• 14:25

  • 1400-09-13

  • کد خبر: 22331

گزارش آناج از آخرین وضعیت مقبره الشعرای تبریز؛

پروژه‌ای که با پاسکاری به سرانجام نرسید/ بلاتکلیفی مقبره الشعرا بعد از 18 سال

طرح توسعه مقبره الشعرا در سال 81 توسط دولت آغاز و بعد از کمبود اعتبار به شهرداری تبریز واگذار شد اما بعد از 18 سال این پروژه به سرانجام نرسیده است.

گروه اجتماعی آناج: مقبره الشعرای تبریز که برای بیشتر مردم کشورمان به عنوان آرامستان شاعر بزرگ ایران یعنی استاد شهریار شناخته می‌شود، آرامگاه بیش از 400 شاعر و عارف  بزرگ است اما این بنای ارزشمند سالهاست که در حصارِ مرمت‌ها گرفتار شده و خبری از اتمام توسعه و مرمت فضای آن نیست.

سال 81 بود که مسئولین استان برای توسعه مقبره الشعرا طرحی ارائه کردند که با گذشت هشت سال در سال 89 این طرح به دلیل کمبود اعتبار متوقف شد؛ در سال 92 شهرداری تبریز برای پایان دادن به اوضاع نامناسبِ مقبره الشعرا این توسعه‌ را با طرح جدیدی در شمال مقبره الشعرا برعهده گرفت اما پس از اینکه این طرح به شهرداری واگذار شد اعتبارات دولتی آن قطع شد و تغییر طرح مشکلاتی را به وجود آورد که با گذشت سالها حل نشده است.

طولانی شدن روند توسعه‌ای مقبره الشعرا داد مردم تبریز و اصحاب رسانه را در آورد؛ مقبره الشعرا حال و روز خوبی نداشت و در حصار مصالح ساختمانی و داربست‌ها گرفتار شده بود، موضوعی که باعث تاسف گردشگران هم شده بود.

تمام اضلاع مقبره الشعرا آماده بهره برداری نیست

مهرماه سال گذشته بود که بابک شریفی، رئیس سازمان عمران شهرداری در گفت‌وگو با آناج در خصوص وضعیت مقبره الشعرا اظهار داشت: عملیات کف‌سازی ضلع شمالی مقبره‌الشعرا به اتمام رسیده و در صورت آماده بودن المان ورودی توسط اداره کل فرهنگ و ارشاد استان، این ضلع به بهره‌برداری رسیده و ورودی مقبره از ضلع شمالی باز می‌شود.

مدیرعامل سازمان عمران شهرداری تبریز افزود: در حال حاضر مناقصه‌ای برای اتمام کف‌سازی ضلع شرقی برگزار خواهیم کرد که کار اسکلت و فونداسیون آن تمام شده است و ۴۵ درصد پیشرفت فیزیکی دارد.

وی با اشاره به کف‌سازی در دیگر ضلع‌های پروژه مقبره‌الشعرا نیز گفت: در ضلع غربی نیز با پیمانکاری برای احداث اسکت و فونداسیون آن به توافق رسیدیم که در این بخش نیز ۱۰ درصد پیشرفت فیزیکی داریم.

شریفی خاطرنشان کرد: ضلع‌های جنوب شرقی و جنوب غربی مقبره‌الشعرا نیز امسال به مناقصه گذاشته و تلاش می‌کنیم عملیات اجرایی احداث اسکت و فونداسیون کل محوطه این پروژه تاریخی فرهنگی را به اتمام برسانیم.

با این حال اگرچه ضلع شمالی مقبره الشعرا تکمیل شده اما خبری از اتمام طرح توسعه‌ای با گذشت بیش از هشت سال از آغاز این کار نیست و آخرین بازدیدها هم نشان می‌دهد که با ادامه روند فعلی شاید اتمام این طرح بیش از ده سال دیگر هم زمان لازم داشته باشد. البته اعضای شورای شهر تبریز معتقدند باید دولت به این پروژه وارد شده و اعتباری که پش از سالها برای مقبره الشعرا در نظر گرفته را افزایش دهد.

مجلس و دولت باید پای کار بیایند

روح الله دهقان نژاد عضو شورای اسلامی تبریز نیز در بازدید از وضعیت مقبره الشعرا با بیان اینکه متاسفانه در این شهر در سال‌های گذشته به بحث فرهنگ و هنر آنچنان که شایسته بود توجه نشده است، گفت: برای حل مشکل مقبره الشعرا باید مجلس و دولت پای کار بیایند و پس از تجمیع قوا موضوع رسانه‌ای شود.

وی افزود: تنها شهرداری تبریز و اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان نمی‌توانند این پروژه بزرگ ملی را تکمیل کنند.

اگرچه اعضای شورای شهر تبریز و مدیران شهرداری در تلاشند که با جذب اعتبارات دولتی این پروژه هرچه زودتر به اتمام برسد اما باید منتظر ماند و دید که عاقبتِ طرح توسعه و مرمتِ 18 ساله مقبره الشعر به کجا خواهد رسید.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.