• 12:21 قبل از ظهر

  • 1400-06-29

  • کد خبر: 16318

در مراسم رونمایی از کتاب «شهادت شکار» با موضوع شهید تجلایی مطرح شد؛

سرلشکر صفوی: مسیر دولت جدید امیدآفرین است/ کاش می‌شد شهید تجلایی را به دنیا معرفی کرد

سرلشکر صفوی گفت: شهید تجلایی یک الگوی تمام بُعدی برای جوانان ماست. شهدا، خدا را انتخاب کرده بودند و خداوند نیز آنها را برگزید.

به گزارش آناج، ستاد نیروی زمینی سپاه پاسداران صبح امروز میزبان دوستان و علاقه‌مندان شهید علی تجلایی در آیین رونمایی از کتاب «شهادت شکار» بود. در مقدمه این کتاب سردار سرلشکر شهید حاج قاسم سلیمانی با دست خط خود از شهید علی تجلایی به عنوان مربی و استاد یاد کرده است.

سردار علی اکبر پورجمشیدیان، معاون هماهنگ کننده نیروی زمینی سپاه با اشاره به شخصیت بزرگ مرحوم نسیبه عبدالعلی‌زاده راوی کتاب شهادت شکار تاکید داشت: تاریخ اسلام پر از زنان غیرتمند تاریخ ساز است که در کنار مردان بزرگ، تاریخ اسلام را شکل دادند و اسلام به وجود آنان مدیون است.

حاج قاسم، شهید تجلایی را استاد خود می‌دانست

وی ادامه داد: ایشان شخصیت و مقامی‌قابل احترام دارد که در کنار شهید علی تجلایی نقش آفرینی کردندو خودشان یک علی تجلایی بودند و اگر مرد بودند یکی از فرماندهان بزرگ دفاع مقدس می‌شدند.

پورجمشیدیان درباره ابعاد شخصیتی شهید تجلایی گفت: من در حدی نیستم که درباره شهید تجلایی حرف بزنم. شهید تجلایی بارها در لسان حاج قاسم مربی و استاد یاد شده است.

سرلشکر سید یحیی رحیم صفوی مشاور فرمانده کل قوا دیگر مهمان ویژه این مراسم بود. وی در سخنانی با اشاره به تاریخ بزرگ ملت ایران اظهار داشت: ملت کهن ایران برای ساختن تمدن اسلامی‌از بزرگترین پشتوانه اسلام ناب و فرهنگ دفاع مقدس برخوردار است.

صفوی سپس درباره ابعاد شخصیتی شعید تجلایی خاطرنشان ساخت: خوشا به حال شهید تجلایی که با جهاد فی سبیل الله به عرش الهی رسید. شهید تجلایی فرزند مکتب امیرالمومنین بود. او انسان کمال یافته اسلام آنهم در بیست و پنج سالگی بود.

مشاوره فرمانده کل قوا گفت: شهید تجلایی بسیار متواضع بود. بیشتر لباس بسیجی می‌پوشید. رئوف و مهربان بود. از روحیات عجیبی برخوردار بود.

وی ادامه داد: این شهیدان با شهادت خودشان، بزرگترین رخداد تاریخی را در عصر حاضر رقم زدند. پرچم‌‌‌های سیاه محرم و صفر در حجله‌های قرمز شهیدان خودشان را نشان دادند. من اعتقادم بر این است که این انقلاب بدون عنایت خداوند پیشرفت نمی‌کرد.

الگوی تمام بُعدی برای جوانان

صفوی با بیان اینکه ایکاش می‌توانستیم علی تجلایی را به دنیا معرفی کنیم، خاطر نشان ساخت: او دانش نظامی‌داشت. من خودم او را به دوره دافوس فرستادم و فرمانده وقت ارتش به من نامه زد که او را به ما بدهید. در عملیات بدر تنها یگانی که از دجله عبور کرد، لشکر قهرمان عاشورا و گردانی بود که علی تجلایی در ان نقش آفرینی می‌کرد. برای صدام و حتی برای دشمنان فرا منطقه ای ما عبور از دجله غیر قابل تصور بود.

وی افرود: شهید تجلایی یک الگوی تمام بُعدی برای جوانان ماست. شهدا، خدا را انتخاب کرده بودند و خداوند نیز آنها را برگزید.

قدرت آمریکا رو به زوال است

سرلشکر صفوی در بخش دیگر سخنان خود با اشاره به تغییر ماهیت قدرت‌ها در منطه و جهان تاکید داشت: با پیروزی انقلاب اسلامی‌رویکرد جدیدی در نظام بین الملل اتفاق افتاده است. در حقیقت شاهد تغییر ژئوپولتیک قدرت در نظام بین الملل هستیم.

وی همچنین گفت: مسیر جدیدِ دولت جدید در ارتباط با دنیا و توجه به شرق یک مسیر امیدآفرین است. با پیوستن ایران به سازمان شانگهای وزن ژئوپلتیک این سازمان ارتقا یافت. تا چند دهه آینده این قدرت آسیایی است که قدرت اول اقتصادی جهان خواهد شد.

صفوی با بیان اینکه قدرت آمریکا رو به زوال خواهد رفت، تاکید کرد: آمریکا مجبور است در مقابل قدرت ایران تمکین کند و به برجام برگردد. آمریکا همچنان که از افغانستان فرار کرد از سوریه نیز فرار خواهد کرد.

نقش شهید تجلایی در قائله شاهین‌دژ

سردار عابدین خرّم فرمانده سپاه عاشورا در آیین رونمایی از کتاب شهادت شکار با بیان اینکه مدت آشنایی‌ام با سردار شهید تجلایی به سن 13 سالگی‌ام باز میگردد اظهار داشت: شهید تجلایی در آن دوران با حضور در شهر شاهین دژ و با تدابیر ویژه خود موجب شد تا ضد انقلاب که توانسته بود در شهر جولان بدهد، از این شهر فرار کند.

سردار خرّم افزود: در مدت خدمتم در سپاه عاشورا نیز مکررا با خانواده شهید تجلایی دیدار داشتم و همواره حضور در کنار خانواده این شهید بزرگوار خصوصا همسر شهید، انرژی و نیروی جدیدی را در وجود بنده ایجاد می‌کرد چرا که شهید تجلایی در همسر مرحوم این شهید خلاصه شده بود.

تفکر و نبوغ شهید تجلایی زبان‌زد همه فرماندهان

فرمانده سپاه عاشورا با توصیه به عموم مردم خصوصا جوانان تاکید داشت: مراجعه به دست نوشته‌ها و وصیت شهید تجلایی راه گشای همه مشکلات است. چراکه این شهید بزرگوار در وصیت نامه‌اش هیچ قشری را از قلم ننداخته است. امروز در هر کوی و برزن تبریز، نامی‌از شهید تجلایی جاری است.

وی افزود: شهید تجلایی علی‌رغم سن پایین، 50 سال جلوتر از خودش حرکت کرده و نتایج این حرکت در جای جای کشور و خارج از کشور قابل مشاهده است.

سردار خرم گفت: همه سرداران و بزرگان جنگ از تفکر و نبوغ شهید تجلایی سخن گفته‌اند و این نشان دهنده بزرگی این شهید عزیز است.

کتاب «شهادت شکار» توسط مرحوم خانم «نسبیه عبدالعلی‌زاده» به رشته تحریر درآمده و «ناصر یاری» در گردآوری و چاپ کتاب اهتمام ویژه‌ای داشته است. در آیین رو نمایی از این کتاب علاوه بر مسئولین کشوری، مسئولان استانی همچون سردار عابدین خرّم و حجت الاسلام میرتاج الدینی هم حضور داشتند.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *