مجازی به شماره ۰۹۱۴۳۰۱۲۶۶۵ و از طریق صفحه اینستاگرامی @artabriz ارسال کنند.

انتهای پیام/

کلید واژه ها :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.