• 11:28

  • 1399-10-16

  • کد خبر: 3424

یک بام و دوهوای مسئولین؛

فرماندار تبریز: آلودگی هوا تقصیر خودروهاست/ محیط زیست: مازوت، عامل اصلی

مهدوی در حالی معتقد است عامل اصلی آلودگی هوای تبریز مربوط به خودروهاست که رئیس سازمان محیط زیست این موضوع را رد میکند.

به گزارش آناج، بهروز مهدوی فرماندار تبریز در جلسه کارگروه کاهش آلودگی هوای کلانشهر تبریز گفته است: آلایندگی مازوت یک واقعیت است، ولی این به معنای پایین بودن میزان آلایندگی خودروها نیست و بین ۶۰ تا ۷۰ درصد آلودگی هوای شهر ناشی از خودروها است.

فرماندار تبریز با استناد به همین آمار افزوده است: تصمیماتی برای کاهش سریع آلودگی هوای تبریز اتخاذ شده و در این راستا نیز طرح محدوده زوج و فرد خودروها در تبریز اجرا می شود.

مهدوی همچنین به استفاده از مازوت در نیروگاه برق تبریز آن هم در فصل سرما اشاره میکند و میگوید: این کار از چند سال قبل مایه اعتراض تبریزیان بود، اما این وضعیت به مدت یکی دو سال متوقف و پس از آن از سر گرفته شد.

سخنان مهدوی درحالی مطرح میشود که عیسی کلانتری رئیس سازمان محیط زیست، چند روز پیش عامل اصلی آلودگی هوای کلانشهرها را استفاده از مازوت در نیروگاه‌ها و تاثیر آلایندگی خودروها را بسیار کمتر دانسته بود.

از طرفی، معلوم نیست آمار 60 الی 70 درصدی آلودگی خودروها توسط فرماندار برچه مبنایی است اما شنیده‌ها حاکی است دلیل اصلی بهتر شدن هوای تبریز در دو روز گذشته، توقف استفاده از مازوت در نیروگاه بوده است.

طبق نظر کارشناسان، اجرای طرح زود و فرد هرچند موجب کاهش آلودگی هوا خواهد شد، اما این میزان در برابر آلودگی استفاده از مازوت در نیروگاه‌ها درصد بسیار پایینی است.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.