• 2:42 بعد از ظهر

  • 1399-09-30

  • کد خبر: 2363

حسن گلی کارشناس مسائل قفقاز مطرح کرد؛

آذربایجان شرقی و لزوم مشارکت در بازسازی مناطق آزاد شده جمهوری آذربایجان

اشتراکات تمدنی، فرهنگی، مذهبی و زبانی ایران و جمهوری آذربایجان؛ موضوع مهمی است که توجه به آن می‌تواند روند بازسازی مناطق آزاد شده آذربایجان را با مختصات تاریخی، فرهنگی و مذهبی اين کشور متناسب نماید.

گروه ترکیه و قفقاز آناج؛ حسن گلی کارشناس مسائل قفقاز با اشاره به درخواست اخیر رئیس‌جمهور آذربایجان از کشورهای دوست جهت مشارکت پیمانکاری در بازسازی مناطق آزاد شده این کشور  و اعلام آمادگی استاندار آذربایجان شرقی در این خصوص و تصریح وی در خصوص واگذاری مسئولیت توسعه روابط با کشورهای هم‌جوار به استان، به بیان نکات زیر پرداخت:

  1. طی سال‌های طولانی اشغال قره‌باغ و مناطق پیرامونی آن؛ بخش قابل توجهی از نوار مرزی کشورمان با جمهوری آذربایجان؛ متحمل بیشترین خسارت‌ها گردیده و عملاً روند توسعه‌ای این مناطق تحت تأثیر مناقشه قره‌باغ و نبود امنیت پایدار در منطقه بوده است و علاوه بر آن در همه این سال‌ها؛ جمهوری اسلامی‌ایران سخاوتمندانه تنها مسیر مهم ارتباطی بین جمهوری خودمختار نخجوان و آذربایجان بوده و مردم منطقه با روی گشاده میزبان بی توقع آذربایجانی‌های عزیز بودند و حتی همین مردم نه‌تنها در ایام جنگ خسارت‌های مادی و معنوی ورود خمپاره‌ها و راکت‌های سرگردان را به جان خریدند تا وقفه‌ای در روند آزادسازی قره‌باغ و شهرهای اطرافش ایجاد نشود، بلکه با حضور شورانگیز در نوار مرزی مشوق ارتش و نیروهای مردمی‌جمهوری آذربایجان بودند و…

لذا بایسته است در حال حاضر که نوبت به بازسازی این منطقه رسیده است؛ جمهوری اسلامی‌ایران و جمهوری آذربایجان با ایجاد زمینه جهت مشارکت فعال شرکت‌های پیمانکاری استان‌های شمالغرب از جمله شهرهای مرزی آن‌ها؛ در راستای رفع بخشی از خسارت‌های مردم این منطقه  تلاش نمایند.

البته علاوه بر این؛ لازم است دولتمردان کشورمان سرعت توسعه عمرانی در مناطق هم‌جوار با مناطق آزاده شده آذربایجان را تقویت نمایند تا در درازمدت شاهد ایجاد شکاف در آبادانی و پیشرفت در دو سوی ارس نباشیم که این مسئله ( پایین بودن سطح توسعه و رفاه در مناطق مرزی) حتماً تبعات منفی مختلفی را به دنبال خواهد داشت.

  1. اشتراکات تمدنی، فرهنگی، مذهبی و زبانی ایران و جمهوری آذربایجان؛ موضوع مهمی‌است که توجه به آن می‌تواند روند بازسازی مناطق آزاد شده آذربایجان را با مختصات تاریخی، فرهنگی و مذهبی این کشور متناسب نماید؛ در غیر اینصورت حتماً جریان‌ها و کشورهایی خواهند کوشید الگویی غیربومی‌را در بازسازی این مناطق به کار گیرند و این خسارتی بزرگ در حق تاریخ و فرهنگ مشترک دو کشور خواهد بود. سال‌ها اشغال ارمنستان و رفتارهای غیرانسانی و نامعقولش؛ میراث فرهنگی و مذهبی این منطقه را رنجانده و دغدغه‌مندان به آن را گریانده است و اکنون زمان مرمت و احیاء این میراث گران‌بها به همان شکل تاریخی‌اش فرا رسیده است و در این میان هنرمندی و توانایی‌های بی‌بدیل متخصصان میراث فرهنگی کشور و استان می‌تواند گره‌گشا باشد. کتیبه‌ها و نوشته‌ها، مناره‌ها و کاشی‌کاری‌های زخمی‌مساجد و مراکز فرهنگی مناطق تازه آزاد شده آذربایجان هر کدام در دل خود رازهای پنهانی دارند که بازگویی آن‌ها می‌تواند به تحکیم برادری و دوستی دو کشور کمک نماید.
  2. برای ورود به روند بازسازی نباید منتظر دوره پسا کرونا ماند. رقبای اقتصادی و فرهنگی ایران دست به کار شده‌اند و پیشنهاد می‌شود تا بیش از این دیر نشده است؛ استانداری آذربایجان‌شرقی که حسب اعلام جناب استاندار مسئول توسعه روابط با کشورهای پیرامونی شده است، هماهنگی‌های لازم به منظور اعزام هیئتی از مسئولین، فعالان اقتصادی و شرکت‌های پیمانکاری به همراه برخی فعالان فرهنگی و رسانه‌ای به جمهوری آذربایجان و مخصوصاً مناطق پیرامون قره‌باغ را فراهم نمایند تا ضمن نیازسنجی؛ به منظور حضور قوی در عرصه بازسازی تمهید مقدمات نمایند.

نکته پایانی اینکه؛ جمهوری اسلامی‌ایران اولی‌ترین کشور برای مشارکت فعال در روند بازسازی مناطق پیرامون قره‌باغ می‌باشد که البته  ورود جدی در این عرصه؛ به برنامه‌ریزی سریع و صحیح نیاز دارد.

البته لازم است دولت جمهوری آذربایجان نیز با توجه به نزدیکی مناطق مورد نظر با کشورمان و صرفه اقتصادی انجام بازسازی توسط متخصصین توانمند و امتحان پس داده جمهوری اسلامی‌ایران؛ اهتمام لازم جهت جلب مشارکت و همکاری ایران در روند بازسازی را به عمل آورده و همان‌گونه که در جنگ 44 روزه مکرراً قدردانی خود از سیاست‌های حمایتی کشورمان ایران را اعلام نمود؛ در میدان عمل نیز قدردانی خود را نشان داده و در عین حال از ظرفیت‌های بی‌بدیل همسایه قدرتمند خود بهره‌مند گردد.

انتهای پیام/

دیدگاه ها:

    تا دیروز همه این کارشناسان علیه آزاذسازی مناطق اشغالی بودند و از وجود تکفیریها خبر میدادند، حالا چه شده که دایه مهربانتر از مادر شده اند؟؟؟تمامی مقالات حسن گلی علیه دولت آذربایجان موجود است…از بس دو پهلو و خائنانه عمل شده که دولتمردان آذربایجان حرف و نیت راست و نیک دولتمردان ایران را قبول ندارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *