• 08:46

  • 1400-10-18

  • کد خبر: 25591

آناج گزارش می‌دهد؛

سنگ اندازی برای دریافت مجوز بیمارستان سهند/بروکراسی اداری، مانع اصلی خیرین

علی رغم نیازِ مبرم شهر جدید سهند به بیمارستان و کلنگ زنی بیمارستان سهند سنگ اندازی جلوی پایِ خیرین آنها را خسته کرده است.

گروه اجتماعی آناج: سهند به عنوان شهری جدید در همسایگی تبریز که این روزها مقصد بسیاری از کسانی است که دیگر توان خرید خانه در تبریز را ندارند، شهر جدید سهند با نزدیک به 150 هزار نفر جمعیت نیاز مبرمی به مرکز بهداشت و بیمارستان دارد اما سنگ اندازی برای ساخت بیمارستان مدت‌هاست که خیّرین را کلافه کرده است.

کلنگ بیمارستان 300 تخت خوابی سهند در زمینی در زیربنایی بالغ بر 32 هزار متر مربع در تاریخ ۹۹٫۱۲٫۱۳ با حضور استاندار، معاون درمان وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، پزشکیان نماینده مجلس شورای اسلامی، رئیس دانشگاه علوم پزشکی تبریز و سایر مسئولین شهرستانی به زمین زده شده و قرار بود تا پایان سال 1400 فاز اول پروژه و تا پایان سال 1401 کل پروژه به بهره برداری برسد ولی مشکلاتی از قبیل عدم صدور مجوز های لازم باعث شده در طول این 9 ماه تنها بخشی از دیوار کشی بیمارستان تکمیل شود.

سنگ اندازی برای دریافت مجوز بیمارستان سهند

نور الله زاهدی سرمایه گذار بیمارستان شهر سهند در گفت و گو با خبرنگار آناج درباره علت شروع نشدن کارهای عمرانی ساخت بیمارستان 300 تخت خوابه با گذشت حدود 9 ماه از کلنگ زنی اظهار داشت: تاکنون عزم جدی برای صدور مجوز بیمارستان توسط مسئولین دیده نشده است. خدا را شکر که برای ساخت این بیمارستان انتظار منابع و بودجه مالی از دولت نداشتیم و از اول قرار بر این بود که ساخت بیمارستان با استفاده از منابع شرکت به صورت بیمارستان خیریه تکمیل شود.

وی تصریح کرد: زمینی که از طرف شرکت عمران در اختیار ما قرار گرفته به نام شرکت بوده است ولی موافقت و مجوز را به نام شخص صادر کرده اند که روند کار را پیچیده کرده است و شرط و شروط زیادی را پیش روی ما قرار داده اند. برای ادامه روال قانونی اخذ مجوز اعلام کرده اند که باید دو نفر از فارغ التحصیلان رشته پزشکی سهام دار شرکت باشند که این مشکل را هم حل کرده ایم؛ این در حالی است که مسئولین امر میتوانستند برای تسریع کارها در مرحله بهره برداری و تجهیز بیمارستان این شروط را رعایت کنند.

زاهدی با انتقاد از پروسه طولانی اخذ مجوز و بوروکراسی اداری موجود اذعان داشت: حدود سه ماه است تنها برای انجام تغییرات مربوطه و انتقال سهام در اداره ثبت و اسناد تلاش میکنیم و فعلاً حل نشده است. البته مشکل کار تنها مربوط به این اداره نیست و باید یک همکاری جمعی از ادارات ذیربط مانند علوم پزشکی و وزارت بهداشت و درمان و اداره امور مالیاتی صورت بگیرد تا روند صدور مجوز تسریع شود.

موسس شرکت آذرفدک شبستر با انتقاد از سامانه‌های بی سامان اداره جات مختلف که قرار بود گره ای از مشکلات مردم باز کنند، گفت: در جریان انتقال سهام در شهر اهواز شاهد این مسئله بودم که برای انتقال نامه بین دو اداره که ساختمان آنها در کنار یکدیگر واقع شده بود حدود 3 روز وقت صرف شد و در مراجعه به ادارات اکثر سامانه ها قطع هستند و کار هایی که قرار بود با ایجاد سامانه تسهیل شود اکنون خود سامانه ها باعث اتلاف وقت مردم شده اند.

وی با اعلام اینکه این پروژه بر خلاف سایر پروژه های عمرانی با کمبود سرمایه و اعتبار مواجه نیست و تنها مشکل کار عدم صدور مجوز توسط ادرات مربوطه است افزود: برای تزریق سریعتر منابع پروژه، کارخانه شرکت را به فروش گذاشتیم تا روند احداث بیمارستان آغاز شود ولی به دلیل عدم صدور مجوز و شرایط اقتصادی فعلی و تورمی که وجود دارد از فروش آن صرف نظر کردیم. بیمارستانی که طبق پیش بینی قرار بود با هزینه تقریبی 300 میلیارد تومان به بهره برداری برسد، برای سال آتی باید حداقل 600 میلیارد هزینه گردد.

خیر بیمارستان ساز سهند با عنوان این مطلب که در کشورهای همسایه برای واردات کالا در عرض 20 دقیقه یک شرکت را تاسیس کردیم گفت: برای تاسیس شرکت در ایران برای افراد کاربلد و متخصص حداقل 2 ماه طول میکشد تا روند قانونی تاسیس یک شرکت طی شود؛ این در حالی است که در یکی از کشورهای همسایه کارهای تاسیس یک شرکت اعم از کارت بازرگانی و افتتاح حساب در نصف روز انجام شد و توانستیم کالای مورد نظر خود را همان روز ترخیص کنیم.

بیمارستان سهند با تعرفه دولتی کار خواهد کرد

وی در مورد اینکه آیا این بیمارستان به صورت خصوصی و با تعرفه آزاد اداره خواهد شد گفت: بیمارستان فدک سهند پس از ساخت به صورت هیات امنایی اداره می‌شود ولی با تعرفه های دولتی. نگاه ما به این بیمارستان انتفاعی و محور قرار دادن منفعت مالی و مادی نبوده و با حمایت شرکت های بیمه ای نظیر تامین اجتماعی و خدمات درمانی، خدمات ارائه شده به بیمه شدگان با تعرفه های دولتی انجام خواهد پذیرفت.

زاهدی ادامه داد: پس از ساخت بیمارستان با زیربنایی بالغ بر 30 هزار متر، تجهیز آن را نیز برعهده گرفته ایم که طبق برآورد ها به اندازه ساخت فضای فیزیکی، تجهیز بیمارستان هزینه دربر دارد. در کل برای کل پروژه رقمی در حدود 1200 میلیارد تومان در نظر گرفته شده است.

وی با اشاره به اینکه چه زمان بندی برای اتمام پروژه در نظر گرفته شده اضافه کرد: پس از صدور مجوز توسط وزارت بهداشت و درمان با صحبت هایی که با مشاور فنی پروژه انجام شده، در نهایت 2 ماه بعد شروع به ساخت خواهیم کرد و در نظر داریم به صورت فاز به فاز این بیمارستان را افتتاح کنیم. به این صورت که فاز اول بیمارستان شامل بخش اورژانس و کلینیک ها در سال اول و در عرض ۲٫۵ سال مرحله ساخت آن پایان یابد.

تغییر ناگهانی شروط!

زاهدی در پاسخ به این سوال که روند صدور مجوز بیمارستان در چه مرحله ای است گفت: با اینکه تغییرات سهام شرکت در سامانه مربوطه بارگزاری شده بود اینبار شروط جدیدی اضافه کرده اند که طی آن باید یک پزشک سهام دار شرکت باشد!

بروکراسی اداری مانع اصلی خیرین

مسعود پزشکیان هم در مراسم معارفه فرماندار جدید اسکو به مساله این بیمارستان اشاره کرد و گفت: بیشتر کارهای مربوطه به مجوز بیمارستان سهند انجام شده بود ولی وزرات بهداشت اعلام کرد که برای صدور مجوز باید زمین بیمارستان به نام شخص سرمایه گذار و سازنده بیمارستان منتقل شود و وزرات راه و شهرسازی به خاطر برخی مشکلات نمیتوانند زمین بیمارستان را به نام شخص منتقل کنند.

وی افزود: در حال رایزنی با مسئولین مربوطه هستیم تا زمین به نام دانشگاه علوم پزشکی منتقل شود و هفته جاری مشکل مجوز بیمارستان مرتفع شود.

نماینده مردم تبریز، اسکو و آذرشهر در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه باید دولت پیگیر کارهای مجوز بیمارستان باشد نه سرمایه گذار اظهار داشت: شخصی که قرار است حدود 400 میلیارد تومان سرمایه گذاری کند درگیر برخی بوروکراسی های اداری شده و در اداره جات مختلف ایراد های گوناگونی برای صدور مجوز گرفته میشود، در حالی که وظیفه دولت احداث بیمارستان میباشد و اگر دولت شروع به احداث این بیمارستان کند حدود 10 سال طول میکشد.

وی ادامه داد: وقتی سرمایه گذاری قبول کرده که پای کار بیاید و بیمارستان را در چهارچوب قوانین و آن را نه به صورت بیمارستان خصوصی بلکه به صورت خیریه اداره کند، باید دولت شرایط را محیا کند و هیچ مدیر و کارشناسی نباید این فرصت را از دست بدهد.

پزشکیان در پایان با اشاره به اینکه مسئولین مربوطه باید نسبت به سرمایه گذاران تغییر نگرش داشته باشند و هیچ مدیر و کارشناسی نباید این فرصت را از دست بدهد، اظهار امیدواری کرد به زودی با رفع این مشکل شاهد شروع ساخت بیمارستان خیر ساز در شهر سهند باشیم.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.