• 11:51 قبل از ظهر

 • 1400-07-29

 • کد خبر: 18354

تأکید وزیر کشور ترکیه بر همکاری با ایران در مبارزه با پ.ک.ک

وزیر کشور ترکیه پس از دیدار با همتای ایرانی خود در سفر به تهران گفت دو کشور در مبارزه با تروریسم و گروه تروریستی پ.ک.ک همکاری دارند.

آناج-گروه ترکیه و قفقاز؛ سلیمان سویلو وزیر کشور ترکیه در نشست خبری پس از دیدار با احمد وحیدی، همتای ایرانی خود در تهران گفت: گفتگوهای مهمی‌داشتیم. در مبارزه با تروریسم و گروه تروریستی پ.ک.ک با ایران همکاری داریم. در این حوزه کارگروه‌های مشترکی داریم. عزم ما در مبارزه با تروریسم جدی است.

وی با ابراز خرسندی از حضور در تهران، اظهار کرد: امروز به دلیل اینکه در افغانستان شرایطی پیش آمده است که با حرکت پناه‌جویان به سمت مرزها روبرو هستیم، یک بار دیگر تأکید کردیم که نسبت به جلوگیری از مهاجرت غیرقانونی مصمم هستیم. پیشنهاد آقای وزیر درباره تشکیل یک کارگروه مشترک را بررسی کردیم.

سویلو امنیت مرزها را یکی از موضوعات مهم بین ترکیه و ایران عنوان کرد و افزود: مخصوصاً در مورد دیوار امنیتی و سیستم‌های مجتمع و فنی گفت‌وگو کردیم.

وزیر کشور ترکیه از ایجاد کارگروه مشترک در استان‌های مرزی دو کشور خبر داد و گفت: مسئله تجارت و امنیت تجارت مرزی مورد بحث قرار گرفت. به مبارزه با قاچاق و مواد مخدر نیز باید پرداخته شود. ایران و ترکیه در حوزه مواد مخدر همکاری می‌کنند. در این تفاهم‌نامه‌ای که امضا کردیم مطرح شده در چه موادی همکاری می‌کنیم. به دلیل اتخاذ رویکرد دوستانه از آقای وزیر و همکارانشان تشکر می‌کنم. مشکلاتی جغرافیای اسلام را بررسی کردیم و بر مسئولیت‌های خود تأکید کردیم. روابط ترکیه و ایران تنها دیپلماتیک نیست دوستانه و برادرانه است. دیگر وقت کار است، خداوند یاری‌رسان ما باشد.

احمد وحیدی، وزیر کشور ایران نیز در نشست خبری پس از این دیدار گفت: در دیدار با وزیر کشور دوست و برادر ترکیه مباحث بسیار خوبی در حوزه‌های مختلف همکاری بحث و گفت‌وگو شد. فصل جدیدی از روابط با عمق بیشتر شکل خواهد گرفت که به نفع ملت دو کشور خواهد بود اجازه نخواهیم داد توطئه گران در رابطه ما خللی ایجاد کنند.

وی با بیان اینکه کارگروه‌های مختلف شکل خواهد گرفت و دیدارهای بیشتری صورت خواهد پذیرفت، اضافه کرد: درباره مسائل کلی‌تری هم بحث شد. درباره نقش مخرب رژیم صهیونیستی و آمریکا و مسائلی که در افغانستان به وجود آوردند. دو کشور عزمشان برای توسعه روابط راهبردی جزم کرده‌اند و شروعی خوب برای تعمیق روابط با کشور دوست و برادر ترکیه است.

وزیر کشور ایران با اشاره به اینکه آمادگی خوبی در هر دو کشور برای گسترش روابط در همه حوزه‌ها وجود دارد؛ تصریح کرد: موضوعات مشترک متعددی نظیر مبارزه با تروریسم،  مبارزه با جرائم بین‌المللی، مبارزه با قاچاق سلاح، تبادلات مرزی و توسعه آن و همچنین توسعه همکاری‌های مشترک در زمینه مهاجرت مورد علاقه دو کشور است که در نشست امروز بر گسترش همکاری در این عرصه‌ها به‌طور جدی تأکید شد.

وحیدی خاطرنشان کرد: امضای یادداشت تفاهم همکاری مشترک دو وزارت کشور در حوزه‌های امنیتی و انتظامی‌شروع خوبی برای تعمیق هر چه بیشتر روابط با ترکیه خواهد بود.

انتهای پیام/

دیدگاه ها:

  سلام.من‌دائما‌کرد‌پرس‌رامیبینم‌طوری‌ازآذربایجان
  غربی‌صحبت‌میکند‌که‌انگار‌یک‌استان‌کرد‌نشین
  است‌‌انگار‌سخنگوی‌پشت‌پرده‌پژاک‌است‌این‌
  کرد‌پرس‌در‌همه‌مناطق‌‌کرد‌نشین‌عراق‌سوریه
  ترکیه‌‌و..خبرنگار‌دارد‌آذر بایجان‌‌غربی‌سیونیک
  دوم‌نخواهد‌شدامام‌صادق‌.ع.بی‌جهت‌نفرموده
  آذربایجان‌باید‌برای‌ما.باقی‌بماندکسانی‌که‌یول
  ملی‌گرایان.کردند‌کرد‌پرس‌راایجاد‌کردندآیا‌
  اشتباه‌میکنم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *