• 12:06 قبل از ظهر

  • 1399-09-22

  • کد خبر: 1760

واکنش چهره‌های ملی و سیاسی به توهمات اردوغان

اظهارات متوهمانه رجب طیب اردوغان در رژه نظامی‌باکو با واکنش چهره‌های ملی و سیاسی مواجه شده است.

به گزارش آناج، روز پنجشنبه رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه در رژه نظامی‌باکو به خواندن شعری پرداخت که با واکنش‌ِ چهره‌های ملی، سیاسی، استانی و مردم تبریز مواجه شد. اردوغان به خواندن بیتی از آهنگ “آراز آراز” پرداخت که به نوعی سمبل جدایی دو سوی رود ارس و تجزیه ایران را دارد.

جواد ظریف، وزیر امور خارجه کشورمان در توئیتی با اشاره به شعر اردوغان نوشته است:

حسن عابدینی،کارشناس مسائل بین الملل هم با اشاره به دیدگاه ترکیه نسبت به جمهوری آذربایجان و شیعیان آن نوشت:

 

عبدالله رمضان زاده، فعال سیاسی و رسانه‌ای هم در توئیتی با بیان اینکه آذربایجان جان ایران است،نوشت:

احمدعلیرضا بیگی،نماینده مردم تبریز، اسکو و آذرشهر با انتقاد از ضعف دیپلماسی و اظهارات اردوغان نوشت:

علی مطهری،نماینده سابق تهران در مجلس شورای اسلامی‌هم با انتقاد از سیاست کم کاری در مسائل منطقه نوشت:

محسن رضایی، عضو مجمع تشخیص مصلحت هم در توئیتی در خصوص خیالات متوهمانه اردوغان نوشت:

محمدرضا میرتاج الدینی، نماینده مردم تبریز، اسکو و آذرشهر با اشاره به اینکه اردوغان پایش را از گلیمش درازتر کرده است، نوشت:

 

عبدالله گنجی، فعال سیاسی و رسانه‌ای هم در توئیتی درباره اظهارات اخیر اردوغان نوشت:

روح الله متفکر آزاد هم در واکنش به اظهارات اردوغان با یادآوری کودتای سال ۲۰۱۶ نوشت:

علی قلهکی از فعالین رسانه‌ای هم در واکنش به شعرخوانی متوهمانه اردوغان نوشت:

 

علاوه بر این واکنش‌های توئیتری برخی از فعالین سیاسی و مسئولین دیگرکشوری هم در کانال‌های تلگرامی‌و دیگر شبکه‌های اجتماعی به سخنان اردوغان واکنش نشان دادند.

علی علیزاده در کانال تلگرامی‌خودش نوشت: از دیروز که اردوغان حرفهای بزرگتر از دهنش درباره ارس و آذربایجان زده جو احساسی سنگینی علیه اردوغان و ترکیه در فضای مجازی ایرانیان به راه افتاده. بسیاری او را با صدام مقایسه میکنند و بسیاری خواهان برخورد تند تهران با آنکارا هستند.

اما من معتقدم اردوغان این حرفهای پوپولیستی بزرگتر از دهنش را برای مصرف داخلی خودش زده و بهیچ وجه خیال دست درازی به ایران یا افزایش تنش با ایران را ندارد. اردوغان و محور اخوان المسلمین (یعنی دولت محمد مرسی در مصر، قطر و حتی تا حدی حماس) سال دو هزار و یازده یا نود شمسی خیال احیای امپراطوری عثنانی را داشتند و عملا مقابل ایران و محور مقاومت ایستادند و وارد جنگ با مهمترین متحد ایران یعنی سوریه شدند. اما شکست سنگین ترکیه و قطر در سوریه و کودتای امریمایی-سعودی علیه مرسی در مصر، درسی مهم برای اردوغان و حاکمیت ترکیه و کلیت محور اخوان المسلمین داشت و باعث تغییر کلی رویکرد داخلی و خارجی اردوغان شد.

اگرچه هنوز هم اردوغان با ایران در حوزه‌های نفوذ مشترک رقابت جدی دارد اما ترکیه خیال «دشمنی» با ایران هم تا اطلاع ثانوی ندارد. مراقب باشیم جای ابراز ایران‌دوستی و اعلام دفاع از مرزهای وطن، ترکیه ستیز و بدتر از آن ترک ستیز نشویم و رابطه با ترکیه را تیره نکنیم. ترکیه در حال حاضر نه فقط دشمن ایران نیست بلکه متحد تاکتیکی ارزشمندی علیه محور سعودی-اسراییل-امارات است.

افزایش تنش ایران و ترکیه در حال حاضر به نفع آمریکا و اسراییل و سعودی است. نشانه‌اش هم اینکه اپوزیسیون حرفه‌ای که این سالها حاضر بودند برای انکه جمهوری اسلامی‌از بین برود کل ایران نابود شود ناگهان همگی وطن پرست شده و لباس رزم پوشیده‌اند و علیه اردوغان و ترکیه اعلام جنگ و جهاد کرده‌اند. یادتان باشد دو سال پیش رسانه‌های غربی چگونه ناگهان رابطه ایرانیان و عراقیها را چگونه تیره کردند و چه اثراتی داشت. مراقب باشید اتفاق مشابهی نیفتد و احساس‌تان را به گروگان نگیرند.

امیر عبدالهیان،دستیار رییس مجلس شورای اسلامی‌در امور بین‌الملل در خصوص اظهارت اردوغان گفت: اظهارات آقای رجب طیب اردوغان مایه تعجب شد. من فکر می‌کنم رییس جمهور ترکیه خود نمی‌داند چه گفته است. آقای رییس جمهور ⁧ اردوغان ⁩! فرق است بین همسایگی و چشمداشت کشورگشایی. لطفا یکبار تاریخ ایران و بویژه جمهوری اسلامی‌ایران را بدقت مرور کنید.

علی نیکزاد،نائب رئیس اول مجلس هم در واکنش به صحبت‌های اردوغان عنوان کرد: جناب اردوغان؛ یا تاریخ نخوانده‌اید یا قصد تحریف آن را دارید، ایران همواره خواستار و حامی‌صلح و دوستی در منطقه بوده و این برای همسایگان کاملا روشن است. به گفته رئیس جمهور آذربایجان ارس مرز دوستی و برادری ایران و همسایگان است.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *