• 7:26 بعد از ظهر

  • 1400-07-26

  • کد خبر: 18090

ادعای اقتصاددان معروف تُرک:

دولت اردوغان عمداً نرخ ارز را افزایش می‌دهد!

ابراهیم قهوه‌چی اقتصاددان با ادعای اینکه دولت اردوغان عمداً نرخ ارز را افزایش داده، گفت: کشور ما در حال غارت شدن است. ترکیه به کارگر مزرعه برای اروپا و روسیه تبدیل شده است. ما به منزله کارگری برای جهان هستیم که تنها برای سیر کردن شکم کار می‌کنیم.

آناج-ترکیه و قفقاز؛ ابراهیم قهوه‌چی اقتصاددان معروف ترکیه با حضور در برنامه «اقتصاد و فراتر از آن» در شبکه تلویزیونی تی‌وی5، ادعا کرد که دولت اردوغان عمداً نرخ ارز را افزایش داده است.

قهوه‌چی با یادآوری اینکه در دوران ریاست ناجی آغ‌بال در بانک مرکزی، نرخ دلار در عرض 4 ماه از 8.50 به 6.90 کاهش یافت، گفت: ناجی آغ‌بال در این کار موفق شد و مورد استقبال جامعه قرار گرفت. اما چه شد؟ بلافاصله اخراجش کردند.

وی با اشاره به اینکه رئیس بانک مرکزی ترکیه در عرض 3 سال و پیش از پایان دوره مسئولیت خود، 4 بار برکنار شده، اظهار داشت: چنین اشتباهاتی ناخودآگاه انجام نگرفته است. در ترکیه کابینه ریاست جمهوری، یعنی دولت کشور به همراه بانک مرکزی تمام تلاش خود را برای افزایش دلار انجام می‌دهند و برای مردم صحبت از مداخله نیروهای خارجی می‌کنند. اما در حقیقت قدرت‌های خارجی نمی‌توانند اقدامی‌برای افزایش نرخ ارز انجام دهند و این نیروهای داخل کشور هستند که هر آنچه در توان دارند برای افزایش نرخ ارز انجام می‌دهند. اگر دقت کرده باشید، تا قیمت ارز ثبات می‌یابد بلافاصله مداخله سیاسی انجام می‌گیرد و آن را افزایش می‌دهد. ما می‌بینیم که ارز آگاهانه و عمدی افزایش یافته است.

قهوه‌چی با تأکید بر اینکه آخرین اعلام رسمی‌این ادعا، هفته آینده اتفاق خواهد افتاد، گفت: اگر بانک مرکزی هفته آینده نرخ بهره را کاهش دهد، درواقع  سند رسمی‌این نظریه امضا خواهد شد.

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا نرخ بالای ارز بر صادرات تأثیر مثبتی دارد یا خیر، گفت: هیچ ربطی به صادرات ندارد. صادرات 36.9 درصد افزایش یافته است اما تنها 25.6 درصد از آن ناشی از افزایش کمیت است. ما تنها توانستیم قیمت 9.5 درصد از محصولاتی که در خارج از کشور می‌فروشیم افزایش دهیم؛ در حالی که تورم جهانی در آن وجود دارد. از سوی دیگر واردات 25.5 درصد افزایش یافته در حالی که مقدار آن تنها 4.9 درصد است و قیمت محصول وارداتی 20.1 درصد افزایش یافته است. درواقع کشور ما در حال غارت شدن است. ترکیه به کارگر مزرعه برای اروپا و روسیه تبدیل شده است. ما به منزله کارگری برای جهان هستیم که تنها برای سیر کردن شکم کار می‌کنیم.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *