• 09:42

  • 1400-10-08

  • کد خبر: 24764

نگاهی به مشکلات سیاسی و اقتصادی ترکیه در 2021

سال ۲۰۲۱ میلادی، دشوارترین سال سیاسی و اقتصادی عمر آکپارتی بود و در این سال، اردوغان و حزب او بخش قابل توجهی از هواداران خود را از دست دادند.

آناج-گروه ترکیه و قفقاز؛ سال 2021 میلادی به ایستگاه پایانی رسیده است و ترکیه در حالی وارد سال جدید میلادی می‌شود که رویدادهای مهمی را پشت سر گذاشته و تأثیر برخی از این رویدادها در سال آتی نیز ادامه خواهد داشت.

از شیوع گسترده کرونا و رکود اقتصادی گرفته تا بحران بزرگ ارزی و بسیاری مسائل دیگر، سال سختی برای ترکیه رقم خورد. به گواه بسیاری از کارشناسان و تحلیل گران، سال 2021 میلادی، دشوارترین سال سیاسی و اقتصادی عمر آکپارتی بود و در این سال، اردوغان و حزب او بخش قابل توجهی از هواداران خود را از دست دادند.

تنش و اختلاف سیاسی در داخل:

در سال 2021 میلادی، اردوغان به تندترین شیوه ممکن با سران احزاب مخالف برخورد کرد. او در این سال در اغلب سخنرانی‌های عمومی خود، مخالفین را با القاب و عناوینی همچون خائن، دشمن وطن، همدست تروریست و افراد غیرقابل اعتماد، متهم کرد.

متقابلاً، مخالفین اردوغان نیز به شکل شبانه‌روزی علیه او فعالیت کردند. سیاست‌مدارانی همچون قلیچدار اوغلو، آکشنر، باباجان، داود اوغلو، اینجه و دیگران، با ده‌ها سفر به استان‌های مختلف ترکیه، کنگره‌ها و نشسته‌ای متعددی را به منظور تضعیف اردوغان و حزب حاکم برگزار کردند.

شعار مشترک همه این نشست‌ها، یک موضوع واحد بود: اشاره به تبعات منفی و ویرانگر نظام ریاستی و به چالش کشیدن حزب عدالت و توسعه به عنوان حزبی که ناکارآمدی سیاست‌های اقتصادی آن، کار دست مردم ترکیه داده است.

کشور ترکیه ,

تشدید دوقطبی سیاسی و اجتماعی در رسانه‌ها و فضای مجازی، کار را دشوارتر کرد و از این حیث، می‌توان سال 2021 میلادی را سالی برای افزایش بی‌سابقه تنش سیاسی و دوقطبی اجتماعی در ترکیه قلمداد کرد.

در سال 2021 میلادی، افشاگری‌های متعدد یک مجرم فراری به نام سدات پکر، حواشی فراوانی ایجاد کرد و فایل‌های ویدیویی سخنان او، با بیش از یک‌صد و پنجاه میلیون بازدید، به نقطه عطفی مهم در مورد سیاستمداران مرتبط با مافیا تبدیل شد و سلیمان سویلو وزیر کشور بر لبه پرتگاه قرار گرفت. با این حال، دفاع تمام‌قد دولت باغچلی رهبر تندرو حزب حرکت ملی، او را نجات داد.

سال بحران دلاری:

بدون تردید مهم‌ترین نقطه عطف سال جاری میلادی برای دولت اردوغان و حزب او، اقتصاد و شوک دلاری بود.

بحران بزرگ سال 2021 موجب آن شد که دلار از 7 و نیم لیره به 18 و نیم لیره برسد و به همین خاطر میلیون‌ها خانوار ترکیه با فقر و تنگنای مالی روبرو شدند. اگرچه فعلاً راهکار موقتی برای پایین آوردن قیمت دلار پیدا شده، اما تورم و بیکاری، همچنان مردم را در معرض تهدید قرار داده است. بدون تردید، سال آتی هم برای اقتصاد ترکیه نمی‌تواند سالی پر از رونق و شکوفایی باشد. این در حالی است که اردوغان بارها اعلام کرده در مسیر تحقق اهداف چشم‌انداز 2023 قدم برمی‌دارد.

فریز و عقبگرد در سیاست خارجی:

سال 2021 میلادی، سال تثبیت قدرت جو بایدن رئیس‌جمهور دموکرات آمریکا بود. رئیس‌جمهوری که در همان دوران کمپین انتخاباتی خود، شمشیر را علیه اردوغان از رو بست و به محض جلوس بر کرسی کاخ سفید، کشتار سال 1915 میلادی ارامنه توسط سپاهیان عثمانی را به عنوان نسل‌کشی ب رسمیت شناخت.

او فقط به این اقدام بسنده نکرد و با اعمال تحریم نظامی و خارج کردن ترکیه از لیست خریداران و تولیدکنندگان جنگنده اف 35 نشان داد که با ترکیه شوخی ندارد. دولت اردوغان همچنین در برابر اتحادیه اروپا نیز موقعیت خوبی نداشت و عملاً مذاکرات تکمیل روند عضویت این کشور در اتحادیه، متوقف شد. چراکه اختلاف مهمی به نام قبرس و پافشاری اردوغان بر استقلال ترک‌های این جزیره در کنار بی‌اعتنایی به احکام دادگاه حقوق بشر اروپا، طرفین را از هم دور کرده است.

کشور ترکیه ,

سفرهای اردوغان به باکو و شوشا و پافشاری او بر ضرورت اتصال ترکیه و نخجوان به جمهوری آذربایجان، از مهم‌ترین تحولات پس از جنگ قره‌باغ بود و این تحول موجب آن شد که شورای کشورهای ترک‌زبان، نام خود را به سازمان دولت‌های ترک تغییر داده و ترکمنستان نیز در آن عضو شود. علاوه بر این، در آخرین روزهای سال 2021 میلادی، تعیین یک نماینده برای مذاکره مستقیم ارمنستان و آغاز روند عادی‌سازی روابط آنکارا-ایروان، یک اتفاق مهم است.

امنیت و دفاع:

در سال 2021 میلادی، تلاش ترکیه برای خودکفایی در صنایع دفاعی ادامه داشت. با این حال، آنکارا اقدامات اولیه برای خرید دومین محموله اس 400 روسی را ادامه داده و با فروش پهپاد به چند کشور، حواشی سیاسی خاصی به وجود آمد.

ترکیه در مبارزه با گروه تروریستی پ.ک.ک، بسیار قدرتمندانه ظاهر شد و با استفاده از پهپاد، حملات زمینی و بمباران‌های مداوم، این گروه را زمین‌گیر کرد. البته در این مسیر، بارها حاکمیت ملی عراق و سویه را نادیده گرفت و بسیاری از روستاییان و غیرنظامیان اقلیم کردستان عراق و برخی مناطق شمالی سوریه، در شرایط بسیار سخت قرار گرفتند.

کشور ترکیه ,

تعقیب و دستگیری بسیاری از اعضای شبکه فتح‌الله گولن، با وجود سپری شدن 5 سال از کودتای نافرجام سال 2016 میلادی ادامه پیدا کرد و بر اساس آخرین آمارها تاکنون 25 هزار نفر از نیروهای مسلح ترکیه اخراج شده‌اند که یک‌صد و پنجاه نفر از آنان ژنرال بودند.

انتقادات از دستگاه قضای ترکیه در سال 2021 نیز بالا گرفت و گفته می‌شود که دولت به بهانه حفظ امنیت ملی و برخورد با توطئه‌های تروریستی، در فضای مجازی، محدودیت‌های بسیاری به وجود آورده است.

انرژی و فناوری:

ترکیه در سال 2021 میلادی جمعاً 55 میلیارد دلار صرف خرید سوخت و منابع انرژی کرد و این موضوع نشان می‌دهد که وابستگی به انرژی، هنوز هم یکی از مشکلات جدی ترکیه است. در همین حال، تلاش برای تکمیل پروژه نیروگاه هسته‌ای آک‌کویو هنوز به نتیجه نرسیده و ظاهراً گاز کشف شده در دریای سیاه نیز تا سال 2023 به بهره‌برداری نمی‌رسد. با این حال، پروژه‌ها و اهداف بلندپروازانه ترکیه همچون تأسیس سازمان فضایی و پرتاب ماهواره جدید به فضا با کمک گرفتن از شرکت ایلان ماسک، ادامه پیدا کرد.

در پایان باید گفت، سال 2022 میلادی نیز برای ترکیه سال مهم و تعیین‌کننده‌ای خواهد بود. چراکه قرار است تأثیر بحران‌های سیاسی و اجتماعی سالی که سپری شد، رفته‌رفته نمایان تر شود و بعید نیست یکی از پیامدهای این مسائل، برگزاری انتخابات پیش از موعد باشد.

تحلیلگران معتقدند که هم‌اکنون حزب عدالت و توسعه موقعیت خوبی ندارد و همه نظرسنجی‌های میدانی اخیر، حاکی از این است که با این وضع، شکست اردوغان و باغچلی، قطعی خواهد بود؛ اما از دیگر سو، آکپارتی امیدوار است که با تغییرات نسبی ایجاد شده در بازار ارز، موقعیت خود را بهبود ببخشد. در نتیجه سال 2022 میلادی از هر جهت برای مردم و دولت ترکیه سال مهم و پر فراز و نشیبی خواهد بود.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.