• 11:51 قبل از ظهر

  • 1400-06-24

  • کد خبر: 16102

وزیر دفاع ترکیه:

آمریکا در طرح‌های خاورمیانه‌ای باید با ترکیه همکاری کند!

خلوصی آکار، وزیر دفاع ترکیه در گفتگو با سدات ارگین، ستون نویس روزنامه حریت بر نقش ترکیه در ثبات منطقه‌ای و نیاز آمریکا به همکاری با آنکارا برای پیشبرد سیاست‌های خاورمیانه‌ای خود تأکید کرد.

آناج-گروه ترکیه و قفقاز؛ خلوصی آکار، وزیر دفاع ترکیه در گفتگو با سدات ارگین، ستون نویس روزنامه حریت بر نقش ترکیه در ثبات منطقه‌ای و نیاز آمریکا به همکاری با آنکارا برای پیشبرد سیاست‌های خاورمیانه‌ای خود تأکید کرد.

آکار در پاسخ به این پرسش که وضعیت روابط ترکیه و آمریکا چگونه است گفت: ترکیه متفقی قوی و قابل اعتماد برای آمریکا در منطقه است. اگر  قرار است آمریکا در خاورمیانه حضور داشته باشد، باید با ترکیه همکاری کند. کشوری که آمریکا در منطقه با آن همکاری باید کند ما هستیم.  ما از 2011 به این سو خصوصاً در مسئله سوریه خواستیم که با همه متفقینمان خصوصاً آمریکا حرت مشترکی داشته باشیم.  هیچ رفتار پنهانی‌ای نداشتیم. به عنوان مثال در سال 2015 برای عملیات علیه داعش توافقنامه جامعی را با آمریکا به سرانجام رساندیم. اما آن‌ها در آخرین لحظه نظر خود را تغییر داده و تصمیم به همکاری با ی.پ.گ گرفتند. همچنین از آمادگی برای عملیات مشترک در رقه علیه داعش نیز سخن گفته بودیم. اما با این طرح هم همراهی نکردند. در آخرین مورد امکان همکاری در لیبی را نیز داشتیم که به آن هم پاسخ مثبتی ندادند. اما الآن شاهد آن هستیم که وقتی با ما همکاری نکنند چه نتایجی به بار خواهد آمد.

آکار در مورد بحران مسئله اس 400 و هواپیماهای اف 35 نیز گفت: پیش‌تر هم گفته‌ایم که این مسائل را می‌توانیم حل کنیم. تا زمانی که آمریکا با ی.پ.گ همکاری می‌کند این مسئله است که مسئله اصلی روابط ما خواهد بود. این مسئله، مسئله درجه اول در روابط دوجانبه ما با آمریکا است.

آکار در ادامه سخنان خود با تأکید بر لزوم همکاری آمریکا با ترکیه بر تمایل ترکیه به هرگونه همکاری با آمریکا در طرح‌های منطقه‌ای واشنگتن تأکید کرد.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *