• 15:12

  • 1400-09-20

  • کد خبر: 23062

میرتاج الدینی در گفت‌وگو با آناج مطرح کرد؛

ورود سالانه یک میلیارد متر مکعب آب به دریاچه ارومیه/ وضعیت دریاچه بهتر می‌شود

نماینده تبریز گفت: با افتتاح تونل کانی سیب، سالانه بیش از 700 میلیون متر مکعب آب به دریاچه سرازیر خواهد شد که این حجم از آب در درازمدت، مشکل اصلی دریاچه را حل خواهد کرد.

گروه اجتماعی آناج؛ دریاچه ارومیه هرچند این روزها حالِ خوشی ندارد و کمبود بارش‌ها موجب تشدید وضعیت نامناسب آن شده است، اما خبرها از احیای مجدد آن در ماه‌های آتی حکایت دارد.

انتقال آب از سد کانی سیب به دریاچه و از طریق تونلی که قرار است در روزهای آینده به بهره برداری برسد، طبق برآوردها میتواند بخشی از مشکل دریاچه را رفع کند و در کنار تدابیر مناسب دیگر در دولت جدید، وضعیت دریاچه از بحران موجود عبور کند.

محمدرضا میرتاج الدینی، نماینده مردم تبریز، آذرشهر و اسکو در مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار آناج، با بیان اینکه تونل کانی سیب در روزهای آتی به بهره‌برداری خواهد رسید، اظهار داشت: با افتتاح این تونل، سالانه بیش از 700 میلیون متر مکعب آب به دریاچه سرازیر خواهد شد که این حجم از آب در درازمدت، مشکل اصلی دریاچه را حل خواهد کرد.

وی با اشاره به دیگر طرح‌های احیای دریاچه ارومیه، تاکید داشت: طرح سرریز پساب تصویه شده فاضلاب تبریز و ارومیه به دریاچه که طبق برآوردها سالانه چیزی حدود 200 الی 300 میلیون مترمکعب است، دیگر طرح مهم احیای دریاچه می‌باشد که احتمالا تا سال آینده به بهره‌برداری برسد و با این اتفاق در کنار انتقال آب از تونل کانی سیب به دریاچه سالانه حدود یک میلیارد متر مکعب آب به دریاچه سرازیر خواهد شد که حجم قابل توجهی است.

گفته می‌شود در کنار دو طرح بزرگ انتقال آب به دریاچه ارومیه، اصلاح روش کشت در زمین‌های منطقه و همچنین سرریز آب برخی دیگر از سدهای منتهی به دریاچه، درکنار بارش‌های فصلی، زمینه پایداری و تثبیت روند دریاچه ارومیه ایجاد و مخاطرات خشکی و نابودی اکو سیستم مهم منطقه شمال غرب متوقف خواهد شد.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.