• 16:52

 • 1400-09-16

 • کد خبر: 22649

گفت‌وگوی مفصل با مهدی کریمیان؛

پیراهن تراکتور برای برخی خیلی گشاد است/ افشای دلیل جدایی بعد از سال‌ها

پیشکسوت تیم فوتبال تراکتور معتقد است که پیراهن این تیم برای برخی از بازیکنان کنونی پرشورها بسیار گشاد است.

به گزارش آناج، پست احساسی مهدی کریمیان برای نوید خوش‌هوا بهانه‌ای شد تا مصاحبه‌ای با این بازیکن سابق تراکتور در مورد وضعیت ناگوار تیم محبوب پرشورها، واکنش سوزناکش به درگذشت خوش‌هوا و دوران حضورش در تبریز انجام دهیم. کریمیان در این مصاحبه از حال و گذشته تراکتور صحبت کرد. او معتقد است که پیراهن تراکتور به تن بعضی از بازیکنان کنونی این تیم بسیار گشاد است. وی همچنین از دلالی به عنوان آفت بزرگ فوتبال ایران یاد کرد و بعد از سال‌ها از دلیل جدایی‌اش گفت. متن کامل اظهارات او را در ادامه می‌خوانید:

اطرفیان زنوزی نفس تراکتور را گرفته‌اند

عمده مشکلات تراکتورِ زنوزی مدیریتی بوده و مجموعه‌ای از اشتباهات در این تیم رخ داده است. در سه سال اخیر مربیان زیادی به تراکتور آمدند ولی نتوانستند کار را دربیاورند. متاسفانه انتخاب مربیان در این تیم با مطالعه نیست و از سویی دیگر، مربیانی که استخدام می‌شوند، امنیت شغلی ندارند و با فشار و استرس کار می‌کنند. من بارها گفتم که آقای زنوزی اگر خودشان نمی‌توانند مدیریت کنند حداقل مدیران قوی برای باشگاه انتخاب کنند. از زمانی که تراکتور به آقای زنوزی واگذار شد برخی افراد در اطراف او و تیم حضور دارند و اجازه نمی‌دهند که این تیم نفس راحت بکشد.

پیراهن تراکتور برای برخی خیلی گشاد است

یکی دیگر از مشکلات تراکتور غیبت هواداران است که امیدوارم این مشکل بزودی حل شود و آن‌ها به استادیوم برگردند. حضور هواداران اهرم بزرگی هم برای فشار به تیم‌های حریف و هم مدیران باشگاه خواهد بود. تراکتور در ایران و آسیا با طرفدارانش معروف شده و فکر می‌کنم بازگشت هواداران نقطه عطف نتیجه‌گیری این تیم خواهد بود. بازگشت هواداران شرایط را در این تیم تغییر خواهد داد. درست است که تراکتور در این سال‌ها یک جام حذفی گرفته اما شان و شخصیت‌ این تیم خیلی پایین آمده است و بازیکنانی به پیراهن تراکتور رسیده‌اند که قدر این پیراهن را نمی‌دانند. در گذشته، بازیکنانی که به تراکتور می‌آمدند، از مبداء تیم‌های بزرگ بود و من خودم از سپاهان به تراکتور پیوستم اما الان شرایط اینگونه نیست و پیراهن تراکتور به تن بعضی از بازیکنان کنونی این تیم بسیار گشاد است.

باید مربی بزرگ‌تری می‌آوردند

آقای سولدو مدعی هستند که ساختار دفاعی را درست می‌کنند. من نمی‌خواهم از او انتقاد کنم لیکن وقتی یک مربی روی ساختار دفاعی کار می‌کند باید تفکراتی برای حمله نیز داشته باشد. صرف ساختن ساختار دفاعی در فوتبال روز دنیا معنی ندارد. به هرحال دفاع از حمله شروع می‌شود و عکس این قضیه صادق است و حمله و بازی‌سازی از دفاع شروع می‌شود. فوتبال مثل ماشین نیست که مثلاً گلگیرش خراب شد فقط گلگیر را تعمیر یا تعویض کنیم. در فوتبال دفاع و حمله باهم ارتباط دارند و چون ایشان مدعی این مساله بودند این صحبت‌ها را مطرح کردم. معتقدم اگر قرار بود مربی خارجی به تراکتور بیاید، باید مربی بزرگ‌تری را می‌آوردند. در حال حاضر، باید صبر کنیم تا ببینیم سناریوی پشت این انتخاب چیست؟

تیم بزرگ بازیکن بزرگ می‌خواهد

ما نمی‌توانیم به بازیکنان ایراد بگیریم و بگوییم متعصب نیستند یا با غیرت بازی نمی‌کنند. اگر این بازیکنان، بازیکنان بزرگی بودند خدایی ناکرده شائبه کم‌کاری می‌توانست وارد باشد اما خیلی از آن‌ها سطح توانایی‌شان در همین حد است. بنابراین مشکل تعصب و غیرت نیست. آن‌ها از تیم‌های کوچک به تیم بزرگ تراکتور آمده‌اند و همیشه بازی در تیم‌های بزرگ سخت‌تر است. تیم بزرگ بازیکن بزرگ می‌خواهد و این شعاری است که همه فوتبالی‌ها می‌دانند. شما برای بازی‌های بزرگ به بازیکنان بزرگ احتیاج دارید. اگر عملکرد تراکتور در برابر تیم‌های استقلال، پرسپولیس و سپاهان را نگاه کنید چه در تبریز و چه در خانه حریفان جز شکست چیزی پیدا نمی‌کنید. با یک فلش‌بک به گذشته می‌توانیم تاثیرگذاری بازیکنان بزرگ در بازی‌های بزرگ را درک کنیم.

پیش‌بینی از آینده تراکتورِ مدل 21

تیم‌هایی چون گل‌گهر، مس رفسنجان و آلومینیوم به تازگی به لیگ برتر صعود کرده‌اند اما با هزینه‌هایی که انجام داده‌اند، درحال حاضر به مدعی تبدیل شده‌اند. تراکتور در مقایسه با این تیم‌ها هزینه‌ای نکرده است و فکر می‌کنم با این بازیکنان نهایتاً در کمرکش جدول بین تیم‌های کمربند میانی قرار خواهد گرفت.


تونی از درگذشت نوید خیلی ناراحت بود

درگذشت نوید خوش‌هوا اتفاق بسیار تلخی بود و من به خانواده نوید عزیز، هواداران تراکتور و فوتبال کشورمان تسلیت می‌گویم. هنگامی که یک بازیکن در ۲۰ سالگی در جام باشگاه‌های آسیا بازی می‌کند و در ادامه رها می‌شود، قطعا زیر بار فشار روانی چنین اتفاقاتی بروز می‌دهد. باید قدر داشته‌هایمان را بدانیم و مربیانی بیاوریم که با دلال‌ها کار نکنند و به جوانان بها بدهند. تونی اولیویرا روز گذشته با من تماس گرفت و نزدیک ۲۰ دقیقه در مورد نوید باهم صحبت کردیم. او بود که به نوید خوش هوا میدان داد و از فوتش خیلی ناراحت بود. بحث من در فوتبال بومی و غیربومی نیست و این مسائل منسوخ شده است اما باید به بازیکنانی که در آکادمی پرورش می‌دهیم و روی آن‌ها سرمایه‌گذاری می‌کنیم ارزش بدهیم.

دلالی بزرگترین آفت فوتبال ایران

الان خیلی از بازیکنان به من پیغام می‎‌دهند و دقیقا شرایط نوید را دارند. متاسفانه دلال‌ها در فوتبال ایران رخنه کرده‌اند و بازیکنان پولی را به تیم‌ها ترانسفر می‌کنند. در چنین شرایطی، بازیکنانی که توانایی بالایی دارند چون پول ندارند بیرون می‌مانند. یکی از آن‌ها نوید خوش‌هوا بود که سکته کرد و دیگری شاهرخ غلامرضاپور که دست به خودکشی زد. من با این بازیکنان هم‌بازی بودم و می‌دانم که توانایی فنی‌ بالایی داشتند اما تیم نداشتند. موقعی که یک بازیکنِ پولی را جایی می‌برند در واقع جای یک بازیکن توانمند را می‌گیرد. مادامی که دلالی در فوتبال ایران باشد، متاسفانه این سرنوشت جوانان ماست.

هیچ‌وقت از تراکتور شکایت نکردم

شاید تنها بازیکن تاریخ تراکتور باشم که اصلاً از این تیم شکایت نکردم. من نه تنها از تراکتور، بلکه از تمام تیم‌هایی که در آن بازی کردم و طلب داشتم هیچ وقت شکایت نکردم. با اینکه در این مساله پای حق و حقوق در میان است اما من اعتقادی به شکایت و دردسر ایجاد کردن برای باشگاهی که در آن بازی کردم، ندارم چراکه ارزشی ندارد. حتی زمانی که ای‌اف‌سی باشگاه‌ها را ملزم به تسویه با طلبکاران کرد و خیلی از بازیکنان حق‌وحقوق‌شان را گرفتند یا مصالحه کردند، من هیچ اقدامی نکردم و تمام مطالباتم را بخشیدم. همین که مردم ما را دوست دارند و از یادشان نمی‌رویم، بهترین سرمایه‌ است. پول معلوم نیست فردا باشد یا نباشد اما این دوست داشتن همیشگی است. من ۲ سال در تراکتور بازی کردم که قهرمان جام حذفی و نائب قهرمان لیگ برتر شدیم.

افشای دلیل جدایی از تراکتور

در آخر صحبت کوتاهی با هواداران دارم. زمانی که از تراکتور جدا شدم در لیست سرمربی بعدی حضور نداشتم و چون گفته بودم فوتبالم را در تراکتور تمام می‌کنم مردم از جدایی‌ام ناراحت شدند. من آدم رسانه‌ای نیستم و در این مورد هیچ وقت مصاحبه نکردم ولی برای ادعایم سند دارم. بعضی اوقات که مردم ما را می‌بینند این سوال را می‌پرسند که قول داده بودی بمانی و چه شد که به استقلال رفتی؟ اما وقتی می‌گویم مرا نخواستند باورشان نمی‌شود. من در کنار بازیکنانی چون علی کریمی، محمد نصرتی، سیدمهدی سیدصالحی و سعید دقیقی در لیست مازاد قرار گرفتم. وقتی سرمربی مرا نمی‌خواست، نمی‌توانستم خودم را به تیم تحمیل کنم.

می‌خواستم بمانم اما مرا نخواستند

این صحبت همیشه ته دلم بود و باید بگویم که جدایی‌ام فقط بخاطر ناچاری بود وگرنه به قولی که داده بودم، عمل می‌کردم. من حتی خانه خودم را برای سال بعد تمدید کرده بودم. سالی که از تراکتور جدا شدم علی کریمی و جواد کاظمیان اعلام بازنشستگی کردند، محمد نصرتی و سعید دقیقی هم به پیکان رفتند و چون من به استقلال رفتم، گفتند که او را می‌خواستیم درحالی که من سند دارم که نمی‌خواستند. لیست مازاد آن زمان تراکتور در آرشیو خبرگزاری‌ها موجود است و البته طبیعی است زیرا مربی حق انتخاب دارد. من می‌خواستم بمانم و بخاطر این مسئله جدا شدم.

انتهای پیام/

دیدگاه ها:

  عزیزان بارها نوشته ام و خواهم نوشت استفاده از عنوان پیشکوست برای هر بازیکنی که یک یا دوفصل پیراهن تراختور را به تن کرده ظلم به پیشکسوتانی است که جوانی و عمر خود را در راه تراختور گذاشته اند…این همان بازیکنی نیست که در ماه مبارک رمضان آن کارهای غیر اخلاقی و دور از شان ورزش را انجام داده بود؟؟؟حال به چه مناسنتی اسم پیشکسوت را بر این بازیکن می گذارید…فقط و فقط بازیکن سابق برازنده این نوع بازیکنان است…لطفا مساله پیشکسوت را لوث نکنید.ممنون

  ممنون از اناج برای مصاحبه خوبش از مهدی کریمیان و امیدواریم صدای مردم و هواداران باشید به گوش مسیولان برسانید و این انتقادات به حق کریمیان که حرف هواداران رو از سومدیریت و فساد در داخل باشگاه انجام داده خوبه حالا چه ۲ سال باشه چه ۱۰ سال بلاخره تو باشگاه ما سابقه بازی داره و عرق داره
  و اما منظور مهدی کریمیان از اطرفیان و مشاوران منفعت طلب زنوزی که نفس تراکتور را گرفته اند چه کسانی هست؟
  بهداد بیات: به گفته بازیکن فصل قبل ماشین سازی این اقا مسیول مستقیم نابودی ماشین بودند
  ارش شکری: مسیول عقد قراداد با بازیکنان خارجی بجای مدیر عامل باشگاه و بالا اوردن بدهی های سنگین
  منصور عظیمی دلال منشوری و بدون مجوز
  پژمان راهبر و افشین عبداللهان که هیچکدوم چشم دیدن موفقیت تیمای تبریز رو ندارن
  نصیر زاده مشاوری که هیچ خیری نداشته تا به حال
  درپایانم میتونم بگم اقای زنوزی ۴ سال باشگاه دستته نشون دادی با کلک هایی که سرت کلاه میزارن صلاحیت اداره باشگاه مردمی تراکتور رو نداری

  سلام بر خانواده تراختور” مهدی کریمیان نوید خوش هوا شاهرخ غلامرضاپور وسیروس بایرامی احد شیخ لاری دکتر نیک مهر وووو خیلی بازیکنای دیگه هرگز از یادوخاطره ما پاک نخواهد شد ولی ای کاش شخصیت متمولی چون آقای زنوزی هرچند مشکلات اقتصادی وکاری چه بسا بزرگی دارند در صورت امکان اجازه ندهندبا شخصیت تیم و عرق بازکنانی که با تعصب ویژه ای بازیها را دنبال میکنند بیش از این با حقارت برخورد شود همین دیروز بود که در کمتر از چند روز پیش انصاریان کریمی خطیبی کریمی وو آمدند و تمام بازیکنای تاثیر گذارو حراج گذاشتن وچون زورشان به بقیه نرسید خودشان رفتندو سولدو آمدند البته در ایران هرشخصی که 1% از فوتبال شناخت داشته باشه میتونه درک کنه مثلا انصاریان با کدام سابقه فوتبالی مربی تیم شد ویا چرا یکهو تمام بازیکنای رده 5جی را به تیم آوردندو دعوی کاپیتانیشون راه افتادوو ای کاش آقای زنوزی محترم این شخصیت وآلامقام بخاطر بزرگیشون در تیم جوانگرایی کنندو یک مدیرعامل مثل جان توشاک ویک سرمربی خارجی با کادر مجرب از پیشکسوتان تراختور برای هدایت تیم در نظر بگیرند.
  آقای زنوزی ما قهرمانی تراختورو با بازیکنای پرورش یافته سایر تیمها نمخوایم که براشون حق رشد طلبکار شوندوبا تیم ما نفع رقبا بازی کنندو با تبانی هاا و مزدوریها توپ بزنند وچون کاپتان هم شدند با سفارش قبلی مهره چینی کنن… ولی آرزومندیم تیم هرچند دیر هم باشه با بازیکنانی بعنوان مدعی ظاهر شود و لرزه بر اندام دگر رقبا بیاندازد که از جوانان ونوجوانانش به بزرگسالان آمده باشند. ما نمی خواهیم مصرف کننده باشیم وهمیشه چشم به کاسه رقبا بدوزیم ولی آرزومندیم تیم خودمون بازکنای پرورش یافته در تیمهای پایه اش را چه به تیمهای خارجی وچه داخلی ترانسفر بکند.
  به امید آن روزی که هرسه جام آسیا وکشوری بدست تیممون به آرشیو افتخارات تراختور اضافه گردد.
  یاشاسین آذربایجان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.