• 18:55

  • 1400-12-05

  • کد خبر: 28998

در آئین تجلیل از صادرکنندگان نمونه آذربایجان‌شرقی مطرح شد:

افزایش 42 درصدی صادرات غیرنفتی استان/ تولیدکنندگان و مشکلات صادرات در تبریز

مراسم تجلیل از صادرکنندگان نمونه استان عصر امروز با حضور تولیدکنندگان و مسئولین استانی برگزار شد.

به گزارش آناج، ابوالفتح ابراهیمی، نائب رئیس اتاق تبریز در مراسم تجلیل از صادرکنندگان برگزیده استان اظهار داشت: امروز شاهد حضور کسانی هستیم که در دوران سخت تحریم‌ها افتخار کشور و منطقه هستند، امروز بعد از سالها تحریم برای چندمین بار متوالی صنعتگرانی داریم که نام استان ما را پرآوازه کرده‌اند.

وی ادامه داد» این برنامه تنها مربوط به سال ۹۹ است و صادرات غیرنفتی ۱۴۰۰ بسیار پربارتر است. آمار ده ماهه امسال ۳۸ میلیارد دلار صادرات غیرنفتی کشور بوده که ۴۲ درصد افزایش داشته است.

نائب رئیس اتاق بازرگانی تبریز در خصوص میزان صادرات استان هم عنوان کرد: استان ما هم همین ۴۲ درصد افزایش را داشته و امسال میزان صادرات از ۱/۵ میلیارد دلار گذشته است.

افزایش ارزش صادرات استان

صابر پرنیان، مدیرکل صمت آذربایجان‌شرقی هم در این مراسم ابراز داشت: برگزیدگان امروز در دو محور شاخص عمومی و اختصاصی در قالب یک کمیته متشکل از چندین نهاد افرادی که به تعهدات بالای ۶۰ درصد عمل کردند، انتخاب شدند.

وی با بیان اینکه سال گذشته صادرات ما ۱/۱۴ میلیارد بود که در یازده ماهه امسال به ۱/۳۶۵ میلیارد دلار رسیده‌ایم، گفت: وزن صادرات هم منفی ۰/۹ بوده‌ است که نشان می‌دهد ارزش صادرات افزایش داشته است.

مدیرکل صمت استان ادامه داد: تعداد کارت بازرگانی فعال ۱۳۷۶ است که صادرکنندگان بالای یک میلیارد دلار ۳۴ درصد این تعداد بوده است.

پرنیان با اشاره به اینکه ۱۱۴ کشور مقصد صادراتی ما هستند، اظهار داشت: به نظر می‌رسد اگر موانع تولید و صادرات را از جلوی پای بخش خصوصی برداریم وضعیت بهتر می‌شود.

وی ادامه داد: ما در دو ماه گذشته ۱۲۳ مورد سرمایه‌گذاری واقعی در شهرک‌های صنعتی داشتیم که نشان از میل به سرمایه‌گذاری دارد، صنعت ما خودساخته است و بدون هیچ رانتی به این وضعیت رسیده دست یافته است.

این مقام مسئول با بیان اینکه از استاندار محترم آذربایجان‌شرقی هم تشکر ویژه دارم که در این مدت حمایت ویژه‌ای از صنعت و رفع موانع داشته‌اند، عنوان کرد: اگر کمی کمر همت ببندیم و موانع تولید و صادرات را از بین ببریم می‌توانیم رتبه اقتصادی استان را دو پله بالاتر ببریم.

تولیدکننده در شهرهای دیگر اجازه صادرات دارد اما در تبریز نه!

در ادامه حجت الاسلام سیدمحمدرضا میرتاج الدینی با بیان اینکه ما در بودجه سال آینده ۸ درصد رشد اقتصادی را در نظر گرفته‌ایم، گفت: ۳۰ میلیارد یورو در بودجه سال آینده برای سرمایه‌گذاری خارجی در نظر گرفته شده که باید دولت در این راستا تلاش کند.

وی ادامه داد: رهبر انقلاب امسال را سال رفع موانع تولید نامید اما متاسفانه در این حوزه خوب عمل نکردیم و بعضا به جای رفع موانع تولید، مانع جدید هم گذاشته‌ایم.

نماینده مردم تبریز، اسکو و آذرشهر با اشاره به موانع تولید عنوان کرد: اینکه تولیدکننده‌ای دستگاهی را برای توسعه تولیدش خریداری کرده و شش ماه از گمرک ترخیص نشود، مانع نیست؟ تولیدکننده به ما می‌گوید ما چیزی را که از شهرهای دیگر صادر می‌کردیم از تبریز نمی‌توانیم صادر کنیم! اینها ایجاد مانع برای تولید است.

وی با اشاره به اینکه اگر برخی از بخشنامه‌ها جمع شود و صادرات هموار شود این یعنی حمایت از تولید، ابراز داشت:خوشبختانه دولت آقای رئیسی روابط خوبی را با کشورهای همسایه آغاز کرده و ما می‌توانیم نیازهای این کشورها را در کشور و استانمان تامین کنیم.

حجت الاسلام میرتاج الدینی خاطرنشان کرد: بخش خصوصی مطمئن باشد که مجلس، دولت و قوه قضائیه همه جانبه از شما حمایت خواهیم کرد.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.