• 9:18 قبل از ظهر

  • 1399-09-22

  • کد خبر: 1756

بیانیه ائمه جمعه شمالغرب در واکنش به اظهارات اردوغان؛

جانسوزتر، اشعار حسرت ۲۵میلیون علوی آناتولی در فراق شاه اسماعیل ختایی است

ائمه جمعه شمالغرب کشور در واکنش به اظهارات اخیر اردوغان بیانیه‌ای صادر کردند.

به گزارش آناج، نمایندگان ولی‌فقیه در استان‌های آذربایجان‌شرقی، آذربایجان‌غربی، زنجان و اردبیل در واکنش به اظهارت اخیر اردوغان بیانیه‌ای به شرح زیر صادر کردند:

بسم الله الرحمن الرحیم
وَإِذَا قُلْتُمْ فَاعْدِلُوا وَلَوْ کَانَ ذَا قُرْبَىٰ ۖ وَبِعَهْدِ اللَّهِ أَوْفُوا ۚ ذَٰلِکُمْ وَصَّاکُمْ بِهِ لَعَلَّکُمْ تَذَکَّرُونَ (سوره انعام آیه۱۵۲)

در روزگاری که امت اسلامی‌به خاطر انواع عقب ماندگی‌های مفرط در موضوعات صنعتی، اقتصادی، تکنولوژی و… در محاصره دشمنان کینه توز و انتقام جو قرار دارد، ایجاد هرگونه تنش، اختلاف، بدبینی، تدابر و تنافر بین کشورها و ملت‌های اسلامی‌گناه نابخشودنی است.

امروز بر آحاد امت اسلامی‌در تمام کشورهای اسلامی‌مخصوصاً بر صاحب منصبان واجب شرعی است که از هرگونه رفتارها و گفتارهای تفرقه افکن و از هر آنچه که باعث می.شود امت مرحومه مبتلی به تقطع و تفرق شده و به آحاد متفرق تبدیل گردد، اجتناب نمایند.

همه می‌دانیم که منطقه‌ی راهبردی غرب آسیا همواره مطمع دشمنان اسلام و شوکت مسلمین بوده است. اکنون نیز استراتژی ثابت استکبار و صهیونیسم همین است. اندک هوشمندی کافی است تا با درک عمیق از توطئه‌های دشمن، هرگونه اظهار نظر از سوی مسئولان و زمامداران کشورهای غرب آسیا با سنجیدگی و پختگی همراه باشد.

متاسفانه در رژه پیروزی کشور آذربایجان در قره باغ، اشعار و سخنانی بر زبان جاری شد که سیادت و وحدت اراضی کشور ما را هدف گرفته بود و از سوء حظ گوینده اینکه آن اشعار توسط ایرانیان جدا شده از وطن مادری سروده شده است. ۲۰۰ سال است که ایرانیان ساکن در ۱۷ ولایت قفقاز که توسط دولت شوروی از وطن مادری، بابا توپراقی و وطن تاریخی جدا شده‌اند اشعار حسرت می‌سرایند و با اشعار حسرت زندگی می‌کنند. چقدر شایسته است محققین تاریخ کشور عزیزمان ایران، اشعار حسرت را جمع آوری و به رئیس جمهور ترکیه ارسال نمایند تا متوجه شود که تنظیم کنندگان خطابه، چه خیانت بزرگی به او کرده و برای او مایه آبروریزی بزرگ درست کرده‌اند.

بالاتر از اشعار حسرت‌نامه‌های جانگداز و جانسوز ایرانیان جدا شده از وطن مادری است که بعد از عقد قرارداد در منطقه گلستان قره باغ، به مراجع عظام نوشته و از ظلم و ستم و از تعدیات ناموسی اشغالگران ناله‌ها کرده و از مراجع استمداد طلبیده‌اند.

در تاریخ زندگی بشر روی کره خاکی اشعار حسرت زیادی سروده شده اما دو نوع اشعار حسرت سرآمدتر و جانسوزتر از همه اشعار حسرت است. اول اشعار حسرت ایرانیانی است که از وطن مادری و تاریخی خود توسط دولت شوروی طی عهدنامه گلستان و ترکمنچای جدا شده‌اند و دوم اشعار حسرت ۲۵ میلیون علوی آناتولی است که در فراق شاه اسماعیل ختایی آنها را سروده‌اند. و عجیب این است که با گذشت حدود ۴۵۰ سال از حیات شاه اسماعیل، الان نیز اشعار حسرت در جم خانه‌های ترکیه قرائت می‌شود.

حادثه ۱۹ ژانویه در آستانه فروپاشی دولت شوروی و سرازیر شدن سیل آذری‌ها به طرف وطن مادری، چهره‌ای بسیار مقاوم، ریشه دار، اصیل و غیور از آذری‌های جهان به تماشا گذاشت و معلوم شد هنوز شعله‌های عشق و علاقه به وطن مادری در دل‌های آنها شعله ور است. آنها با اقدام خود ثابت کردند هر چه فراموش شود، مادر و تعلق به اهل بیت فراموش نمی‌شود.

سخن آخر اینکه فن خطابه و اصول سیاست اقتضاء می‌کند که خطیب مطالبه خود را بعد از امکان سنجی دقیق بر زبان بیاورد تا وزن علمی، سیاسی و اجتماعی او تنزل نکند.

کمترین محققی می‌داند که مقصد گوینده آن اشعار، ذره‌ای امکان تحقق ندارد‌. یاد خیر می‌کنیم از جناب حیدر علی‌اف که وقتی از ایشان در خصوص الحاق سوال کردند گفت: «کسانی که آن را مطرح می‌کنند دیوانه‌اند! چون دست باید به بدن ملحق شود نه بالعکس!»

همه باید بدانند که حسن همجواری و همکاری با همسایگان و بلکه با تمام ملت‌های مسلمان، از اصول خطیر انقلاب اسلامی‌است و این موضوع همیشه مورد تاکید مقام معظم رهبری بوده است. از این رو ما از تمام مسلمان‌ها مخصوصا در ایران، آذربایجان و ترکیه می‌خواهیم در شرائط حساس منطقه بسیار هوشیار باشند و ابزار توطئه‌های پیچیده اختلاف افکن دشمن قرار نگیرند و کریمه “همّوا بما لم ینالوا “را محقق سازند.

وآخر دعوانا ان الحمد لله رب العالمین

✍سیدمحمدعلی آل هاشم (نماینده ولی‌فقیه در آذربایجان‌شرقی)
✍سیدمهدی قریشی (نماینده ولی‌فقیه در آذربایجان‌غربی)
✍علی خاتمی‌(نماینده ولی فقیه در استان زنجان)
✍سیدحسن عاملی( نماینده ولی فقیه در استان اردبیل)

۲۲ آذر ۱۳۹۹
۲۶ ربیع الثانی ۱۴۴۲

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *