• 4:16 بعد از ظهر

  • 1399-10-17

  • کد خبر: 3519

آناج گزارش می‌دهد؛

المپین‌های آذربایجان‌شرقی از توکیو تا توکیو/ سردمداری رکابزنان، تاریخ‌سازی تکواندو

تاکنون 22 ورزشکار از استان آذربایجان‌شرقی در رشته‌های مختلف افتخار حضور در مهمترین و بزرگترین آوردگاه ورزش جهان را به دست آورده‌اند.

به گزارش آناج، مسابقات المپیک مهمترین و بزرگترین آوردگاه ورزش جهان است، رقابت‌هایی که هر 4 سال یکبار با حضور منتخبان رشته‌های مختلف ورزشی از سراسر دنیا برگزار می‌شود.

شیوع بیماری عالم‌گیر کرونا دوره آتی مسابقات المپیک را تحت تاثیر قرار داده و این رویداد جهانی با یک سال تاخیر به میزبانی شهر توکیو در ژاپن برگزار خواهد شد.

با توجه به قرار گرفتن در سال برگزاری این مسابقات، نگاهی به ورزشکاران المپیکی استان آذربایجان‌شرقی انداخته و با این ورزشکاران تاریخ‌ساز آشنا می‌شویم.

سردمداری دوچرخه‌سواری، تاریخ‌سازی تکواندو

در تاریخ ورزش آذربایجان‌شرقی، تاکنون 22 ورزشکار موفق به حضور در مسابقات المپیک شده‌اند که دوچرخه‌سواری با 11 سهمیه و 9 نماینده سردمدار بوده است.

از لحاظ حضور، غلامحسین کوهی و قادر میزبانی در دوچرخه‌سواری، مسعود هاشم‌زاده در کشتی و یوسف کرمی‌در تکواندو با 2 بار شرکت در این مسابقات رکورددار هستند.

البته میلاد وزیری که سهمیه دوره آتی این مسابقات در رشته تیراندازی با کمان را بدست آورده است، در آستانه پیوستن به این لیست قرار دارد.

در این میان، یوسف کرمی، تکواندوکار پرافتخار میانه‌ای که در مسابقات 2004 آتن موفق به کسب مدال برنز شد، تنها مدال‌آور استان در این مسابقات قلمداد می‌شود.

اولین‌ها از فوتبال تا بانوی تیرانداز

حسین خداپرست تنها فوتبالیستی است که از این دیار در مسابقات المپیک شرکت داشته و به عنوان نخستین ورزشکار المپیکی استان به شمار می‌آید.

همانطور که در فوق بدان اشاره شد، یوسف کرمی‌اولین و آخرین مدال‌آور ورزش استان در این مسابقات بوده و نامش در زمره اولین‌ها جاودانه شده است.

باید به لیدا فریمان در رشته تیراندازی هم اشاره کرد که نخستین بانوی المپیکی استان و درعین حال ورزش کشور بعد از انقلاب اسلامی‌شناخته می‌شود.

در این لیست با ورزشکاران تاریخ‌ساز استان آذربایجان‌شرقی که افتخار حضور در مسابقات المپیک را بدست آورده‌اند، آشنا می‌شوید:

* المپیک ۱۹۶۴ توکیو: حسین خداپرست (فوتبال)
* المپیک ۱۹۷۲ مونیخ: غلامحسین کوهی و بهروز رهبر (دوچرخه‌سواری)
* المپیک ۱۹۷۶ مونترال: غلامحسین کوهی، محمدعلی محمدی و اصغرخدیاری (دوچرخه‌سواری) و ایوب بوداغی (دوومیدانی)
* المپیک ۱۹۸۸ سئول: مصطفی چایچی (دوچرخه‌سواری)، ناصر باباپور (دوی ماراتن) و مسعود قدیمی‌(کشتی)
* المپیک ۱۹۹۲ بارسلون: حسین محمودی (دوچرخه‌سواری)، ایوب بنی‌نصرت (کشتی)، ابراهیم علیدوخت (تنیس رومیزی) و مظفر اجلی (وزنه‌برداری)
* المپیک ۱۹۹۶ آتلانتا: لیدا فریمان (تیراندازی)
* المپیک ۲۰۰۰ سیدنی: احد کاظمی‌(دوچرخه‌سواری)
* المپیک ۲۰۰۴ آتن: یوسف کرمی‌(تکواندو)، نسیم حسن‌پور (تیراندازی) و مسعود هاشم‌زاده (کشتی)
* المپیک ۲۰۰۸ پکن: قادر میزبانی (دوچرخه‌سواری) و مسعود هاشم‌زاده (کشتی)
* المپیک ۲۰۱۲ لندن: یوسف کرمی‌(تکواندو)، سجاد هاشمی‌(دوومیدانی) و میلاد وزیری (تیراندازی با کمان)
* المپیک ۲۰۱۶ ریو: قادر میزبانی و میرصمد پورسیدی (دوچرخه‌سواری)

این گزارش می‌افزاید، میرهاشم حسینی در تکواندو و میلاد وزیری در تیراندازی با کمان سهمیه حضور در دوره آتی مسابقات المپیک را کسب کرده‌اند.

پرویز هادی در کشتی، سجاد هاشمی‌و مهدی پیرجهان در دوومیدانی نیز جزو ورزشکاران پرامید استان برای کسب این سهمیه به حساب می‌آیند.

ناگفته نماند، میرهاشم حسینی امید اول ورزش آذربایجان برای کسب مدال است و باید منتظر ماند و دید که آیا تکواندو دوباره افتخارآفرین خواهد شد یا خیر؟

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *