• 11:30 بعد از ظهر

  • 1400-07-02

  • کد خبر: 16613

امیرعبداللهیان-جیحون-بایراموف

ملاقات وزیر امور خارجه با همتای آذربایجانی

حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه کشورمان در ادامه دیدارهای امروز خود در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل، با جیحون بایراموف وزیر امور خارجه جمهوری آذربایجان در خصوص روابط دوجانبه بحث و تبادل نظر کرد.

آناج-گروه ترکیه و قفقاز؛ حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه کشورمان در ادامه دیدارهای امروز خود در حاشیه مجمع عمومی‌سازمان ملل، با جیحون بایراموف وزیر امور خارجه جمهوری آذربایجان در خصوص روابط دوجانبه بحث و تبادل نظر کرد.

وزیر خارجه جمهوری آذربایجان در ابتدای این دیدار از برگزاری نشست سه‌جانبه ایران، ترکیه و جمهوری آذربایجان در تهران استقبال کرد.

بایراموف روابط دو کشور را دارای پویایی‌های بسیار مثبت و در مسیری درست توصیف و از حمایت‌های ایران از تمامیت سرزمینی جمهوری آذربایجان تشکر کرد.

وزیر امور خارجه جمهوری آذربایجان با تأکید بر آمادگی کشورش برای همکاری در تمامی‌حوزه‌ها از جمله حوزه‌های سیاسی، اقتصادی، تجاری و فرهنگی با جمهوری اسلامی‌ایران، گفت: از طرف جمهوری آذربایجان، شاهین مصطفی‌یف آماده است تا با همتای ایرانی خود در چارچوب کمیسیون مشترک تماس برقرار کند.

وی همچنین با بیان اینکه جمهوری آذربایجان آماده است تا پروژه‌های مشترک در حوزه خزر را پیگیری کند، تعاملات و رایزنی‌های منظم در سطوح مختلف را امری ضروری خواند.

در ادامه این نشست، وزیر امور خارجه کشورمان روابط ایران و جمهوری آذربایجان را دارای اهمیت ویژه برشمرد و با ابراز امیدواری از اجرایی شدن توافقات پیشین، یادآور شد که دولت جدید جمهوری اسلامی‌ایران برای روابط با همسایگان اولویت ویژه‌ای قائل شده است.

امیرعبداللهیان با بیان اینکه دو کشور در مجامع بین‌المللی و منطقه‌ای از هم حمایت متقابلی داشته‌اند، تأکید کرد که ضروری است که این روح حفظ شود.

ایشان همچنین مشترکات دو کشور را عمیق و متنوع خواند و یادآور شد که جمهوری اسلامی‌ایران همواره از تمامیت ارضی جمهوری آذربایجان حمایت کرده است.

وزیر امور خارجه کشورمان خاطرنشان کرد که پروژه‌ها و همکاری‌های مهمی‌در حوزه‌های مختلف از جمله برق، گاز، سدسازی، تجارت و ترانزیت از جمله پایانه ریلی آستارا و همکاری بخش‌های خصوصی و دولتی میان دو طرف تعریف شده و پیگیری خواهد شد.

حسین امیر عبداللهیان بازسازی مناطق آزادشده را زمینه همکاری گسترده دو کشور خواند و تأکید کرد که نباید اجازه داد برخی طرف‌های ثالث روابط خوب دو کشور را تحت تأثیر قرار دهند.

وزیر امور خارجه در این نشست در خصوص تسهیل ترانزیت و تردد کامیون‌های ایرانی و همچنین برخی موضوعات کنسولی از جمله دو راننده ایرانی که در بازداشت پلیس آذربایجان هستند با همتای آذربایجانی رایزنی نمود و توافق شد این موضوع در تماس میان دو طرف حل و فصل گردد.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *