• 2:07 بعد از ظهر

  • 1400-08-03

  • کد خبر: 18529

ورود ترکیه به بزرگترین بحران دیپلماسی خود

دستور اردوغان به وزارت امور خارجه برای معرفی ۱۰ سفیر خارجی به عنوان عنصر نامطلوب، همچون بزرگترین بحران دیپلماسی جمهوری ترکیه قلمداد می‌شود.

آناج-گروه ترکیه و قفقاز؛ فراخوان مشترک سفرای 10 کشور غربی در آنکارا برای آزادی یک زندانی سیاسی منجر به بحران شد.

چند روز پیش سفرای آمریکا، آلمان، دانمارک، فنلاند، فرانسه، هلند، سوئد، کانادا، نروژ و نیوزلند، برای آزادی عثمان کاوالا بیانیه‌ای صادر کردند که این اقدام با واکنش شدید ترکیه روبرو شد.

سفیران این کشورها، تداوم حبس عثمان کاوالا را همچون یک برخورد خارج از حقوق و قانون تلقی کرده و از دستگاه قضای ترکیه خواستند، فی‌الفور او را آزاد کند. اما این اقدام نمایندگان 10 کشور غربی، همچون مداخله، نادیده گرفتن حاکمیت سیاسی ترکیه و نوعی کودتای خزنده مشترک توصیف شد.

آنکارا در گام نخست هر 10 سفیر مزبور را به اتهام مداخله در امور سیاسی و حقوقی داخلی ترکیه به وزارت امور خارجه احضار کرده و به آنان تذکر داد، اما حالا مشخص شده که این سطح نهایی مواجه ترکیه با اعمال آن‌ها نیست و اردوغان دستور داده که آنان به عنوان عناصر نامطلوب معرفی شوند. این دستور اردوغان، همچون بزرگترین بحران دیپلماسی جمهوری ترکیه قلمداد شد.

عثمان کاوالا از چهار سال پیش تاکنون در زندان سیلیوری آنکارا محبوس است. وی از سوی دولت ترکیه، به عنوان مسبب و هدایت‌کننده اصلی تظاهرات گزی پارک استانبول و تحریک کمالیست‌ها علیه دولت اردوغان شناخته می‌شود. اما دادگاه حقوق بشر اروپا او را بی‌گناه دانسته و دو بار حکم به آزادی‌اش داده ولی ترکیه از اجرای حکم امتناع ورزیده است.

احمد داود اوغلو که روزگاری نخست‌وزیر ترکیه و رهبر حزب حاکم این کشور بود، اقدام اردوغان را به چالش کشید و آن را یک بحران بزرگ دانست. داود اوغلو معتقد است که اقدام اردوغان، عجولانه و دور از آداب دیپلماسی بوده و تبعات و پیامدهای ناگواری برای ترکیه به همراه خواهد آورد.

داود اوغلو گفته است: گفتمان مبارزه خیابانی جای تصمیم معقول دولتی را گرفته است. شما به کشور آسیب می‌زنید! شما دم از استقلال دستگاه قضا می‌زنید اما در دوران ترامپ، کشیش برونسون را آزاد کردید و به دنیا اثبات شد که دستگاه قضا، تابع دستورات دولت است و هیچ استقلالی ندارد. چرا تمایل دارید به شکل عجولانه و بدون فکر، سفرای 10 کشوری را اخراج کنید که اتفاقاً کشورهای آنان، مهم‌ترین مقاصد صادرات کالاهای ماست؟

داود اوغلو به این اشاره کرده که چنین اقدامی، اعتبار سیاسی و تاریخی ترکیه را به باد می‌دهد و موجب می‌شود که کشورهای دیگر نیز واکنش منفی به ترکیه نشان دهند.

اوغوز دمیر آلپ از دیپلمات‌های نامدار ترکیه گفته است: تبعات این تصمیم، برای کشور ما زیان‌بار خواهد بود. اگر این کشورها نیز متقابلاً سفرای ما را عنصر نامطلوب بدانند، ترکیه منزوی خواهد شد.

انتهای پیام/

کلید واژه‌ها:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *