• 15:49

  • 1400-08-15

  • کد خبر: 19262

طرح آمریکا علیه صادرات تسلیحاتی ترکیه به آذربایجان

رئیس کمیته روابط خارجی سنای آمریکا صادرات پهپادی ترکیه را امری خطرناک توصیف کرده و خواستار ریزبین شدن دولت واشنگتن در این مسئله است.

آناج-گروه ترکیه و قفقاز؛ باب منندز رئیس کمیته قدرتمند روابط خارجی سنای آمریکا تدابیری را پیشنهاد داده که بخش صادرات نظامی ترکیه از جمله به جمهوری آذربایجان را هدف قرار می‌دهد.

گفته می‌شود که او از روابط محکمی با لابی‌های یونان و ارامنه برخوردار و به دنبال موشکافی در برنامه پهپادی ترکیه و ممانعت از ارائه کمک‌های بیشتر به آذربایجان است.

تغییرات پیشنهادی منندز در قانون مجوز دفاع ملی آمریکا (NDAA) به دنبال تشدید ردیابی و گزارش دولت واشنگتن در خصوص پیامدهای صادرات پهپاد ترکیه برای امنیت ملی آمریکا و جلوگیری از استثناهای بیشتر برای دور زدن قانون ۱۹۹۲ منع کمک نظامی آمریکا به جمهوری آذربایجان است.

به گفته منندز، صادرات پهپادی ترکیه خطرناک، ثبات زدا و تهدیدی علیه صلح و حقوق بشر تلقی می‌شود.

او با اشاره به استفاده از پهپادهای ترکیه در جنگ قره‌باغ، به خرید این فناوری از سوی لهستان، مراکش و اوکراین هم اشاره کرد، حال آنکه آنگولا، نیجر، نیجریه و رواندا هم مایل به خرید این پهپادها هستند.

منندز خواستار آن شده که درباره استفاده از قطعات آمریکایی در این پهپادها تحقیق شود و اینکه آیا فروش این پهپادها ناقض قانون کنترل صادرات تسلیحاتی یا هر قانون آمریکایی دیگر هست؛ یا خیر.

قانون سال ۱۹۹۲ آمریکا، اکثر کمک‌ها به آذربایجان را تا زمانی که گام‌های قابل‌توجهی برای توقف محاصره‌ و سایر استفاده‌های تهاجمی از زور علیه ارمنستان و منطقه قره‌باغ کوهستانی برداشته شود، ممنوع می‌کند.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.