• 7:15 بعد از ظهر

  • 1400-07-25

  • کد خبر: 17925

امتیازگیری گازی ترکیه از جمهوری آذربایجان

در حالی که قرارداد گازی ترکیه با روسیه تمدید نشده، آنکارا با امضای یک قرارداد گازی جدید با باکو، نشان داد که می‌خواهد پس از تحولات اخیر قره‌باغ، از همراهی با جمهوری آذربایجان، بیشترین استفاده را ببرد.

آناج-گروه ترکیه و قفقاز؛ خبر قرارداد جدید گازی بین آنکارا و باکو، خبرساز شد. آن هم در شرایطی که در ترکیه، خبر از زمستان سختی در میان است که بسیاری از شهروندان را ترسانده است.

زمستان سخت در معنای حقیقی‌اش، دلالت بر این دارد که در ماه‌های پیش رو، ترکیه سردتر خواهد شد و گرانی سوخت، مردم را نگران کرده است.

معنای مجازی و نمادین زمستان سخت هم، اقتصاد بحران‌زده ترکیه است که این روزها به خاطر افزایش مداوم نرخ دلار، با مشکلات بیشتری روبرو شده است.

یکی از این مشکلات جدی که ارتباط مستقیمی‌با دلار دارد، گران‌تر شدن نرخ گاز طبیعی، بنزین و گازوئیل است.

وزیر انرژی و منابع طبیعی ترکیه، به مردم اطمینان خاطر داده که کشورش با کمبود گاز مواجه نخواهد شد و جمهوری آذربایجان با یک قرارداد متمم، مشکل آن‌ها را حل کرده‌اند.

این در حالی است که مسئله اصلی ترکیه، صرفاً کمبود گاز و دشواری‌های تأمین منابع جدید گاز وارداتی نیست، بلکه قیمت بالای گاز طبیعی برای شهروندان است.

ترکیه در جریان جنگ اخیر بین جمهوری آذربایجان و ارمنستان، به شکل آشکار وارد میدان شد و علاوه بر حمایت تسلیحاتی و سیاسی، بخشی از نیروهای خود را نیز اعزام کرد تا مناطق وسیعی از قره‌باغ، به دست علی‌اف بیفتد.

الآن و در شرایطی که جنگ قره‌باغ، منجر به آغاز یک مقطع سیاسی نوین شده، دولت ترکیه تلاش می‌کند تا بهره‌برداری اقتصادی خود را نیز داشته باشد. در نتیجه در کنار امضای قراردادهای گازی و بهره‌مندی از مواهب انتقال گاز آذربایجان به اروپا، صدها پیمانکار ترکیه‌ای نیز، اجرای بخش مهمی‌از پروژه‌های عمرانی جمهوری آذربایجان را در دست گرفته‌اند.

انتهای پیام/

دیدگاه ها:

    خب وقتی آذربایجان قراره به کشوری منفعت برسونه چه کشوری بهتر از ترکیه! تو هر مسئله ای کنار آذربایجان هست تو جنگ هم دیدیم چطور پشت آدربایجان رو قرص و محکم پر کرد…پس حقشه….

    آش نخورده و دهان سوخته برای بعضی ها!!!!واقعا خجالت نمیکشید مینویسید منطقه وسیعی از قره باغ دست علی اف افتاد!!!!آخه این چه خبری است واقعا شرم کنید و حداقل بیانات رهبر معظم انقلاب را تحریف نکنید که فرموده اند قره باغ متعلق به مسلمانان است… میبینم جریان منحوس عیرانشهری به خبرگزاری آناج هم نفوذ کرده است و دارد سو استفاده میکند… دولت تهران یکبار کشور غاصب عرمنستان را به یک استان خود تبدیل کند تا خیال همه راحت شود همانطور که در نقشه همرنگ هستند و هر فرد ناآگاهی به عکس نگاه کند فکر میکند عرمنستان جزئی از ایران است!!!یاحق و مکرو مکرالله

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *