• 5:42 بعد از ظهر

  • 1400-06-25

  • کد خبر: 16148

رئیس سازمان ورزش شهرداری تبریز در گفت‌وگو با آناج؛

امتیاز علم و ادب نمی‌تواند از استان خارج شود/ تیمداری شهرداری در اختیار ما نیست

رئیس سازمان فرهنگی اجتماعی ورزشی شهرداری تبریز می‌گوید، باشگاه علم و ادب تبریز نمی‌تواند امتیاز تیم فوتبال خود را به خارج از استان بفروشد.

به گزارش آناج، در طی هفته‌های گذشته بحث فروش امتیاز تیم دسته دومی‌علم و ادب تبریز مطرح شده است و شایعاتی درباره خروج این امتیاز از استان به گوش می‌رسد. امتیازی که 2 سال پیش علم و ادبی‌ها به عنوان سهمیه لیگ یکی از شهرداری تبریز خریداری کردند و پس از تنزل به لیگ 2 و ماندگاری در این مسابقات به دنبال فروش آن هستند.

به همین بهانه، خبرنگار ما به سراغ «بابک دانش‌‌پناه» رئیس سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری تبریز رفته و گفت‌وگویی با وی در خصوص انحلال تیم‌های باشگاه شهرداری تبریز، مسائل مربوط به فروش امتیاز علم و ادب و احتمال بازگشت شهرداری تبریز به ورزش قهرمانی انجام داده است که این مصاحبه کوتاه را در ادامه می‌خوانید:

آناج: فروش امتیاز شهرداری به علم و ادب که به دنبال مصوبه انحلال تیم‌های ورزشی شهرداری تبریز صورت گرفت، برای تبریز گران تمام شد و سهمیه لیگ یکی در همان سال نخست به لیگ ۲ تبدیل شد، سوال این است که با توجه به تیمداری شهرداری‌های سایر مراکز شهرستانی، چرا این قانون فقط در تبریز اجرا شد؟

انحلال تیم‌های شهرداری تبریز در دوره مدیریت بنده صورت نگرفته اما در هر حال این موضوع خارج از اختیارات مدیران سازمان بوده است چراکه طبق تصمیم‌گیری‌های کلان، شهرداری از تیمداری منع شده و ما اجراکننده این تصمیم بوده‌ایم.

البته تلاش کرده‌ایم تا آکادمی‌های ورزشی را در شهرداری تبریز ایجاد کنیم تا با استفاده از مربیان توانمندی که در مجموعه شهرداری حضور دارند و در عرصه‌های ملی و جهانی افتخارآفرینی کرده‌اند، به استعدادیابی و رشد کودکان، نوجوانان و جوانان تبریزی کمک کنیم که آکادمی‌تکواندو از جمله تجربیات موفق ما در این حوزه است.

آناج: امتیاز تیم دسته اولی شهرداری با مبلغ یک و نیم میلیارد تومان به فروش رسید که بسیار ناچیز به نظر می‌رسید، آیا این اتفاق از سر ناچاری بود یا دلیل دیگری داشت؟

در آن برهه برای اینکه امتیاز تیم شهرداری تبریز و سهمیه فوتبال تبریز و آذربایجان از بین نرود، لازم بود تا امتیاز باشگاه واگذار شود. از سوی دیگر هدف این بود که امتیاز تیم در تبریز بماند بر همین اساس امتیاز تیم فوتبال شهرداری طبق صحبت‌ها و مذاکرات به باشگاه علم و ادب واگذار شد. حتی تلاش کردیم از این تیم حمایت کنیم تا بتواند نتایج خوبی در مسابقات کسب کند.

نحوه واگذاری هم از طریق پیشنهاد قیمت توسط چند باشگاه صورت گرفت و چون علم و ادب در تبریز بود، امتیاز تیم به مبلغ یک و نیم میلیارد تومان به این باشگاه واگذار شد. البته نیمی‌از این مبلغ دریافت شده اما با توجه به عدم پرداخت مابقی آن و بر اساس شکایت صورت گرفته و رای دادگاه، باشگاه علم و ادب هم باید 750 میلیون تومان باقی مانده و هم مبلغ جریمه را پرداخت کند. بدین ترتیب این باشگاه الان باید مبلغی بیش از یک میلیارد و 500 میلیون تومان به شهرداری تبریز پرداخت کند.

آناج: همانطور که اعلام کردید علم و ادب فقط نیمی‌از مبلغ خرید امتیاز را پرداخت کرده است و در حال حاضر قصد فروش به خارج از استان با مبلغ نزدیک به ۵ میلیارد تومان را دارد.

باشگاه علم و ادب هنوز به شهرداری تبریز بدهی دارد. ضمن اینکه بندهای دیگری هم در قرارداد فیمابین وجود دارد که باشگاه علم و ادب به آن عمل نکرده است. با این اوصاف بعید می‌دانم مسئولان هیات فوتبال و ورزش استان که دلسوز فوتبال و ورزش تبریز و آذربایجان‌شرقی هستند، اجازه فروش علم و ادب در شرایط فعلی به ویژه به خارج از استان را بدهند.

آناج: گفته می‌شود در قرارداد فروش امتیاز شهرداری به علم و ادب قید شده است که امتیاز نباید از تبریز یا استان خارج شود، تأیید می‌کنید؟

بله، این موضوع در قرارداد قید شده و امتیاز تیم فوتبال شهرداری تبریز که به علم و ادب واگذار شده است، نمی‌تواند از استان خارج شود.

آناج: با توجه به برنامه‌های اعلام شده از طرف برخی اعضای شورا و شهردار تبریز که برای تیمداری ابراز تمایل کرده‌اند، به دنبال برگرداندن این امتیاز هستید؟

همان‌طور که در ابتدای صحبت‌ها عرض کردم، این مسئله خارج از اختیارات ما است. در واقع این تصمیمات کلان باید در نهادهای بالادستی مطرح و بررسی شود تا در صورت تأیید، اجرایی شود. البته نباید فراموش کنیم که تیمداری مجدد هزینه‌های مختلفی دارد که نیازمند توجه ویژه و همراهی و همکاری عمومی‌است.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *